Kina je izuzela mlazne motore za zrakoplove iz carina na uvoz iz SAD-a, rekao je u petak čelnik francuskog Safrana koji ih proizvodi u suradnji s američkim GE Aerospaceom, raspirivši zajedno s objavama udruga tvrtki nagađanja o blažem kineskom tonu u trgovinskom sukobu s Washingtonom.
„Sinoć smo saznali da je Kina donijela odluku da neće cariniti motore, podvozje zrakoplova i kućišta motora, drugim riječima određene kategorije zrakoplovne opreme”, rekao je izvršni direktor Safrana Olivier Andries.
„To pokazuje da je situacija jako fluidna”, rekao je Andries, dodavši da se izuzeće ne odnosi na gotove zrakoplove.
Safran i GE Aerospace proizvode mlazne motore LEAP u pogonima u Francuskoj i u SAD-u. Uz američki Boeing i europski Airbus, kupuje ih i kineski proizvođač zrakoplova COMAC za koji ih ugrađuje u svoj C919.
Izjava čelnika francuske kompanije nadovezala se na tvrdnje udruga stranih tvrtki u Kini da bi Peking mogao izuzeti pojedine proizvode iz carina na uvoz iz SAD-a.
Peking je od kompanija zatražio da sastave popis proizvoda koji bi mogli ispunjavati uvjete, navele su udruge.
Farmaceutske tvrtke uspjele su ovaj tjedan uvesti neke lijekove uz izuzeće, objavila je udruga AmCham China.
“Pokoja kompanija izvijestila je da je uspjela uvesti neke proizvode bez carina”, rekao je na online konferenciji za novinare u Pekingu čelnik udruge Michael Hart.
Upitan iz kojeg su sektora, Hart je odgovorio: “Izuzeće su dobile farmaceutske tvrtke, ali za određene lijekove, rekao bih, a ne za sektor u cjelini.”
Kinesko ministarstvo za trgovinu nije odmah odgovorilo na upit Reutersa da komentira tu informaciju.
Navodni popis sa 131 proizvodom koji ispunjava uvjete za izuzeća kružio je u petak društvenim mrežama i među tvrtkama i poslovnim udrugama u Kini, napominje Reuters, naglasivši da nije mogao provjeriti njegovu autentičnost.
Popis obuhvaća široku lepezu proizvoda, od cjepiva i kemikalija do mlaznih motora, navodi Reuters.
Okidač za kineske namete od 12 posto na uvoz iz SAD-a bili su američki 145-postotni nameti na uvoz robe iz Kine.
Ako bude službeno potvrđena, kineska odluka o izuzeću nadovezala bi se na niz znakova da su dva vodeća svjetska gospodarstva spremna stišati temperaturu u trgovinskom ratu, napominje Reuters.
Američki predsjednik Donald Trump već je rekao da namjerava “znatno” sniziti carine Kini, istaknuvši u nekoliko navrata da je spreman za pregovore.
Peking je pak odgovorio da je uvjet za pregovore američko povlačenje carina, ali je prošli tjedan neočekivano imenovao novog predstavnika za međunarodnu trgovinu.
Pomoćnik ministra trgovine za Trumpovog prvog mandata Li Chenggang zamijenio je tako Wanga Shouwena, koji prema navodima izvora u pekinškog poslovnoj zajednici nije prezao od sukoba s američkim dužnosnicima.