14. travnja netko je uložio narudžbu za 2.500 bitcoina, vrijedan otprilike 212 milijuna dolara, na knjizi Binance narudžbe na 85.600 dolara, oko 2-3% iznad Spotne cijene trgovale u to vrijeme.
Vidjevši tako veliku narudžbu, cijena bitcoina počela je gravitirati ovoj razini oko 17:00 UTC.
Odjednom je naredba nestala, kao što se vidi pomoću podataka o staklenim novčićima, što je uzrokovalo kratak trenutak tržišne apatije dok su bikovi i medvjedići da ispune prazninu u likvidnosti.
Međutim, cijena bitcoina već je bila na drhtavom terenu zbog geopolitičkih briga. Nakon toga, pao je nakon što je naredba nestala uzrokovala kaos za trgovce.
Pa što se dogodilo?
Jedan odgovor mogao bi biti ilegalna tehnika koja uključuje postavljanje velikog ograničenja za rile trgovačku aktivnost, a zatim uklanjanje narudžbe nakon što se cijena približi ispunjenju. To se naziva “podmetanje narudžbe”, definirano američkim Zakonom o Dodd-Franku iz 2010. godine kao “ilegalna praksa licitiranja ili ponude s namjerom otkazivanja prije izvršenja”.
Kao što se vidi u toplotnoj mapi likvidnosti na gornjoj slici, na površini, redoslijed cijene od 85.600 dolara činio se kao ključno područje otpora, zbog čega su tržišne cijene počele gravitirati prema njemu. Međutim, u stvarnosti su taj nalog i likvidnost vjerojatno podmukli, dajući trgovcima iluziju jačeg tržišta.
Toplotne karte likvidnosti vizualiziraju knjigu narudžbe o razmjeni i pokazuju koliko imovine počiva na knjizi po svakoj cijeni. Trgovci će koristiti toplinsku mapu za prepoznavanje područja podrške i otpora ili čak za ciljanje i stisak položaja pod pritiskom.
U ovom konkretnom slučaju, činilo se da je trgovac poslao moguću narudžbu za podmetanje kada je američko tržište kapitala zatvoreno, obično vremensko razdoblje niske likvidnosti za tržište bitcoina 24/7. Narudžba je zatim uklonjena kad se američko tržište otvorilo kako se cijena kretala prema punjenju. To bi još uvijek moglo imati željeni učinak, jer, na primjer, veliki nalog na jednoj razmjeni može potaknuti trgovce ili algoritme na drugoj razmjeni kako bi uklonili njihovu naredbu, stvarajući prazninu u likvidnosti i naknadnoj volatilnosti.

Drugi bi razlog mogao biti taj što je trgovac koji je na Binanceu postavio nalog za prodaju od 212 milijuna dolara želio stvoriti kratkoročni pritisak prodaje kako bi se ispunio ograničenjem, a zatim su uklonili tu narudžbu nakon što su te kupovine ispunile.
Obje su opcije uvjerljive, iako još uvijek ilegalne.
‘Sistemska ranjivost’
Bivši analitičar ECB -a i trenutni izvršni direktor Oak Security -a, dr. Jan Philipp, rekao je Coindesk da je manipulativno trgovačko ponašanje “sistemska ranjivost, posebno na tankim, nereguliranim tržištima”.
“Ove taktike daju sofisticiranim akterima dosljednu prednost u odnosu na trgovce maloprodajom. I za razliku od TRADFI -a, gdje je spoofing izričito ilegalno i nadgledano, kriptovaluta postoji u sivoj zoni.”
Dodao je da “spoofing treba shvatiti ozbiljno kao prijetnju jer je to pomoglo u pokretanju bljeskalice iz 2010. godine na tradicionalnim tržištima, što je izbrisalo gotovo 1 bilijun dolara tržišne vrijednosti”.
Binance, u međuvremenu, inzistira na tome da igra svoju ulogu u sprečavanju tržišnih manipulacije.
“Održavanje poštenog i urednog trgovačkog okruženja naš je glavni prioritet i ulažemo u unutarnje i vanjske alate za nadzor koji kontinuirano nadgledaju trgovanje u stvarnom vremenu, označavajući nedosljednosti ili obrasce koji odstupaju od uobičajenog ponašanja na tržištu”, rekao je glasnogovornik Binancea Coindesk, bez izravnog rješavanja slučaja 212 milijuna dolara.
Glasnogovornik je dodao da će, ako bilo tko nađe manipulirajući tržištima, zamrznuti račune, prijaviti sumnjivu aktivnost regulatorima ili ukloniti loše aktere s njegove platforme.
Kriptovalut
Spoofing, ili strategija koja oponaša lažni nalog, je nezakonita, ali za mladu industriju poput kriptovaluta povijest je prepuna takvih primjera.
Tijekom 2014. godine, kada je bilo malo ili nikakvog regulatornog nadzora, većina volumena trgovanja dogodila se na burzama samo za maloprodajne trgovce i Cypherpunksa, otvarajući industriju takvim praksama.
Tijekom ICO faze u 2017. godini, kada je volumen trgovanja naglo skočio, očekivane su i taktike poput spoofinga, jer su institucije još uvijek bile sumnjičave prema klasi imovine. U 2017. i 2018. trgovci su redovito postavljali devet znamenke koje nisu imali namjeru ispuniti, samo da bi povukli narudžbu ubrzo nakon toga.
Osnivač Bitmexa Arthur Hayes rekao je u postu na blogu iz 2017. godine da je “smatrao nevjerojatnim” da je spoofing ilegalno. Ustvrdio je da ako pametni trgovac želi kupiti milijardu dolara BTC -a, oni bi prebacili nalog za prodaju od milijardu dolara kako bi ga ispunili.

Međutim, od tržišta bikova 2021. godine, tržište kriptovaluta doživjelo je valove institucionalnog usvajanja, poput Coinbase (Coin) koji idu javno, strategija (ranije MicroStrategy) koja je sve u Bitcoin-u, a BlackRock pokretanje fondova s trgovinom na Exchange (ETFS).
U vrijeme pisanja, ne postoje tako velike naredbe koje ukazuju na daljnje pokušaje spoofiranja, a čini se da su pokušaji lažnog postaja postali manje očigledni. Međutim, čak i s milijardama koje trguju tvrtkama TRTURFI, primjeri takve strategije i dalje postoje na mnogim kripto burzama, posebno na altcoinima s niskom tekućinom.
Na primjer, prošlog mjeseca, MEXC Cryptocurrency Exchange najavio je da se povećala u porastu manipulacije tržišnom manipulacijom. Unutarnja istraga utvrdila je 60 -postotno povećanje pokušaja manipulacije tržišnom manipulacijom s Q4 od 2024. do ovog prvog tromjesečja ove godine.
U veljači je trgovac manipulirao tržištem Hyperliquid Jelly -a prevario cijene Oracle, a Hyperliquidov odgovor na aktivnost bio je dočekao skepticizam i naknadni odljev kapitala.
Kako se borba za kripto tržište spora?
Teret u konačnici leži u razmjeni i regulatorima.
“Regulatori bi trebali postaviti osnovnu vrijednost”, rekao je dr. Jan Philipp Coindesk. “(Regulatori) bi trebali definirati što se računa kao manipulacija, odrediti kazne i opisati kako platforme moraju reagirati.”
Regulatori su sigurno pokušali steći takve sheme. Godine 2020. Rogue Trader Avi Eisenberg proglašen je krivim za manipuliranje decentraliziranim tržištima razmjene manga 2022. godine, ali slučajevi su bili malo i daleko između.
Međutim, kripto razmjene također moraju “pojačati svoje nadzorne sustave” i koristiti prekidače dok koriste strože zahtjeve za uvrštavanje kako bi se stegnuli na tržišnom manipulaciji, rekao je Philipp.
“Maloprodajni korisnici se neće zadržati ako nastave naraditi, prepušteni i bačeni. Ako Crypto želi prerasti svoju fazu u kasinu, potrebna nam je infrastruktura koja nagrađuje fer sudjelovanje, a ne insajderske igre”, zaključio je Philipp.
Pročitajte više: Crypto trgovci očito terminal za neželjenu poštu istinu u pumpanju kovanice povezane s psom Briana Armstronga