Ranko Debevec suspendiran je s pozicije predsjednika Suda Bosne i Hercegovine, odlučila je 20. prosinca 2023. godine prvostupanjska disciplinska komisija Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV BiH) za suce.
Odluka je stupila na snagu 21. prosinca 2023. godine, dakle prije gotovo dvije godine.
Uhićen zajedno s bivšim ravnateljem OSA-e
Debevec je uhićen dva dana prije suspenzije, 18. prosinca, u jednom sarajevskom restoranu. Uhićen je zajedno s Osmanom Mehmedagićem, bivšim ravnateljem Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, koji je inače pod američkim sankcijama.
Tužiteljstvo BiH tereti ih zbog nezakonitog prisluškivanja sudaca Suda BiH i zaposlenika Tužiteljstva BiH koji su radili na određenim istragama i predmetima, potvrdio je glavni tužitelj Tužiteljstva BiH, Milanko Kajganić, na konferenciji za medije 19. prosinca. Od tada pa do danas Debevec je i dalje suspendiran, ali još uvijek nije optužen. Tri mjeseca proveo je u pritvoru u Vojkovićima.
Tužiteljica Bojana Jolović već dvije godine najavljuje optužnicu, no do danas nije podignuta. Njegov iPhone još nije ni otključan ni vještačen, dok je drugi mobitel, Samsung, vještačen – u njemu su pronađene poruke koje je slao službenici Suda, prateći je i prijeteći joj.
Uredna plaća unatoč suspenziji
Iako je suspendiran, Debevec i dalje redovito prima plaću, što mu zakon omogućuje. Sudom u međuvremenu u v.d. mandatu upravlja sutkinja Minka Kreho – i to u najtežem trenutku za ovu instituciju od njenog osnutka 2004. godine. Naime, u tijeku je postupak protiv Milorada Dodika, protiv kojeg je donesena nepravomoćna osuđujuća presuda.
Nakon te presude Dodik je, uvrijeđen i bijesan, zabranio rad Suda BiH, Tužiteljstva i SIPA-e na području Republike Srpske, donio niz neustavnih zakona, odbio saslušanje u Tužiteljstvu BiH i zaradio status bjegunca u vlastitoj zemlji zbog napada na ustavni poredak. Uz njega su stali i Nenad Stevandić i Radovan Višković, također označeni kao bjegunci.
Najavljene dvije optužnice – nema nijedne
S druge strane, VSTV BiH ne može raspisati natječaj za novog predsjednika Suda sve dok je Debevec formalno pod suspenzijom. Novi predsjednik može biti imenovan tek nakon što VSTV donese odluku o razrješenju. Protiv Debevca čak nije ni pokrenut disciplinski postupak, iako je Tužiteljstvo javno tvrdilo da se radi o visokoj korupciji.
Zbog toga se postupak izbora novog predsjednika Suda BiH nalazi u potpunom zastoju – i to u jednom od najkritičnijih trenutaka u povijesti pravosuđa BiH.
Iako se već godinama najavljuju dvije optužnice – ni protiv Debevca ni protiv Mehmedagića (tzv. Osmice) još nijedna nije podignuta. Mehmedagić se trenutno sudi samo u slučaju afere „Diploma“.