Posljednjeg dana javnog poziva za izbor 10 sudaca Ustavnog suda do 13:30 su stigle prijave čak 45 kandidata. Među njima je i četvero ustavnih sudaca kojima je mandat istekao 7. lipnja. Naime, tog je dana istekao osmogodišnji mandat za 10 sudaca. No, oni će ostati na svojoj dužnosti najkasnije do 7. prosinca, odnosno izbora novih sudaca.
Kako se ne bi otezalo s time Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav objavio je 14. lipnja javni poziv pravosudnim institucijama, pravnim fakultetima, odvjetničkoj komori, pravničkim udrugama, političkim strankama, drugim pravnim osobama i pojedincima za popunjavanje njihovih mjesta.
Tako će se izabrati zamjene sucima Andreju Abramoviću, Ingrid Antičević Marinović, Snježani Bagić, Branku Brkiću, Mariju Jelušiću, Lovorki Kušan, Josipu Leki, Davorinu Mlakaru, Rajku Mlinariću i Miroslavu Šumanoviću. Brkić, Jelušić, Kušan i Šumanović su se već prijavili, ali tek treba vidjeti hoće li biti izabrani.
Javilo se najviše odvjetnika
Među onima koji su poslali svoje prijave najviše odvjetnika, njih čak 10. Među njima je i Davorin Ivanjek, aktualni zamjenik predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Ustavnim sucima želi postati i šest profesora zagrebačkog Pravnog fakulteta. To su izvanredna profesorica, predstojnica Zavoda za kaznene znanosti, kriminologiju i viktimologiju te dopredsjednica Akademije pravnih znanosti Hrvatske Marta Dragičević Prtenjača, profesor na Katedri za upravno pravo te prodekan Studijskog centra za javnu upravu i javne financije Frane Staničić, profesorica na Katedri za građansko procesno pravo Aleksandra Maganić, profesor na Katedri za međunarodno pravo i predsjednik Hrvatskog društva za međunarodno pravo Davorin Lapaš, potom profesorica i predstojnica Katedre za ustavno pravo Biljana Kostadinov te profesor i predstojnik Katedre za građansko procesno pravo Alan Uzelac.
Kandidature su predali još i sudac te predsjednik Odjela za pravo Europske unije Visokog trgovačkog suda Mario Vukelić, zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Zagrebu Jadranka Osrečak, sutkinja Općinskog suda u Šibeniku Nives Vrvilo, sudac Upravnog suda u Rijeci Alen Rajko, sudac te predsjednik Odjela za praćenje europskih propisa i sudske prakse Suda EU i Europskog suda za ljudska prava na Visokom upravnom sudu Ante Galić, koji je bio i predsjednik Visokog upravnog suda.
Na poziv se prijavila i bivša pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, koja je bila i docentica na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. No, najpoznatije ime od svih je bivši predsjednik, a trenutačni sudac Vrhovnog suda, Đuro Sessa, javlja N1.
Ustavni sud donio prijelomnu odluku: ‘Milanović je kršio Ustav, ne može biti mandatar i premijer’
Strogi uvjeti
Ustavni sudac može biti hrvatski državljanin, diplomirani pravnik s najmanje 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci, koji se u toj struci istaknuo znanstvenim ili stručnim radom ili svojim javnim djelovanjem ili doktor pravnih znanosti koji uz ostale ispunjene uvjete ima najmanje 12 godina radnog iskustva u pravnoj struci.
Plenković do rujna mora donijeti jednu od najtežih odluka: Za to mu treba i jedan SDP-ovac
Postupak kandidiranja i predlaganja za izbo, koji se provodi u Saboru, provodi saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, koji je raspisao javni poziv, prikupio prijave i obavlja razgovore s onima koji ispunjavaju uvjete. Naime, prije osam godina se javilo 49 kandidata, ali tri su prijave bile nepravovaljane.
Nakon razgovora, ustavni se suci imenuju na plenarnoj sjednici Sabora, gdje zastupnici o svakom predloženom kandidatu glasaju pojedinačno. Za izbor je potrebna dvotrećinska većina svih zastupnika odnosno 101 ruka. S obzirom na to da je Sabor na ljetnoj stanci, cijeli proces će se nastaviti nakon 15. rujna.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.