Beskrajno simpatičan koncept Oli iz 2022. otvorio je vrata novom poglavlju Citroenova dizajna u čije se maštovite forme uklapa i nova, dizajnerski i koncepcijski od dosadašnje radikalno drukčija, četvrta generacija C3.
Vidljivo većom visinom karoserije i velikim odmakom podnice od tla ulazi u klasu VW T-Crossa i Toyote Yaris Cross, a premda je i dosad imao blagi narativ crossovera, C3 sada dobiva karakter kakav se modernoj vozačkoj publici sve više sviđa.
U priču o promjeni imidža uklapa se i električni pogon. Citroen je, naime, prvi europski brend koji ima dovoljno velik električni gradski automobil dobrog dosega, puno veći, zreliji i iskoristiviji od Twinga i Springa, a kojemu cijena ne leti u nebo.
Konkretno, za 25.900 eura (s poticajem 16.900 eura!) na novoj, specijaliziranoj Smart Car platformi osovinskog razmaka 2,54 metra nudi 4,01 metra dugačak i 1,57 metar visok e-C3 opremljen litij-željezo-fosfatnom baterijom (LFP) kapaciteta 44 kWh s prosječnim dosegom do 326 i gradskim do 459 kilometara te elektromotorom snage 113 KS i 120 Nm, kojim 1415 kilograma težak gradski crossover potegne do 100 km/h za 10,4 sekundi, uz najveću brzinu ograničenu na 135 km/h.
Na prvim vožnjama kamerama posutim austrijskim prometnicama vidjeli smo da je to, uz munjevita međuubrzanja (od 30 do 60 km/h za 2,4 sekunde, od 60 do 90 za 3,7 sekunde!) više nego dovoljno za uobičajene gradske i prigradske vožnje većine vozača, pa i poneki izlazak na autocestu. I potrošnja nas je ugodno iznenadila, što je posebno važno.
Manje-više poštujući ograničenja, uz poneki jači stisak gasa na slobodnijoj otvorenoj dionici, trošili smo oko 11 kWh, što tvornička obećanja o dosegu čini vrlo realnima. Premda je električna verzija teža 265 kilograma od benzinske, vozi se lagano i opušteno, jer dodatna masa se na volanu i ovjesu jedva osjeti, i to uglavnom u brže voženim zavojima. Sustav omogućuje DC punjenje snagom do 100 kW i dopunu baterije s 20 na 80 posto kapaciteta za 26 minuta, dok AC punjenje traje 5 i pol sati (7 kW), odnosno 3 i pol sata (11 kW).
Unatoč električaru koji bi mogao postati prekretnica u stavu tržišta prema automobilima na struju, fokus hrvatskih kupaca vjerojatno će, barem još neko vrijeme, biti na poznatom turbobenzinskom motoru 1.2 PureTech snage 100 KS i 205 Nm, s ručnim mjenjačem sa 6 brzina. Ubrzanje za 10,6 sekundi i brzina ograničena na 160 km/h dobre su vrijednosti, a međuubrzanja još bolja: primjerice, od 60 do 90 km/h u 4. brzini dolazi se za samo 4,6 sekundi.
Benzinac se također lijepo vozi, poletan je, uravnotežen i tih, a kao i električar, unatoč dobrim performansama i osjećaju na volanu u kojem nema više zone mrtvila u središnjoj poziciji, kao i preciznijem i mekanijem mjenjaču, povišena koncepcija i Citroenovski karakter auta daju veći naglasak na komfornu vožnju. Benzinac nam je na testnoj ruti također malo trošio, oko 6 litara.
Nova koncepcija donosi i posebniji doživljaj arhitekture i prostranosti interijera. Širinu naglašavaju horizontalne linije terasaste armature, u čijem su gornjem tankom dijelu, iznad malog i mesnatog volana, smješteni digitalni instrumenti, slično Peugeotovu kokpitu. Ovdje je, međutim, pregled instrumenata uvijek čist, a dopao nam se i “džipovski” pogled na ravan poklopac motora.
Plastika je, očekivano, tvrda kako to u ovoj klasi inače jest, ali finoći obrade nema se što prigovoriti. Za volanom je ugodno i zbog povišene pozicije sjedala, ali i prostranosti naglašene visinom karoserije. I kad smo sjeli straga koljenima nismo dodirivali prednje naslone.
Udobna sjedala kao standardna vrlina Citroena i već poznati ovjes s hidrauličnim ublaživačima su posebno na grubljoj, makadamskoj dionici testne rute dokazali svrhu i inženjersku pronicljivost. U ponudi će biti solidan osnovni paket opreme You i šminkerski Max, a trendove prate i sigurnosna tehnologija. Cijene benzinca zasad nisu poznate, ali očekuje se da će startati na oko 16.500 eura.
Ukratko
Novi C3 je dulji od prijašnjeg samo 2 centimetra (4,01 m) i širi pola (1,76 m) ali je viši punih 10 cm (1,57 m). Podnica je od tla sada na čak 19,7 cm (kod električnog 16,3 cm)
Proizvodi se u Stellantisovoj tvornici u Trnavi (Slovačka), specijaliziranoj za gradske automobile Citroena i Peugeota, a uskoro i Opela (Frontera)
Volan je manjeg opsega i skrojen po uzoru na Peugeotove, ali digitalni instrumenti smješteni u tanki horizontalni prorez na višljoj su poziciji i uvijek dobro vidljivi
Udobna sjedala postavljena su gotovo 8 centimetara više nego u dosadašnjem modelu, čime su također dobiveni autentičniji doživljaj crossovera i bolja preglednost
Paketi opreme You i Max daju sve što se od modernog gradskog crossovera očekuje. Naravno da je Max poželjniji (dvobojna karoserija, alu felge 17”, kamera, multimedija 10,25”…), ali ni bazni You nije skroman