Danski brodarski div Maersk objavio je u četvrtak poslovne rezultate, a prema njima operativna dobit za prvo tromjesečje premašila je očekivanja. No, unatoč tome iz Maerska su upozorili da trenutačna razina trgovinskih carina između SAD-a i Kine može značajno ograničiti globalne volumene kontejnerskog prometa i promijeniti opću sliku globalne trgovine. Kompanija, koja se smatra barometrom globalne trgovine, izvijestila je o preliminarnoj dobiti prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) od 2,71 milijardi dolara za prvi kvartal. To predstavlja rast od 70 posto u odnosu na 1,59 milijardi dolara u istom razdoblju prethodne godine i iznad je očekivanja analitičara od 2,57 milijardi dolara prema anketi LSEG-a.
Prihodi su porasli za 8 posto na 13,3 milijarde dolara, dok je operativna dobit skočila više od sedam puta na 1,2 milijarde dolara. Unatoč izazovnom okruženju, Maersk je zadržao nepromijenjene smjernice za dobit u 2025. godini između 6 i 9 milijardi dolara.
Preokret u prognozi globalnog kontejnerskog tržišta
Maersk je, usto, revidirao prognozu rasta globalnog kontejnerskog tržišta za 2025. godinu na raspon od -1 posto do 4 posto “s obzirom na povećanu makroekonomsku i geopolitičku neizvjesnost.” Kompanija je prethodno predviđala rast kontejnerskog volumena od 4 posto u 2025. godini.
Vincent Clerc, izvršni direktor AP Møller-Maerska, upozorio je u izjavi za Financial Times da bi američkom predsjedniku Donaldu Trumpu bilo potrebno “desetljeće ili dva velikog napora” da s pomoću carina preusmjeri globalne opskrbne lance. “Opskrbni lanac diljem svijeta, danas je nešto je što se gradilo desetljećima. Ako ga želite srušiti ili dubinski promijeniti, trebat će vam desetljeća,” izjavio je Clerc. “Tvrtkama je potrebno vrijeme za donošenje odluka, primjerice za izgradnju i preseljenje tvornica. Vrlo je nerealno očekivati da će se opskrbni lanci vrlo brzo promijeniti zbog carina.”
Dramatičan pad američko-kineske trgovine
Rezultati dolaze u vrijeme kada brodarska industrija nastavlja navigirati složenim carinskim okolnostima koje je pokrenula Trumpova administracija. Trenutačna politika uključuje uvozne carine od 145 posto na proizvode iz Kine, što je potaknulo Peking da uzvrati carinama na američke proizvode. “Prvo tromjesečje zapravo je bilo nastavak vrlo snažne potražnje i vrlo robusne ekonomije koju smo imali tijekom cijele prošle godine. Na temelju te snažne potražnje uspjeli smo generirati ove zaista solidne rezultate,” izjavio je Clerc za CNBC-ov “Squawk Box Europe” u četvrtak.
“Ovi rezultati također su plod snažne pripreme za ono što će doći. Znali smo da će biti turbulentno i doista, nakon objave 2. travnja, stvari su postale nešto turbulentnije,” nastavio je. Clerc je potvrdio dramatične posljedice na trgovinske tokove: “Volumeni kontejnerskog prometa između Kine i SAD-a pali su između 30 posto i 40 posto u travnju, jer klijenti zauzimaju pristup ‘čekaj i vidi’ a sve prema carinskoj situaciji.” Ipak, naglasio je da je utjecaj zasad ograničen: “Trenutačno je ovo uglavnom pitanje Kine i SAD-a i još nije kontaminiralo nijednu drugu trgovinsku rutu. Trgovina Kina-SAD predstavlja oko 5 posto Maerskovog volumena, tako da je pad dosad bio oko 2 posto našeg ukupnog volumena.”
Prilagodba poslovne strategije
Maersk je već poduzeo korake za ublažavanje negativnih učinaka. “Odgovorili smo premještanjem gotovo 20 posto našeg kapaciteta na ruti Kina-SAD na druge rute, posebno s Dalekog istoka na druga tržišta u razvoju. To se pokazalo dobrim,” rekao je Clerc. Šef Maerska je skeptičan prema mogućnosti brzog vraćanja proizvodnje u SAD, kako to zagovara predsjednik Trump: “U SAD-u nema proizvodnje snowboard obuće, to ima samo u Kini. Ako to želite promijeniti, trebat će vremena, ili morate prestati snowboardati. Ne bih precjenjivao težinu koju SAD ima u pogledu globalne trgovine.”
Dugoročni rizici
Clerc je istaknuo kako glavni rizik nije u samim carinama, već u njihovom mogućem širem utjecaju na gospodarstvo “Ako se trenutačna situacija ustali, inflacija nastavi rasti i dođe do opasnosti od recesije u SAD-u, tada će volumeni prometa u drugoj polovici godine patiti. Naša zadaća u Maersku jest pružiti podršku našim klijentima tijekom ovog izazovnog razdoblja ” Poremećaji u Crvenom moru očekuju se tijekom ostatka godine, navodi Maersk, što dodatno komplicira globalne trgovinske tokove.
Ipak, postoje i pozitivni znakovi.
Razgovori između američkih i kineskih dužnosnika, kao i planirano potpisivanje trgovinskog sporazuma između SAD-a i Velike Britanije, Clerc je opisao kao “dobre znakove” potencijalnog smanjenja napetosti.