Od razarajućih poplava na području Jablanice i Konjica prošlo je sedam mjeseci, no istraga o toj katastrofi još uvijek nije završena. Iako se očekivalo da će nalaz vještaka geološke struke, koji je Tužiteljstvu Hercegovačko-neretvanske županije dostavljen prije više od dva tjedna i koji je ocijenjen ključnim, ubrzati istragu, ta opsežna dokumentacija i dalje je predmet analize.
To je jučer za Dnevni avaz potvrdila Ana Rajič, glasnogovornica Tužiteljstva HNŽ-a, istaknuvši da je riječ o iznimno opsežnom nalazu. Podsjetimo, na ovaj se nalaz dugo čekalo, a smatra se ključnim za daljnji tijek istrage jer se odnosi i na utvrđivanje eventualnog doprinosa kamenoloma tvrtke „Sani“ u vlasništvu Dženana Honđe ovoj tragediji.
Više detalja
“Naravno, taj je nalaz od velike važnosti za daljnji tijek istrage, a vezan je uz postojeći kamenolom“, rekla je Rajič.
Upravo radi zaštite istrage, nije mogla iznijeti više detalja, istaknuvši da tužiteljski tim predano radi na predmetu te da se poduzimaju brojne istražne radnje i nastavlja saslušavanje svjedoka.
Iako Rajič nije mogla govoriti o tome je li i u kojem svojstvu Honđa eventualno bio pozivan u Tužiteljstvo HNŽ-a, pouzdano se doznaje da su svi radnici kamenoloma do sada saslušani kao svjedoci.
Opsežna dokumentacija
Nalaz vještaka geološke struke vjerojatno je dosad najopsežniji u radu ove pravosudne institucije, s obzirom na činjenicu da je na području Donje Jablanice smrtno stradalo 19 osoba. Vještak je svoj izvještaj i nalaz sačinio na temelju također vrlo opsežne dokumentacije koja mu je dostavljena – od satelitskih snimki do snimki prikupljenih putem LIDAR-a u 3D projekciji, kao i onih koje je izradio u više navrata na terenu.
Podsjetimo, 3D skeniranje terena LIDAR-om iz zraka na širem području Donje Jablanice naloženo je s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njezine masivnosti te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju.
Također, vještaku su dostavljeni i drugi podaci poput ranijih karata tog područja, ali i izvješće Federalnog zavoda za geologiju o inženjersko-geološkim istraživanjima na tom terenu. Na području Jablanice ukupno je stradalo 19 osoba, dok je pet osoba stradalo na području Konjica.
Brojna vještačenja
Uz ovaj nalaz, Tužiteljstvu HNŽ-a, odnosno tužiteljskom timu Područnog ureda Konjic, ranije su dostavljeni nalazi drugih vještačenja te dopuna policijskog izvješća s popratnom dokumentacijom – među ostalim, zapisnici o očevidu sa svih lokaliteta, fotodokumentacija te nalazi mrtvozornika. Obdukcijom je utvrđeno da je kod većine žrtava smrt nastupila uslijed gušenja zemljom i sličnim materijalom.