Proizvođačke cijene u europskoj industriji pale su u ožujku najsnažnije u gotovo dvije godine, odražavajući naglo pojeftinjenje energije, izvijestio je u utorak europski statistički ured.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i EU pale su u ožujku za 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su izračuni Eurostata, najsnažnije od svibnja 2023. godine.
U veljači bile su porasle za 0,2 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za revidiranih 0,4 posto na razini Unije, pokazuje izvješće Eurostata.
Najsnažnije su u ožujku na mjesečnoj razini pale cijene energije, za 5,8 posto u eurozoni, nakon 0,5-postotnog rasta u veljači.
U EU proizvođačke cijene energije potonule su za 5,5 posto u odnosu na veljaču kada su bile porasle za 0,8 posto.
Najsnažnije su i u eurozoni i u EU porasle cijene netrajnih potrošačkih dobara, za 0,5 posto na oba područja.
Kada se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene u industriji eurozone porasle su u ožujku za 0,1 posto, više no upola slabije nego u veljači. U EU njihov rast usporio je s 0,3 na 0,2 posto, izračunao je Eurostat.
Hrvatska uz Češku i Finsku
Najsnažnije su u ožujku na mjesečnoj razini pale cijene u Estoniji, za osam posto.
Slijede Španjolska i Italija s padom cijena za 3,9 odnosno za 3,3 posto.
U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u ožujku smanjene prvi puta u četiri mjeseca, i to za 0,2 posto u odnosu na veljaču kada su bile porasle za 0,3 posto.
Gotovo isti postotni rast cijena na mjesečnoj razini bilježile su u ožujku i Češka i Finska, pokazuju Eurostatovi podaci.
Najviše su pak porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Grčkoj, za 1,3 posto.
Slijede Luksemburg i Slovenija s rastom cijena za 0,9 odnosno za 0,6 posto.
Energetski sektor uteg
Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda uvećane su u ožujku za 1,9 posto u eurozoni i za 2,1 posto u EU, izračunali su statističari.
U veljači bile su porasle za 3,0 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za revidiranih 3,2 posto na razini Unije.
Uteg cijenama bilo je blaže poskupljenje energije, za 3,8 posto u eurozoni i za 4,1 posto u EU. U veljači bila je poskupjela za otprilike 7,5 posto.
Najblaže su pak na početku proljeća na oba područja porasle cijene intermedijarnih i trajnih potrošačkih dobara, nešto manje od jedan posto, otprilike kao i u veljači.
Kada se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su za 1,3 posto u eurozoni te za 1,4 posto u EU, gotovo istim tempom kao i u prethodnom mjesecu.
Skok u Bugarskoj
Daleko najsnažniji rast proizvođačkih cijena na godišnjoj razini bilježila je u ožujku Bugarska, za 22 posto.
Slijede Irska i Danska gdje su uvećane za 10,6 odnosno za 10,2 posto.
U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u ožujku bile na razini istog prošlogodišnjeg mjeseca. U veljači bile su veće na godišnjoj razini za 0,5 posto.
Cijene su u ožujku stagnirale na godišnjoj razini i na Cipru, pokazuju tablice Eurostata.
Najveći pad bilježio je Luksemburg, za 4,5 posto. Slijedi Portugal gdje su smanjene za jedan posto.