Prodaja električnih vozila tvrtke Tesla u Ujedinjenom Kraljevstvu doživjela je strmoglavi pad od 62% tijekom travnja, uslijed sve većeg nezadovoljstva potrošača ulogom njezinog izvršnog direktora, Elona Muska, u administraciji Donalda Trumpa. Kako piše Daily Mail Online, američki proizvođač električnih automobila prodao je samo 512 vozila prošlog mjeseca, što predstavlja najnižu razinu u više od dvije godine. Usporedbe radi, u travnju 2024. godine Tesla je prodala 1.352 automobila. Ovaj pad posebno je izražen s obzirom na to da je šire tržište električnih vozila u Velikoj Britaniji zabilježilo rast od 8,1%, prema podacima Udruženja proizvođača i trgovaca motornim vozilima (SMMT).
Pad prodaje i na drugim europskim tržištima
Sličan negativan trend zabilježen je i u Njemačkoj. Odvojeni podaci pokazuju da je prodaja Teslinih vozila u toj zemlji pala za 46% u travnju, na svega 885 prodanih jedinica, što također predstavlja najnižu razinu u više od dvije godine.
Bojkot potrošača kao odgovor na Muskovu političku ulogu
Ovaj značajan pad prodaje diljem Europe mnogi analitičari pripisuju bojkotu potrošača koji su gnjevni zbog, kako navode, ključne uloge Elona Muska u administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa. Musk je na čelu novoosnovanog “odjela za vladinu učinkovitost”, poznatog po akronimu Doge.
Kritičari opisuju Muskov angažman kao “toksičan“, a sam odjel Doge stekao je negativnu reputaciju zbog inzistiranja na drastičnim rezovima u javnoj potrošnji. Među kontroverznim prijedlozima našlo se i ukidanje agencije USAID, koja pruža pomoć nekima od najsiromašnijih zemalja svijeta.
Eskalacija nezadovoljstva: Prosvjedi i napadi na Teslinu imovinu
Nezadovoljstvo potrošača u nekim je slučajevima preraslo u otvorene prosvjede. U više zemalja zabilježeni su napadi na Teslinu imovinu, uključujući paljenje prodajnih salona, uništavanje vozila sprejevima te druge oblike vandalizma. Prodaja je pala i diljem Europe, pri čemu je potražnja u Njemačkoj od početka ove godine manja za više od 60 posto.
Britanija više nije imuna na negativne trendove
Do nedavno, Velika Britanija činila se otpornom na ovaj trend, s kumulativnim padom prodaje Teslinih vozila od početka godine od samo 1%. Međutim, čini se da su nedavni potezi Trumpove administracije, posebice najava niza visokih carina na trgovinske partnere što je izazvalo poremećaje na globalnim tržištima, prelili čašu strpljenja i kod britanskih potrošača.
Financijske posljedice za Teslu i Muskovo bogatstvo
Ovakav razvoj događaja nije ostao bez posljedica na financijsko poslovanje tvrtke. Vrijednost dionica Tesle pala je za gotovo trećinu od početka godine, što je rezultiralo smanjenjem Muskovog osobnog bogatstva za nekoliko milijardi dolara. Iz tvrtke su također upozorili da bi mogli pretrpjeti štetu zbog trgovinskog rata između SAD-a s jedne i ostatka svijeta s druge strane.