Papa Ivan Pavao II. u zagrebačkoj katedrali 10. rujna 1994. uzviknuo je da je Ivan Merz “istaknuti laik u svjedočenju Evanđelja”, da bi ga 22. lipnja 2003. u Banjoj Luci proglasio blaženim.
Sveti Papa Ivan Pavao II poslao je brojne poruke hrvatskom narodu u kojem ga moli da slijede ovog ‘velikog katoličkog laika’ u ključnim točkama njegova života u kojima je ovaj mladi Hrvat živio svetost u svakodnevnom životu.
Naime, danas blaženi Ivan Merz, zahvaljujući prepoznavanju njegove svetosti od strane svetog pape Papu je osvojio istaknutim življenjem vjere.
Papa Ivan Pavao II o blaženom Ivanu Merzu
Godine 1980. Papa je rekao Hrvatima: ‘Nastojite slijediti stope tog velikog katoličkog laika’, da bi godinu poslije kazao: “Dragi moji Hrvati, vi kao što je Ivan Merz, tražite Isusa preko liturgije da ga možete bolje upoznati’.
I 1982. nastavlja Papa: ‘Dragi moji Hrvati, vi se nadahnjujete idejama velikog apostola hrvatske mladeži, profesora Ivana Merza. On je veoma ljubio Crkvu i Kristova namjesnika, evo vam primjera!’
A godinu nakon 1983. govori: ‘Poput vašeg Merza trebate biti vjerni Svetoj Crkvi i Svetom ocu Papi. Kao dr. Merz, koji je nadahnuo mnoge duše, tako i vi svratite pozornost na euharistijski život. On je svaki dan primao svetu pričest, često se ispovijedao i imao je posebnu ljubav prema Majci Božjoj.’
U ovoj posljednjoj poruci Papa otkriva tajnu svetosti blaženog Merza; Svaki dan primao pričest, često se ispovijedao, i ljubio Majku Božju – uz posao’.
Ovo je moćno! Obećanje Pape Hrvatima prije 1300 godina koje nikad ne smijemo zaboraviti
Tko je Ivan Merz
Ivan Merz rođen je 1896. u Banjoj Luci u Bosni, u Austrougarskoj monarhiji. Godine 1914. god. završava gimnaziju i tek što je započeo studij u Beču pozvan je u vojsku na talijanski front za vrijeme Prvog svjetskog rata i upravo tamo doživljava duboko obraćenje. Nakon rata završava studij u Beču i u Parizu a povratkom u Zagreb 1922. postaje provesor u gimnaziji Nadbiskupije. Doktorirao je u Zagrebu.
Marica Stanković, hrvatska Ivana Orleanska
Tajna svetosti u jednostavnosti vjere
Ivan Merz nije se razlikovao od drugih ljudi osim po istaknutoj gorljivosti za istinu vjere. Sve je svoje slobodno vijeme posvećivao katoličkoj mladeži kroz brojne katoličke organizacije i akcije a posebnim žarom za liturgijsku obnovu.
Vjeran je Katoličkoj crkvi i Papinstvu, a crkveno učenje provodi u svom svakodnevnom životu. Ljubav prema Kristu i Crkvi u njemu je rasla tako jako da se kao laik posvetio Isusu i položio zavjete čistoće.
Život mu je ispunjen svakodnevnom svetom misom, dubokim molitvenim životom i nastojanjem postizanja kršćanske savršenosti.
Dana 10. svibnja 1082. seli se Gospodinu u zagrljaj a umire odmah na glasu svetosti. Njegova potpuno jednostavna vjera u svakodnevnom životu, postala je program života cijelim generacijama hrvatske katoličke mladeži, a oduševljenje ovim mladim čovjekom nastavlja se do danas. Blaženi Ivan Merz prešao je i granice hrvatske domovine jer je pokazao da se malim koracima uz Božju milost može postići svetost u svakodnevnom životu.
Nevjerojatni susreti Ivana Pavla II s Gospom i njegova proročanstva: ‘Oni dolaze na Europu’
S Crkvom do svetosti
Posebnost Ivana Merza je u tome što se on kroz svoje redovite dužnosti posvećivao, uzdizao se prema Bogu, prema svetosti. Sve što je radio na ovom svijetu radio je Bogu na slavu.
Ivanu Merzu ta svetost nije bila dana, on ju je osvajao borio se za nju, i vođen milošću Božjom postupno se do nje uzdizao i to kroz osobni trud, nastojanje, kroz borbu sa svojim slabostima, kroz trpljenja Prvog svjetskog rata, koristeći sva duhovna i asketska sredstva što ih Crkva preporuča onima koji ozbiljno teže k ostvarenju svetosti.
Marica Stanković, hrvatska Ivana Orleanska