Samo šest zemalja članica EU-a: Grčka, Danska, Irska, Cipar, Luksemburg i Portugal, trenutno bi mogle povećati svoje obrambene proračune za još 1,5 posto BDP-a, kako je predložila Europska komisija (EK) u planu za cijelu EU, izračunala je ruska državna Izvestija. Drugih 10 zemalja EU-a već troši više od 3% BDP-a na obranu, ali također imaju kapacitet povećati svoje obrambene izdatke. Pitanje je imaju li potrebe.
U međuvremenu, čak 11 članica bloka već je premašilo maksimalnu dopuštenu razinu proračunskog deficita i ima visok državni dug, pa će zbog daljnje modernizacije vojske morati smanjiti socijalna izdavanja, kažu ruski stručnjaci. EU predviđa da će Sjedinjene Države prestati osiguravati europsku sigurnost, pa bi Stari svijet trebao samostalno djelovati, objasnila je predsjednica EK Ursula von der Leyen izlažući novi plan u ožujku.
Militarizacija EU
Plan militarizacije EU-a poziva na povećanje financiranja obrane za kupnju sustava protuzračne obrane, projektila, topničkih sustava i bespilotnih letjelica, uključujući i za Ukrajinu, a ne odmiče se od ideje da Ukrajina jednom postane dio NATO saveza. U tom svjetlu, EU bi služio kao dodatna administrativna struktura za koordinaciju obrane, ako se Sjedinjene Države umjesto toga odluče usredotočiti na druga pitanja. Osim toga, takva bi paralelna struktura mogla biti potrebna za suradnju s Austrijom i drugim zemljama koje nisu članice NATO-a, objasnio je za Izvestiju Vadim Truhačev, izvanredni profesor međunarodnih odnosa na Ruskom državnom sveučilištu za humanističke znanosti.
Prijetnja Rusiji?
Čini se da je sada isplata sredstava kompliciranija stvar i tu EU nema što pokazati. Iako su pojedine zemlje postigle određeni napredak u integraciji svojih obrambenih sektora, Dmitrij Stefanovič, istraživač Centra za međunarodnu sigurnost, ne vidi širu mogućnost za bilo kakvo značajno povećanje njihovih obrambenih sposobnosti. “Naravno, mnoge zemlje [EU] održavaju obrambenu suradnju s igračima izvan regije (SAD, Turska, Južna Koreja i Izrael, između ostalih zemalja), ali takvi projekti često izazivaju neslaganja unutar EU i nisu uvijek u skladu sa zajedničkom strategijom razvoja vojnih sposobnosti”, tvrdi stručnjak.
Dalje na putu, EU bi na kraju mogla predstavljati prijetnju sigurnosti Rusije, ali taj put je daleko od unaprijed određenog i moguće je pokušati odgoditi poznati scenarij utrke u naoružanju ili ga čak spriječiti, rekao je ruski politički analitičar.
Izvješće uspoređuje rusku i europsku vojnu industriju