Apple ubrzano radi na premještanju proizvodnje iPhonea namijenjenih američkom tržištu iz Kine u Indiju, s ciljem da do kraja 2026. godine većina uređaja za SAD bude proizvedena u indijskim tvornicama, prenosi Reuters pozivajući se na povjerljive izvore. Američki tehnološki div vodi hitne pregovore s ugovornim proizvođačima Foxconnom i Tatom kako bi ostvario ovaj ambiciozni plan. Trenutačno se oko 80 posto od 60 milijuna iPhonea koji se godišnje prodaju u SAD-u proizvodi u Kini.
Radi se o strateškoj odluci a sve kao odgovor na potencijalno povećanje carina na uvoz iz Kine, što bi moglo uvelike utjecati na Appleov opskrbni lanac i troškove proizvodnje. Iako indijski premijer Narendra Modi promovira Indiju kao središte proizvodnje pametnih telefona, trošak proizvodnje u Indiji i dalje je pet do osam posto skuplji nego u Kini, a u pojedinim slučajevima razlika doseže i 10 posto.
Apple je već pojačao proizvodnju u Indiji kako bi izbjegao američke carine, isporučivši u ožujku oko 600 tona iPhonea vrijednih 2 milijarde dolara u Sjedinjene Države. Ove isporuke predstavljaju rekord za oba Appleova indijska partnera – Tatu i Foxconn, pri čemu je samo Foxconn isporučio uređaje u vrijednosti od 1,3 milijarde dolara.
Inače, Apple je posljednjih godina snažno ulagao u Kinu kako bi razvio napredne proizvodne linije, koje su bile ključne za njegov uspon do statusa globalnog tehnološkog lidera čija vrijednost premašuje 3 bilijuna dolara, odnosno 2,7 bilijuna eura, prema podacima Companies Market Cap-a. Apple koristi široku mrežu proizvodnih partnera i tvornica u Kini, među kojima su Luxshare Precision Industry i Foxconn, s velikim proizvodnim kompleksima u gradovima poput Zhengzhoua, poznatog i kao „Grad iPhonea“. iPhonei se sastavljaju i u drugim kineskim gradovima kao što su Wuhan, Shenzhen, Kunshan, Peking, Tianjin, Huizhou i Guangzhou, a sam proces montaže izrazito je složen.
Iako je američka vlada nedavno objavila spremnost na kompromis s Kinom, te se navodno razmatra i smanjenje dijela carina, Appleov opskrbni lanac i dalje bi mogao biti pogođen. U travnju je američka administracija uvela carine od 26 posto na uvoz iz Indije, što je znatno manje od onih nametnutih Kini, koje su zasad na 145 posto, dok su u suprotnom smjeru 125 posto. Washington je od tada privremeno obustavio većinu carina na tri mjeseca, izuzev onih za Kinu, dok Trumpova administracija pokazuje spremnost za smirivanje trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije.
Dok Apple diversificira svoju proizvodnju izvan Kine, Indija preuzima sve važniju ulogu u njegovom proizvodnom lancu. Foxconn i Tata trenutačno upravljaju s tri tvornice u Indiji, dok su još dvije u izgradnji.