Švicarska nacionalna banka odbacila je zadržavanje Bitcoin rezervi, navodeći zabrinutost zbog likvidnosti i nestabilnosti na tržištu kriptovaluta.
“Za kripto valute, likvidnost tržišta, čak i ako se ponekad može činiti u redu, posebno je tijekom kriza, naravno, dovedena u pitanje”, rekao je predsjednik SNB -a Martin Schlegel na sastanku Generalne skupštine banke u petak.
“Kripto valute su također poznate po velikoj volatilnosti, što je rizik za dugoročnu očuvanje vrijednosti. Ukratko, može se reći da kripto valute za sada ne ispunjavaju visoke zahtjeve za naše rezerve valute.”
Schlegelove komentare potaknula je inicijativa Bitcoin, grupa zagovaranja Bitcoina čija istraživanja pokazuju da bi dodavanje Bitcoina u blagajnu u Švicarskoj nadopunilo njegov cjelokupni portfelj i ostvario značajan povrat s minimalnom volatilnošću.
Bez Bitcoina, ulaganja u švicarsku nacionalnu banku porasle su za oko 10% od 2015. godine. Izdvajanja Bitcoina od 1% u portfelj središnje banke gotovo bi udvostručila prinose u istom razdoblju, prema simulaciji portfelja Bitcoin inicijative. Godišnja volatilnost bi se neznatno povećala.
Inicijativa Bitcoin naglasila je da se volatilnost Bitcoina ne bi trebala procijeniti izolirano, već u smislu utjecaja na cjelokupnu dinamiku i performanse investicijskog portfelja.
“(Bitcoin) cijena je dosegla nove vrhunce, pokazala je otpornost prema tržišnom stresu, a i dalje je vrlo tekuća s količinama trgovanja u dvoznamenkastim milijardama, svaki dan i noć, čak i na praznicima u bankama”, rekao je Luzius Meisser, član inicijative Bitcoin i člana odbora Bitcoin Suisse.
“Mreža Bitcoin ostaje jedan od najpouzdanijih i najsigurnijih IT sustava ikad stvorenih. I najvažnije, Sjedinjene Države su pokrenule stratešku zalihu bitcoina.”
U izjavi e -poštom Coindesku, inicijativa Bitcoin sugerirala je da bi averzija švicarske nacionalne banke prema bitcoinu mogla biti politička, jer bi se to mogla shvatiti kao “izraz nepovjerenja prema drugim valutama” i naštetiti osjetljivim odnosima između Švicarske i Europske unije.
Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde dosljedno je kritizirala Bitcoin, nazivajući ga “vrijednim ništa” i “visoko špekulativnom imovinom” povezanom s pranjem novca. U siječnju je Lagarde rekao “uvjeren sam” da “bitcoini neće ući u rezerve nijedne od središnjih banaka Općeg vijeća” ECB -a.
To je bilo kao odgovor na komentare češkog guvernera Nacionalne banke Ales Michl da je njegova institucija ocjenjivala dodavanje bitcoina u svoje rezerve. Lagarde je tvrdio da Bitcoin ne ispunjava ECB -ove kriterije za likvidnost, sigurnost i sigurnost od kriminalnih udruga.
U veljači, Poljska središnja banka isključila je “zadržavanje rezervi u bitcoinima pod bilo kojim okolnostima”, a Rumunjska središnja banka upozorila je banke da ne izdaju kredite kripto kompanijama.
Predsjedavajući Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je u prosincu 2024. da američkoj središnjoj banci “nije dopušteno posjedovati Bitcoin” po Zakonu o Federalnim rezervama i da ne želi promijeniti zakon.
Švicarska nacionalna banka ima neizravnu izloženost bitcoin -u putem dionica koje posjeduju korporativne Bitcoin riznice, uključujući 520.000 dionica strategije, 8,12 milijuna dionica Tesla, 580.000 dionica Mara Holdings -a i 500.000 dionica CleanSparka, od kraja 2024. godine prema podacima fintela.
Schlegel je odbio pozive građana da dodaju Bitcoin rezerve u blagajne švicarske središnje banke već prošlog mjeseca. Kada je u pitanju tehnološki napredak, Schlegel je u četvrtak napomenuo da SNB vodi pilot projekt koristeći digitalne valute Central Bank kako bi olakšao plaćanje između financijskih institucija.
Suprotno tome, američki predsjednik Donald Trump potpisao je ove godine izvršnu naredbu koja uspostavlja stratešku rezervu Bitcoin -a i zalihe kriptovaluta, zajedno s kripto vijećem koje će procijeniti proračun neutralne načine za nadopunu američkih digitalnih rezervi. Naredba dodatno zabranjuje vladinim agencijama stvaranje ili promicanje digitalne valute središnje banke u Sjedinjenim Državama iz brige o privatnosti za građane.