Španjolska će se povući iz ugovora o kupnji izraelskog oružja, rekao je danas vladin dužnosnik, u pokušaju da uguši reakciju koja je gotovo podijelila koalicijsku vladu zemlje. Nakon što je španjolski tisak otkrio da je Madrid prošle jeseni naručio 15 milijuna metaka od izraelske vojne tvrtke, premijer Pedro Sánchez najavio je poništavanje ugovora od 6,6 milijuna eura.
Španjolska je jedan od najotvorenijih europskih kritičara izraelskih vojnih operacija u Gazi i zadržala je embargo na kupnju ili prodaju oružja iz te zemlje od 2023. godine. Ali u srijedu je radio mreža Cadena Ser otkrila da kontroverzni ugovor o nabavi milijuna komada 9 mm streljiva ipak nije otkazan. Iako je španjolsko Ministarstvo unutarnjih poslova, koje kupuje metke za opremanje policijskih snaga civilne garde, poništilo narudžbu, njegovi pravni stručnjaci naposljetku su zaključili da se posao ne može poništiti bez izazivanja značajnih pravnih i financijskih sukoba.
Pukotine u koaliciji
Vijest je izazvala oluju kritika unutar Sánchezove lijeve koalicijske vlade, s ministricom rada Yolandom Díaz, koja je na čelu manjeg koalicijskog partnera Sumara, zahtijevajući da se situacija “odmah popravi”. Antonio Maíllo, generalni koordinator stranke Ujedinjene ljevice unutar skupine Sumar, nazvao je to “najvećom krizom” s kojom se izvršna vlast suočila od preuzimanja dužnosti 2023. Suočen s prijetnjom da bi Sumar mogao napustiti pet mjesta koja kontrolira u Vijeću ministara, Sánchez je brzo riješio problem.
Dužnosnik španjolske vlade kojemu je odobrena anonimnost rekao je za Politico danas da će nakon pokušaja svih drugih načina da se izađe iz dogovorenog posla, ugovor biti “jednostrano” raskinut. Uvoz streljiva bit će blokiran iz razloga “javnog interesa”, rekao je dužnosnik, dodajući da Španjolska ubuduće neće kupovati ni prodavati oružje Izraelu te da vlada razmatra kakve pravne radnje mogu uslijediti. S obzirom na jednostranu prirodu poništenja ugovora, moguće je da će Madrid morati platiti puni iznos za koji je pristao kupiti metke, bez obzira na to hoće li ih primiti. Iako španjolska vlada tvrdi da ne nabavlja izraelsko naoružanje, čini se da su još neki ugovori potpisani od 2023. Glasnogovornik je za Politico rekao da se ugovori odnose na bitne sustave oružja koje isključivo proizvode izraelske tvrtke ili sadrže komponente koje se proizvode samo u Izraelu.
Militarizacija zemlje?
Španjolska vlada već je bila u previranju zbog Sánchezove najave ranije ovog tjedna da će Madrid povećati troškove obrane na 2 posto bruto domaćeg proizvoda ove godine, što je izazvalo negodovanje Sumara i vladinih ljevičarskih saveznika u parlamentu zemlje. Manji partner vladajuće koalicije zabrinut je zbog mogućnosti da bi povećani izdaci za vojsku mogli doći po cijenu ekspanzivnog sustava socijalne skrbi u Španjolskoj, a također izražavaju svoje protivljenje “militarizaciji” zemlje.
Sánchez inzistira na tome da Španjolska ostaje “pacifistička” zemlja, te da su investicije namijenjene “odvraćanju onih koji bi mogli pomisliti napasti Europu”. Kriza oko ugovora o streljivom osobno je neugodna za premijera, koji je prošle godine uvjeravao zastupnike da Španjolska nije kupila niti prodala oružje Izraelu od 2023. Vjerojatno će biti kritiziran zbog tih izjava kada se sljedeći put pojavi u parlamentu zemlje, dok će ga istovremeno desničarske stranke napadati jer nisu uspjele osigurati potrebno streljivo za domaće sigurnosne snage.
Španjolski premijer ne može progurati ni plan od 2% BDP-a za vojsku do 2029.