Sve veći broj ukrajinskog vojnog osoblja i operatera bespilotnih letjelica izrazio je zabrinutost zbog kvalitete streljiva koje proizvodi državni obrambeni konglomerat Ukroboronprom. Problem je dobio na značaju nakon što je poznati ukrajinski bloger Roman Romančuk, također poznat pod svojim pseudonimom “Stara škola”, objavio video koji naglašava nedostatke u eksplozivu koji se koristi za FPV (First-Person View) dronove.
Romančuk je prikazao streljivo proizvedeno za upotrebu bespilotnih letjelica koje je bilo punjeno nečim što je identificirao kao plastični eksploziv niske kvalitete, amonitom tipa KEMIX, koji se obično koristi u rudarstvu ili građevinarstvu, a ne u vojnim operacijama. “Amonit nije vojni eksploziv”, rekao je Romančuk u svom videu. “Koristi se za rušenje u rudarstvu ili građevinarstvu… Osim lošeg izgleda, eksploziv se čak i ne preša, a dolazi u ovitku poput kobasice.” Također je primijetio da takvi eksplozivi imaju ograničen rok trajanja, te gube svoju učinkovitost nakon isteka.
U kućnim radinostima rade bolje eksplozive za dronove
Amonitu, sredstvu za eksplodiranje dizajniranom za kontrolirana rušenja, nedostaje stabilnost i izlazna energija potrebna za učinkovitu upotrebu u vojnom streljivu. Bloger je naglasio da nije pogodan za proizvodnju ubojnih sredstava ili topničkih granata. Prema Romančuku, ukrajinsko vojno osoblje i volonteri morali su uspostaviti male proizvodne linije, financirane privatno, za proizvodnju kvalitetnijeg eksploziva za streljivo za bespilotne letjelice. “Naša vojska i volonteri mogu sami proizvesti bolje proizvode. Oni poznaju odgovarajuće formulacije i koriste rješenja komercijalne razine koja zadovoljavaju operativne zahtjeve”, rekao je.
Romanchuk je nadalje dalje podijelio snimke s tih improviziranih proizvodnih mjesta, pokazujući eksplozivne spojeve koji se miješaju uz pomoć kućanskih aparatima poput miksera i ekspres lonca—ilustrirajući oštar kontrast između napora na lokalnoj razini i nedostataka etabliranih državnih proizvođača obrane.
Od znanstvene fantastike do realnosti: Evo kako se drže ukrajinski vojni roboti