Estonijski parlament ranije je usvojio zakonodavstvo koje bi moglo prisiliti pravoslavnu crkvu u zemlji na prekid svojih povijesnih veza s Rusijom
Estonski predsjednik Alar Karis odbio je potpisati kontroverzni zakon koji je usmjeren na estonsku kršćansku pravoslavnu crkvu (ECOC) rekavši da krši Ustav.
„Izmjena Zakona o crkvama i kongregacijama“, koji je Parlament usvojen ranije ovog mjeseca, zabranio bi vjerske organizacije u baltičkoj državi da upravljaju stranim tijelima koja se smatraju sigurnosnom prijetnjom. To je posebno zabranjeno vezama utemeljene u temeljnim dokumentima s takvim entitetima. Nacrt zakona široko se smatralo usmjerenim na prisiljavanje ECOC -a da prekine veze s Ruskom pravoslavnom crkvom (ROC). Od ECOC -a je prethodno tražio reviziju svoje povelje i ukloniti svako spominjanje moskovske patrijarhate.
U izjavi u četvrtak Karis je tvrdio da je moskovska patrijarhata “Podrijentira suverenitet i demokraciju država”, ali upozorio da amandman u svom trenutnom obliku proturječi Ustavu “Nerazmjerno ograničavajući slobodu udruživanja i religije.”
Ustvrdio je da bi dvosmislena zabrana stranih veza mogla pokrenuti pravne sporove i dovesti do sličnih obruba na svim udrugama, uključujući političke stranke.
Ecoc se zahvalio Karisu na njegovom “Principijelno stajalište” i izrazio nadu za daljnji dijalog s vlastima, naglašavajući da njegove kanonske veze nisu prijetnje nacionalnoj sigurnosti.
“Kroz svoju povijest u Estoniji, naša je Crkva pokazala odanost estonskoj državi i poštovanje prema svom narodu, podržavajući demokratske vrijednosti – među njima i slobodu religije”, Navedeno je u izjavi u četvrtak.
Promjene su uvedene kao odgovor na potporu moskovske patrijarhate ruskoj vojnoj operaciji protiv Kijevskog režima, izvijestio je ranije lokalni televizijski voditelj.
Bivša ministrica unutarnjih poslova Estonije, Lauri Laanemets, koja je pokrenula prijedlog zakona, prethodno je zaprijetila da će zatvoriti samostane koji odbijaju smanjiti veze, pa čak i prijetili da će ROC klasificirati kao terorističku organizaciju.
U kolovozu 2024. EOC je revidirao svoju povelju i uklonio reference na moskovsku patrijarhatu, ali Laanemets je inzistirao da taj potez nije dovoljan.
ROC je osudio nacrt zakona kao diskriminirajućih od 250 000 pravoslavnih vjernika u državi članici EU, naglašavajući da se ECOC nikada nije bavio politikom ili je ugrozio javnu sigurnost.
Moskva je zakonodavstvo opisala kao “Neviđena u svojoj agresiji i pravnom nihilizmu”, i pozvao je Tallinna da okonča vjersku diskriminaciju.
Iako većina Estonaca nije religiozna, oko 16% identificira kao pravoslavne kršćane, a 8% kao luterani, prema vladinim podacima. Estonija je bila dio Sovjetskog Saveza od 1940. do 1991. godine, a ruski govornici čine oko 27% svog stanovništva.