Mladen Kešer iz SDP-a načelnik Općine Kalnik, vjerojatno je najbogatiji među hrvatskim političarima. Prema imovinskoj kartici iz 2016. godine, između ostalog, piše da posjeduje 896 tisuća eura štednje. U kartici je naveo i 422476 eura drugih potraživanja.
U imovinskoj kartici mu je upisano 279 nekretnina. Suvlasnik je nekoliko tvrtki, a općine mu duguju više od milijun eura. Među ostalim posjeduje kuću s okućnicom od 3000 kvadrata još jednu kuću od 700 kvadrata te gospodarski objekt od 1800 kvadrata vrijedan gotovo milijun kuna.
Također ima više od 30 vinograda, više od 20 voćnjaka te brojne livade, šume i oranice. Posjeduje i vinariju, građevinarsku firmu, konzultantsku tvrtku te privatnu mljekaru. Nekretnine su djelomično ili potpuno u njegovom vlasništvu.
Golemo bogatstvo nasljedio od oca
Tvrdi da je njegovo golemo bogatstvo nasljedstvo koje je dobio od oca koji je bio poduzetnik koji je 40 godina uspješno poslovao. Kaže kako je na ostavinskoj raspravi od oca dobio doslovno cijelo svoje bogatstvo. Tvrdi da je sve pomno upisao u imovinsku karticu, ali da ne zna kojih je nekretnina u praksi vlasnik. Neke od parcela koje su mu upisane na imovinskoj kartici nikada nije ni posjetio.
Kaže da volontira u općini te da im često posuđuje novac kad nedostaje za javne projekte. Rekao je da za svoj posao prima samo 160 eura naknade.
Ima povijest sukoba s Povjerenstvom za sukob interesa, koje mu je izreklo kaznu od 30 tisuća kuna zbog poslovanja općine s njegovim tvrtkama. Također je protiv njega pokrenut postupak jer je Općina Kalnik dodjeljivala novac Nogometnom klubu Kalnik, gdje je Kešer bio predsjednik Nadzornog odbora, Udruzi vinogradara, čiji je bio član, te Kulturno-umjetničkom društvu Kalnik, također kao član. Kešer je potvrdio ove informacije i rekao da je napustio sve udruge kojim je uplaćivao novac.
Strastveni je glazbenik
Kešer je po profesiji agronomist, a završio je i glazbenu školu. Vlasnik je i luksuzne Gibsonove gitare. Svirao je u pop-rock bendu Hot spot koji je nastupao po disko klubovima, na svadbama te u domovima kulture po Međimurju, Podravini i Zagorju. Kaže da je za svoju dušu komponirao dvadesetak pjesama.
“Može biti ono što nije ili ono što jest, a putem glazbe upoznaš čovjeka kakav on jest, njegovu srž. Normalan sam čovjek koji se odmalena nečim bavi, uvijek sam živio s ljudima, s radnicima iz tatine firme. Gotovo sve od imovine sam naslijedio. Građevinu sam naslijedio od tate, mljekaru od mame, a od djeda vinarstvo”, rekao je u intervjuu za Večernji list.
Posjeduje traktor IMT i kamion Zastava 508 iz 1980., te Ford Escort iz 1997. godine. Udjele u tvrtkama u kojima je djelomični vlasnik prenio je na odvjetnički ured. Prilikom upisa nekretnina koje je naslijedio u zemljišne knjige i katastar pozvao je građane da mu se jave ako žele da im daruje jednu od pedesetak čestica.
Pomalo je ekscentričan
“Želim skrenuti pozornost na to kako sustav ne funkcionira. Sudovi su neučinkoviti, Državna geodetska uprava slabo radi. Pa oni traže deset milijuna kuna da izmjere jednu općinu kao što je Kalnik. A gdje da taj novac nađemo? Hrvatska je, kad je Vesna Škare-Ožbolt bila ministrica, dobila novac za digitalizaciju knjiga, ali ostali su veliki problemi. Mogu ja sad odmah prepisati nekretninu na vas, odemo lijepo do javne bilježnice i darovat ću vam zemlju. Nakon toga Porezna uprava će razrezati porez i procijeniti da šuma koju ću vam dati vrijedi recimo 2000 ili 3000 kuna”, rekao je novinarki Večernjeg i zatim objasni da ta darovnica ne bi značila ništa zbog načina na koji je sustav strukturiran. Jedan je od primjera njegove neobične ekscentričnosti.
Jednom prilikom Kešer se na Facebooku pojadao da je policija zaustavljala i uzimala vozačke vozačima koji su se vraćali s kulinarske manifestacije “Vincekovo na Kalniku”. To je, napisao je, nedopustivo i neprijateljski prema ljudima tog mirnog pitomog kraja! Objava je izazvala oprečne reakcije. Rekao je da su prometne kazne oblik parafiskalnog nameta kojim se samo ubire novac poštenih građana. Rekao je da bi za vrijeme manifestacija i lokalnih fešti jednostavno trebalo smanjiti ograničenje brzine u prometu, a ne rigorozno kontrolirati promet.
Zanimljivo je da je Kešer 2018. godine predstavio svoju kandidaturu za predsjednika podravsko-prigorskog SDP-a, no usprkos svojem bogatstvu i poduzetništvu nikad se nije uspio probiti u politički vrh.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.