Brodovi američke mornarice prijateljski su posjetili luke u zapadnoj i istočnoj Libiji, Tripoli i Bengazi, prvi put u 56 godina, prenosi Stars and Stripes. Prema američkim vlastima, cilj je bio pokazati potporu radu s lokalnim partnerima. Kasnije tijekom mjeseca Washington planira ugostiti čelnike libijskih sukobljenih strana. Libija je i dalje podijeljena između dvije suparničke vlade – Vlade nacionalnog jedinstva (GNU) u Tripoliju i Vlade nacionalne stabilnosti (GNS) u Bengaziju. Ova podjela onemogućuje uspostavu jedinstvenog državnog proračuna i održavanje nacionalnih izbora.
Ovakav američki pristup mogao bi izazvati zabrinutost za Rusiju, koja ima vojnu i diplomatsku imovinu u zemlji, ali i Kine koja itekako ima svoje interese u sjevernoj Africi. Rusija (neformalno) podržava istočni libijski blok, odnosno administraciju sa sjedištem u Bengaziju, koja je povezana s Libijskom nacionalnom vojskom (LNA) generala Khalife Haftara. Afrički korpus, zasebna jedinica ruskih oružanih snaga, djeluje u istočnoj Libiji. Njegovo raspoređivanje dovršeno je krajem 2023. Međutim, Moskva navodno slijedi neutralnu politiku jer je rusko veleposlanstvo u Tripoliju obnovljeno prije dvije godine. Aktivnost Sjedinjenih Država u Libiji izgleda tim više iznenađujuće jer Afrika nije na popisu prioriteta koje je zacrtala administracija Donalda Trumpa.
Nakon posjete američkih brodova lukama, Libijska vojska vlade u Tripoliju, je sudjelovala u vojnim vježbama “Afrički lav 25” koje predvode SAD u Tunisu od 22. do 30. travnja, dodatno naglašavajući sve veću koordinaciju Pentagona s regionalnim snagama.
Kina baca oko na Suez, a Rusija na novu regionalnu bazu nakon smjene vlasti u Siriji
Prisutnost zapovjednog broda američke 6. flote i drugog najvišeg časnika službe u Europi i Africi značajna je poruka konkurentima da su Sjedinjene Države i dalje zainteresirane i uključene u Sjevernu Afriku, rekao je Bradley Martin, umirovljeni časnik mornarice za Stars and Stripes. “To je signal svijetu da smo tu, da ne odlazimo od toga”, rekao je Martin. “I da imamo sposobnost uspostavljanja odnosa čak i na mjestima poput Libije gdje su (odnosi) ranije bili vrlo problematični.”
S velikom obalom duž Sredozemnog mora – koje se smatra vratima Europe, Afrike i Bliskog istoka – Libija je važna u strateškom američkom natjecanju s Kinom i Rusijom, ističu Martin i drugi analitičari. Budući da je ruski pristup ključnoj morskoj luci u Siriji uvelike smanjen, Kremlj gleda na Libiju kao mogućeg kandidata za baziranje svojih pomorskih operacija u Sredozemlju i Sjevernoj Africi, rekao je Martin. Kina sve više šalje vojne brodove u regiju, a kineske brodarske tvrtke u privatnom i državnom vlasništvu kupuju udjele u mediteranskim lukama, razvijaju i upravljaju njima, uključujući dvije u blizini Sueskog kanala, prema izvješću Instituta za Bliski istok iz 2023.
U intervjuu za Arabi21, libijska zastupnica i članica parlamentarnog Odbora za obranu i nacionalnu sigurnost, Rabia Bouras, opisala je posjet kao “značajan događaj” u evoluciji američko-libijskih odnosa, odražavajući pomak s prethodnih napetosti na fazu otvorenosti i suradnje. Bouras dodaje da tajming, uz obnovu mandata EU-ove operacije IRINI do ožujka 2027., ilustrira koordinirane međunarodne napore za stabilizaciju Libije i šireg Sredozemlja. Međutim, također je priznala da bi posjet mogao izazvati unutarnje kontroverze s obzirom na političku rascjepkanost Libije. “Neke strane to mogu promatrati kao oblik stranog uplitanja ili pristranog svrstavanja”, upozorila je, ističući da posjet nosi i geopolitičke implikacije usred eskalacije natjecanja između Rusije, Turske i Kine u sjevernoj Africi. “To je jasna poruka američke prisutnosti i utjecaja u regiji”.
Trump daleko od izolacionističke politike
Pavel Koškin, viši istraživač na Institutu za američke i kanadske studije Ruske akademije znanosti, objašnjava za Nezavisimaju Gazetu da ono što SAD radi u Libiji prvenstveno pokazuje da se “u pogledu strateški važnih pitanja Trump konzultira sa stručnjacima o tom pitanju”. “Unatoč njegovoj isprva izolacionističkoj retorici, ovaj korak, koji se čini kontradiktornim, izgleda logičan u okvirima američkog predsjednika”, primijetio je stručnjak. “Očito vođen revanšističkim idejama, on nastoji SAD-u vratiti veličinu projicirajući utjecaj svoje zemlje na afričke nacije jer su Rusija i Kina pojačale svoje aktivnosti na tom kontinentu. To je prije svega pitanje geopolitičkog prestiža i natjecanja s Moskvom i Kinom”, dodao je.
Osim toga, prema riječima ruskog stručnjaka, povećana interakcija s Libijom odražava Trumpovu želju “da ponovno uspostavi praktičnu suradnju s određenim igračima u regiji gdje su, po njegovom mišljenju, demokrati podbacili”. Koškin je istaknuo kako je libijski vođa Moamer Gadafi svrgnut s vlasti pod američkim predsjednikom Barackom Obamom, a kasnije je američki veleposlanik Christopher Stevens ubijen u terorističkom napadu u Bengaziju. “Zbog toga Trump povratak SAD-a u regiju vidi kao simboličan potez, usmjeren na ispravljanje pogrešaka njegovih prethodnika”, zaključio je Koškin.
Rusija masovno iskrcava oružje u sredozemnoj luci