Američki autor, govornik i teolog biskup Robert Barron bio je ovog tjedna u Vatikanu kako bi svjedočio izborima novog pape, a svoja je misli podijelio s Fox News Digital o “intrigantnom” novom imenu kardinala Roberta Prevosta.
Papinska imena često su vrlo simbolična s obzirom na to kako će papa služiti kao vođa Katoličke crkve. Papa je odabrao imena prethodnika kojima se dive ili žele oponašati. Prevost je na kraju otišao s Leom XIV u čast pape Leo XIII, koji je služio od 1878. do 1903. godine.
“Mogao je biti Francis II, a mi bismo rekli:” Oh, tamo je očito u liniji Francisa. ” Mogao je biti Ivan Pavao III, a onda bismo pomislili: “Oh, on je u toj konzervativnijoj liniji.” Mogao je biti Ivan XXIV, a mi kažemo: “Oh, sada je pravi revolucionarni liberal, itd.”, Rekao je Barron. “Činjenica da se vratio, puno više od 100 godina, na ovu vrlo zanimljivu i glavnu figuru … Naš novi papa govorila je: I ja, želim kritički angažman s modernim svijetom, a ne samo” ne “, ali ne samo” da “, a ne samo pridržavanje toga.”
Kardinal Dolan opisuje papu XIV kao “građanina svijeta”, izgradit će mostove s Trumpom
S lijeva na desno: Papa Ivan XXIII, papa Ivan Pavao II, papa Franjo I, papa Leo XIV (Getty Images/Fox News)
Barron je istaknuo da je Leo XIII bio glavna figura zbog vremena njegove vladavine, koja je došla tijekom trenutka kada se Crkva suprotstavila ogromnim političkim i filozofskim preokretima 18. i 19. stoljeća, poput francuskih i američkih oporuka, te uvođenje filosozofija poput marksizma.
“Prva reakcija Crkve (na ove promjene) bila je vrlo negativna. Bila je to sjajno ‘ne’ modernosti. Do kraja 19. stoljeća, mislim da je, s određenom udaljenom i određenom kritičkom inteligencijom, crkva bila spremna ući u više, nazvati je, kreativno angažiranje s modernošću. I mislim da je papa Leo 13. predstavljala točno, rekla je i Barron.
Biskup je ukazao na Rerum Novarum daljnjeg svog stajališta, encikličkog pisma koje je izdao papa Leo XII 1891. godine.
Medvjedi zvijezda Caleb Williams izdaje dvostruku reakciju na izbore pape Leo XIV
“U tom je dokumentu (Leo XII) žestoki protivnik marksizma, žestoki protivnik socijalizma i komunizma, veliki branitelj privatnog vlasništva i tržišne ekonomije”, rekao je Barron. “Znači, kažete:” U redu, postoji tako sjajno “ne” ljevičarskim ekonomskim revolucijama. ” U isto vrijeme, u tom istom pismu, (Leo XII) snažno se zalaže za pravo na formiranje sindikata.

Novoizabrani papa Leo XIV (desno) uzeo je svoje papinsko ime od pape Leo XIII s krajem 19. stoljeća (lijevo). (Getty Images/Fox News)
“U stvari, papa Leo kaže u tom pismu, nakon što su u vašem životu ispunjeni zahtjevi nužnosti i prikladnosti, ostatak onoga što posjedujete pripada siromašnima”, nastavio je Barron. “To nije samo standard, dosadno, glavno gledište. To je prilično revolucionarna izjava. Ali primijetite ljupku ravnotežu u tom pismu između” da “privatnom vlasništvu, velikom” ne “socijalizmu i marksizmu, ali veliko” da “univerzalnom odredištu robe. Leo je postavljao ton za ostatak katoličkog društvenog učenja koje je slijedilo.
Zaključno, Barron je rekao da smatra da je Predostov izbor Leo XIV -a čini Novu papu “vrlo zanimljivim igračem” u smislu rasprave između desne i lijeve u politici.
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
“(Leo XVI) se ne uklapa – a rekao sam da ovo 1.000 puta – on i drugi veliki predstavnici katoličkog socijalnog učenja ne uklapaju se u naše kategorije lijeve i desne strane”, rekao je Barron. “Ne uklapaju se u demokrat-republikanski, oni su u prostoru izvan tih razlika. Dakle, mislim da je to možda najzanimljivije o njemu.”