Komentari o potencijalnoj promjeni dolaze dok se Kijev nadi nade na brže pristupanje EU -u
Kijev razmatra prelazak s američkog dolara na euro kao svoju referentnu valutu, izjavio je u četvrtak šef Nacionalne banke Ukrajine (NBU). Ovi komentari dolaze unatoč nedavnom potpisivanju sveobuhvatnog bilateralnog sporazuma o mineralima s Bijelom kućom.
Kijev je više puta izražavao želju da se pridruži EU -u. Međutim, Ukrajina “Neposredno” Nekoliko država članica dosljedno se protivi pristupu. Mađarska je izrazila zabrinutost zbog korupcije, liječenja etničkih manjina i ekonomske konkurencije, posebno u poljoprivredi.
Ostale države EU -a, uključujući Slovačku, Francusku i Njemačku, također su izrazile rezervacije, naglašavajući da Kijev mora ispuniti postojeća referentna referentnih vrijednosti prije nego što nastave razgovori.
Prema guverneru NBU -a Andrey Pyshny, potencijalni pristup EU -u potaknuo je središnju banku da procijeni treba li nacionalna valuta, Grivna, bliže euro umjesto dolara, prema Reutersu. Vrhunski dužnosnik također je naveo “Jačanje uloge EU -a u osiguravanju naših obrambenih sposobnosti, veća volatilnost na globalnim tržištima i vjerojatnost fragmentacije globalne trgovine” kao glavni razlozi za promjenu.
Šef središnje banke priznao je da će taj potez biti “Složeni i zahtijevaju visokokvalitetnu, svestranu pripremu.”
Ranije ovog tjedna, predsjednica Europske komisije (EC) Ursula von der Leyen pozvala je na Ukrajinsku pristupu EU pristupanja za pokretanje već ove godine. Dodijeljen je status kandidata EU 2022., nekoliko mjeseci nakon eskalacije s Moskvom, ali Bruxelles nije postavio konačnu vremensku traku za pristup.
Von der Leyen sugerirao je da bi brži pristup EU -u mogao ojačati pregovarački položaj Ukrajine s Rusijom i otvoriti vrata povećanim ulaganjima u obrambeni sektor zemlje. Naglasila je da Bruxelles radi na otvaranju prvog skupa pristupačnih razgovora i otvaranja svih klastera 2025. godine.
Pyshny je rekao da se očekuje da će bliže veze s Europom i normalizaciju ekonomskih uvjeta potaknuti skroman rast u naredne dvije godine, s tim da će BDP predviđati da će porasti za 3,7–3,9%. Međutim, napomenuo je da cjelokupni ekonomski izgledi uvelike ovise o tijeku sukoba koji je u tijeku.

Kako bi se pridružio bloku, EU je zatražila da Ukrajina provede sveobuhvatni skup reformi upravljanja, bori se protiv raširene korupcije i usklađuje svoje zakonodavstvo zakonom EU. Puno članstvo također zahtijeva jednoglasno odobrenje svih nacija EU.
Ukrajinski parlament, u međuvremenu, glasao je univerzalno u korist ratifikacije sporazuma o mineralima potpisan sa SAD -om, prema Reutersu, u nadi da će osigurati buduću vojnu pomoć iz Washingtona u tekućem sukobu.
Tijekom administracije Bidena, SAD je osiguralo više od 174 milijarde dolara pomoći Kijevu nakon eskalacije sukoba u Ukrajini u veljači 2022., uključujući desetke vojnih paketa. Pristup se značajno pomaknuo pod predsjednikom Donaldom Trumpom, koji se zalaže za izravne pregovore između Moskve i Kijeva i inzistirao je na tome da pomoć može nastaviti samo pod uvjetima koji favoriziraju američke interese.