Burno je posljednjih dana ponovno u susjednoj Bosni i Hercegovini u kojoj je tenzije podigla Vojska Srbije koja je prodefilirala kroz Prijedor u sklopu obilježavanja Bitke na Kozari. Događaj je to koji je organiziran pod pokroviteljstvom Vlade RS-a s ciljem da se istaknu srpske žrtve i borba Srba protiv ustaša i fašista.
Kontroverzu je sasvim razumljivo u ovoj zemlji izazvala činjenica da vojske susjedne države, koja je proglašena krivom jer nije spriječila genocid nad Bošnjacima, a koja uz to ima i teritorijalne pretenzije prema Bosni i Hercegovini maršira kroz Prijedor – grad u kojem su počinjeni masovni zločini nad ondašnjim bošnjačkim, ali i hrvatskim narodom.
Dok je vojska defilirala prema Kozari, građani Prijedora dočekivali su ih s pljeskom, a tu se našao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je taj događaj popratio komentarom – konačno. Ništa neobično za političara koji je ionako poznat po svojim stavovima o mirnom razdruženju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine i spajanju sa Srbijom.
Nužne mjere
“Ako svjetska zajednica pokuša nametnuti zakon o imovini, Republika Srpska neće oklijevati da proglasi nezavisnost”, izjavio je Dodik i tijekom događaja u Prijedoru koji ostaje pod upitnikom i utoliko što nije poznato je li Vojska Srbije uopće imala potrebne dozvole za marširanje kroz BiH; baš kao što nije poznato kako su uopće vojnici druge zemlje prešli granicu. Pitanja su to kojima se bavila i Stranka demokratske akcije iz koje su pozvali Predsjedništvo BiH da održi hitnu sjednicu na kojoj će biti prisutni ministri vanjskih poslova i obrane BiH kako bi se definirale nužne mjere za zaštitu teritorijalnog integriteta BIH te kako bi se zatražila reakcija OHR-a, EUFOR-a i NATO-a na sprječavanju aktivnosti Republike Srpske koja prema njihovim tezama krši Dejtonski mirovini sporazum.
Dok Dodik zvecka oružjem, bosanskohercegovački ministar obrane Zukan Helez pohvalio se da je tijekom nedavne posjete Turskoj s ondašnjim kolegom Yasarom Gulerom dogovorio isporuku četiri borbena vozila za potrebe Oružanih snaga BiH. Riječ je o novom projektu modernizacije OS BIH u sklopu kojega se od Turaka nabavljaju četiri transportera namijenjena za Deklasiranu bataljonsku grupu lake pješadije koja broji oko tisuću pripadnika.
Ujedno je to i najelitnija jedinica OS BiH sa sjedištem u Zenici, a koja je spremna i za sudjelovanje u svim međunarodnim misijama po najzahtjevnijim standardima NATO-a. “Isporuka će se vršiti sukcesivno, a prvi borbeni transporter očekujemo svaki dan”, kazao je Helez nedavno za sarajevski Avaz najavljujući da uz postojeće BiH očekuje i isporuka još pet helikoptera iz Sjedinjenih Država. Za opremanje zračnih snaga sredstva su, kazao je ministar, već osigurana, a do sada je u te svrhe izdvojeno 67 milijuna dolara.
“U pitanju su četiri helikoptera 119 i jedan UH-2 kojim će biti zamijenjen onaj što je ranije pokvaren”, najavio je ministar obrane uz napomenu da su ujedno i u procesu nabave primarnog radara za čiju su isporuku zainteresirane tvrtke iz Češke i Francuske. S Turskom se ujedno dogovara isporuka opreme kakvu prema njegovim najavama ne posjeduje nitko u regiji, međutim bosanski ministar nije želio precizirati o čemu se radi. “Nikoga ne diramo, ali ne damo svoju državu. Imamo ozbiljne razgovore o isporuci protuoklopnog i protuzračnog naoružanja. Obrana je takav resor da ne možete sve reći, ali od rata do danas mi nismo nabavljali borbena sredstva”, kazao je Helez.
Najveći ulagač
Kada je riječ o Turskoj, iz te su zemlje i 2020. godine 60 milijuna konvertibilnih maraka investirali u jačanje OS BiH na temelju sporazuma o suradnji koji je sklopilo Vijeće ministara BiH i Vlada Republike Turske. Sredstva su, kako je tada rečeno, namijenjena za nabavu vojne opreme uz preduvjet da ona bude naručena baš iz turske namjenske industrije.
U sporazumu se također navodilo da se dio alociranih sredstava može iskoristiti u roku od pet godina, a BiH se pri tome ugovorno obvezala da opremu neće ustupiti ni prodati trećoj strani, niti je izuzeti iz inventara bez suglasnosti Turske koja je više od pet milijuna maraka namijenila za obuku pripadnika Oružanih snaga BiH u centrima za obuku Turskih oružanih snaga.
Tresla se BiH, marširala srpska vojska: ‘Hrvati i Bošnjaci uvijek su bili na strani zla’
Interesantno je da Turska osim BiH vojno pomaže i Crnoj Gori s kojom su svojedobno sklopili sporazum vrijedan 15 milijuna eura. I inače je Turska jedna od deset najvećih stranih ulagača u Bosni i Hercegovini, a većina turskog novca u ovoj zemlji uložena je u proizvodnju u tvrtkama kao što je primjerice Natron-Hayat u Maglaju, Soda Lukavac ili pak Turkish Ziraat Bank, koje se ujedno smatraju i trima najznačajnijim turskim ulaganjima u toj zemlji.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.