Osmanu Mehmedagiću Osmici, bivšem direktoru OSA-e, koji je krajem prošle godine uhićen zbog zlouporabe položaja, zabranjen je ulazak u Hrvatsku, a sada je pitanje hoće li i druge zemlje Europske unije učiniti isto.
Iako se ne zna točan razlog, Avaz piše kako bi to moglo biti jer je “prvi policajac bračnog para Izetbegović” pakirao aferu “Vehabije” dok je bio na čelu OSA-e, za to putem odabranih medija optuživao hrvatsku tajnu službu SOA-u, hrvatskog konzula u Tuzli te novinara Matu Đakovića, pa ova odluka hrvatskih službi nije neočekivana.
A ime Osman Mehmedagić po mnogočemu će se pamtiti u susjednoj nam zemlji. Osmica je na čelu Obavještajno-sigurnosne agencije proveo skoro osam godina, od toga četiri godine u tehničkom mandatu, a ostat će upamćen po tome kao jedini direktor OSA-e koji je bio uhićen zbog zloupotrebe položaja.
Afera na aferu
Jedan od prvih skandala Osmice je taj što je na sjednicu Zajedničke komisije za nadzor nad radom te agencije 2017. godine došao naoružan. Kasnije su to neki mediji to pokušali demantirati, navodeći da je nije imao pištolj nego mobitel, no sudeći po fotografiji koja je tada objavljena bilo je jasno da je riječ o oružju.
Spomenimo i njegovu uključenost u aferu Vehabije, koja podrazumijeva cijeli niz događaja i medijskih izvještaja vezanih za prisustvo i aktivnosti vehabijskog pokreta u zemlji. Vehabizam je strogi oblik islamskog fundamentalizma, porijeklom iz Saudijske Arabije, koji se proširio u Bosni i Hercegovini tokom i nakon rata 1990-ih godina, a ova afera je obuhvaćala različite aspekte, uključujući sigurnosne prijetnje, radikalizaciju, i odnose među etničkim i vjerskim zajednicama u Bosni i Hercegovini.
Osmica je u ovom kaosu pokušao, koristeći radikale, poput Jasmin Mulahusića uvući u cijelu priču i stranu službu Hrvatske i Slovenije, no sve je ubrzo raskrinkano. Osim toga, potom je bio upleten i u afere “BH Pošta”, Snimak, Diploma…
Protiv Mehmedagića je optužnica za zloupotrebu položaja ili ovlasti podignuta u listopadu 2020. godine, a ista je zadesila i Muhameda Pekića, rukovoditelja Odsjeka za cyber sigurnost OSA-e. Na teret im se stavljalo da su tijekom kolovoza te godine zloupotrijebili svoj službeni položaj ili ovlasti, kao i resurse i kapacitete Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine, u svrhe privatnih interesa, kako bi došli do informacija i fotografija, o pošiljatelju anonimne kaznene prijave protiv direktora OSA-e.
Hrvati u OSA-i rade protiv svog naroda – Narod ne zaboravlja svoje heroje, ali ni svoje izdajice!?
Bio je optužen i u aferi “Sigurnosne provjere” za zloupotrebu položaja i ovlaštenja. Ta optužnica tada je obuhvatila je i Selmu Cikotića, tadašnjeg ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, kao i Muriza Druškića, koji je i član Komisije Vijeća ministara za odlučivanje po žalbama u predmetima sigurnosnih provjera.
Riječ je o malverzacijana u vezi sa imenovanjem članova Komisije za drugostupanjsko rješavanje postupka sigurnosnih provjera za policijske i državne službenika. No, Sud je odbacio optužnicu Tužilaštva BiH.
Osim toga, Osmica je u lipnju 2021. godine u okviru predmeta koji se vodi zbog “diplome” koju je Američko sveučilište u Tuzli izdao direktoru OSA-e i bio i uhićen, ali mu je Sud odbio odrediti pritvor. Sumnja se, naime, da uopće nema diplomu koju je tijekom predaje Komisiji za nadzor nad radom OSA-e proglasio tajnom.
Sada već bivši direktor OSA-e bio je i sudionik afere “Snimak”, koja se odnosi na razgovor sa tadašnjom glavnom tužiteljicom Gordanom Tadić, kada je priznao da su “pod mjerama” osim novinara “Avaza” i novinari, “Klixa”, FTV, FACE TV-a, Al Jazere…
Inače, Mehmedagića se pamti i po tome što je bio nekadašnji pratitelj Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a u OSA-i je rukovodio odjelom za tajno praćenje i dokumentiranje ove Agencije.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.