Poslovni rezultati Atlantic grupe u prvoj četvrtini ove godine bili su u znaku gotovo dvoznamenkastog rasta prodaje, ali uz nižu profitabilnost u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prema financijskom izvješću, u prvom tromjesečju prihod od prodaje porastao je za 9,8 posto, čime je stigao nadomak 260 milijuna eura.
Ponajprije pod pritiskom visokih cijena kave i kakaa, važnih sirovina u dvama značajnim poslovnim područjima Grupe- SPP Kave i SPP Slatko i slano – pokazatelji profitabilnosti su nešto slabiji od lanjskih. Ostvarena operativna dobit EBITDA od 23 milijuna eura predstavlja međugodišnji pad za 8,7 posto, dok je 6,1 milijun eura iskazane neto dobiti u usporedbi s prošlom godinom 38,4 posto manje.
Efekti rastućih cijena
Prvi čovjek Atlantic grupe Emil Tedeschi istaknuo je da je kompanija ostvarila rast prihoda u gotovo svim poslovnim i distribucijskim područjima te na svim važnijim tržištima. Isto tako, podcrtao je da u pogledu profitabilnosti rezultati odražavaju spomenuti pritisak rekordnih cijena sirovina, ali i rastućih ulaganja u zaposlene. “Nastavljamo pratiti razvoj situacije u izazovnom i dinamičnom makroekonomskom okruženju, ali ostajemo uvjereni da ćemo nastaviti s uspješnim i održivim rastom, s fokusom na jačanje konkurentnosti, inovacije i modernizaciju”, poručio je.
Kretanja cijena sirove kave i kakaa dala su nemali pečat i u prošlogodišnjem poslovanju. Tako je u godišnjem izvješću uz poslovno područje SPP Kave, koje je u više od milijardu eura prihoda Grupe participiralo oko 250 milijuna ili nešto manje od četvrtine, istaknuto kako je ukupni trošak sirove kave bio 11,5 milijuna eura veći u odnosu na prethodnu godinu, i to bez utjecaja lanjske akvizicije Strauss Adriatica. Slična napomena stajala je i u komentaru ostvarenja SPP-a Slatko i slano, u kojemu su rekordno visoke cijene kakaovca rezultirale povećanjem troška te sirovine za više od 11 milijuna eura. Izražena volatilnost i visoke cijene tih sirovina jedno su od važnijih obilježja i u 2025., a takve su više-manje i prognoze za nastavak godine.
Prema predviđanjima UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu, izvozne cijene kave mogle bi dodatno porasti 2025. ako glavne regije u razvoju dožive daljnja značajna smanjenja ponude. Nakon skoka cijene sirove kave u veljači, uslijedila je određena korekcija, ali trenutno su opet pod utjecajem zabrinutosti oko uroda kave u Brazilu. Među analitičarima prevladavaju ocjene da bi proizvodnja arabice mogla pasti, dok se za robustu i vijetnamsku proizvodnju očekuje povećanje. Usto, i dalje su prisutne i neizvjesnosti oko američkih carina koje, kažu, pogoršavaju problem niskih zaliha i ograničene ponude.
Izvjesna samo volatilnost
Kad je riječ o kakaovcu, i u prvom kvartalu ove godine tržište obilježava značajna volatilnost cijena, s tim da su njihove razine trenutno osjetno ispod onih potkraj prošle godine. Kod te sirovine stalni izvor neizvjesnosti su strukturni problemi poput kronično nedovoljnih ulaganja u plantaže kakaovca.
Trenutno se zabrinutosti prije svega odnose na moguće štetne utjecaje produljenog sušnog razdoblja na urode u zapadnoj Africi (koja nosi oko 80 posto svjetske proizvodnje), a posebice Obali Bjelokosti. U dobroj mjeri tu proizvodnju nose mali i financijski slabi proizvođači pa su i koji nisu u mogućnosti investirati pa su i prinosi (pre)više podložni vremenskim utjecajima.
U tom smislu kao potencijalno pozitivan razvoj događaja analitičari ističu da bi veliki projekt stvaranja najnaprednije plantaže kakaovca u Brazilu koji bi ga mogao pozicionirati kao budućeg lidera. Sve u svemu, u nastavku godine i kod kave i kod kakaa, čini se, zajedničko je da se i dalje može računati na kolebljivost cijena.