Što da je prvi val raketnih napada Rusije na Ukrajinu umjesto toga bio usmjeren na UK? To je bila premisa koja stoji iza simulacije “visoke vjernosti” koju je pokrenula britanska vojska, rekreirajući događaje od 24. veljače 2022. — dana kada je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu.
Koristeći svoj simulacijski sustav Gladiator vrijedan 32 milijuna dolara, Ujedinjeno Kraljevstvo je stvorilo umjetni bojni prostor i razmjestilo svoje najnaprednije sustave protuzračne obrane na virtualnom britanskom terenu. Iako dužnosnici nisu otkrili potpuni ishod vježbe, zapovjednik zrakoplovstva Blythe Crawford dao je otrežnjujuću informaciju: rezultat “nije bila lijepa slika”, prenosi ga The Times.
Komentar sugerira da su čak i s modernim sustavima na mjestu, ruske rakete mogle probiti britansku obranu da je takav napad bio usmjeren na britansko tlo. “Bila je to oštra lekcija”, rekao je Crawford i zaključio: “Godinama smo stajali na zapadnom rubu Europe s osjećajem da je ostatak kontinenta stajao između nas i neprijatelja.”
‘Poziv za buđenje’
Crawford je primijetio da se sigurnosno okruženje dramatično promijenilo od 2022., s prijetnjama koje su postale složenije, višestrane i teže ih je predvidjeti u stvarnom vremenu. “Kada vidite rojeve stotina bespilotnih letjelica koje sada djeluju u Ukrajini, neke od njih su mamci, neke s eksplozivnim teretom u sebi, izazov je kako se uhvatiti u koštac sa svima njima ili hoćete li ih sve riješiti?” dodao je.
Iako bi se napad na UK razlikovao od slučaja Ukrajine – budući da bi ruske rakete prvo morale prijeći europski zračni prostor – Crawford vjeruje da bi simulacija trebala poslužiti kao “poziv na buđenje” Velikoj Britaniji i njezinim saveznicima. Također je pozvao zapadne nacije da pomnije prouče rat u Ukrajini i preispitaju pretpostavku da je domaće tlo nedostupno.
“Mi u Ujedinjenom Kraljevstvu tijekom posljednjih nekoliko desetljeća postali smo usredotočeni na to da budemo sigurni u garnizonu i stvaramo pretpostavke da smo sigurni djelovati iz matične baze jer je većina ratova u kojima smo se borili bila u inozemstvu”, istaknuo je Crawford. “Moramo preokrenuti to razmišljanje i pretpostaviti da smo od sada pod prijetnjom i u matičnoj bazi.”
Što ostaviti otkriveno?
Ranije ovog mjeseca Sunday Express je upozorio kako će novi planovi za zračnu obranu ipak ostaviti britanska mjesta i gradove neobranjenima od vrste napada projektilima i bespilotnim letjelicama koje Rusija izvodi u Ukrajini. Trenutačni planovi uključuju izgradnju Inicijative europskog nebeskog štita i inicijative DIAMOND koju vodi Ujedinjeno Kraljevstvo za integraciju NATO-ove raketne obrane. Ali ovi planovi su u povojima.
Zasebni projekt vrijedan 250 milijuna funti koji predvodi Centar za obranu od projektila Ujedinjenog Kraljevstva (MDC) sa zadatkom da ispita kako se najbolje suprotstaviti velikom nizu raketnih prijetnji donijet će svoje zaključke za šest godina. Ako se ostvari plan da se nakon mirovnog sporazuma postave stabilizacijske snage pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva na tlu Ukrajine, potencijalna odmazda Rusije značit će da Britanija možda neće imati luksuz od šest godina.
“Britanija je odustala od ideje zaštite malih gradova tijekom Hladnog rata – jednostavno smo preveliki”, rekao je stručnjak za obranu Justin Bronk iz tenka-tenka RUSI. “Sustavi Patriot i njihove rakete koštaju oko milijardu funti svaki. Svaki projektil košta 10 milijuna dolara. Ako kupite dva, gdje biste ih smjestili? Koga biste izostavili?” Uz obrambene sustave koji u prosjeku koštaju 10 puta više od ofenzivnih, fokus će biti prenijeti borbu na neprijatelja, rekao je.
Bivši NATO planer Philip Ingram je rekao: “Naša protuzračna obrana ne odgovara svrsi. Jako smo ranjivi “Problem je u tome što još uvijek radimo na pretpostavci da je ovo bočna prijetnja, koja ide od istoka prema zapadu, i da će kontinentalna Europa za nas obaviti težak posao presretanja ruskih projektila prije nego što stignu. Čak i taj scenarij je dovoljno problematičan. Ali, naravno, prijetnja s Atlantika na Zapadu jednako je važna”, objašnjava.
P-8 avioni i podmornice
“Najbolja obrana od toga – osim britanskih podmornica – je RAF-ova flota od 9 pomorskih patrolnih zrakoplova Poseidon P-8 koji se mogu pohvaliti snažnim senzorima i sposobnošću ispuštanja sofisticiranih bova sa senzorima. Ali s obzirom na to da se njihove dužnosti kreću od zaštite podmornica, komercijalnih broda do podmorskih kablova, pa čak i naftnih platformi, Ujedinjenom Kraljevstvu ih je potrebno najmanje 15. Mi imamo devet. Naši nadzorni zrakoplovi P8 bazirani su u Lossiemouthu. Mogu odgovoriti na rusku podmorničku prijetnju tek nakon što je ta podmornica ispalila svoj prvi projektil. Što ako je taj prvi udar salva projektila?”, zabrinuto govori.
Glasnogovornik britanskog ministarstva obrane ipak tvrdi: “UK je u potpunosti spremna braniti se od bilo kakve prijetnje uz naše NATO saveznike. Naša vojska opremljena je nizom naprednih sposobnosti za pružanje slojevitog pristupa obrani zraka i projektila. Ovo uključuje raketni sustav Sea Viper svjetske klase koji je uspješno oborio balističku raketu Huti pobunjenika i napadačke dronove u Crvenom moru” . Unatoč izraženoj zabrinutosti, glasnogovornik britanskog ministarstva obrane tvrdi da je zemlja i dalje “potpuno spremna” za samoobranu.
Američka i izraelska vojska „izgubile“ nečujnu rusku podmornicu u Sredozemlju