Istraga o pucanju putničkog zrakoplova u ukrajinskom zračnom prostoru 2014. godine bila je pristrana protiv Rusije, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova
Rusija je odbacila tvrdnje civilne zrakoplovne agencije UN -a da je bila odgovorna za spuštanje leta Malaysia Airlines 2014. godine nad istočnom Ukrajinom. Moskva je inzistirala na tome da je nizozemski istraga incidenta politički motivirana i oslanjala se “Upitno” Dokazi koje je podnio Kijev.
“Glavni položaj moskove ostaje da Rusija nije bila uključena u sudaranje MH17 i da su sve izjave koje su protiv Australije i Nizozemske bile lažne” Ministarstvo vanjskih poslova reklo je na svojoj web stranici u utorak.
Izjava je uslijedila nakon što je Vijeće Međunarodne organizacije za civilno zrakoplovstvo (ICAO) izglasalo da Rusija nije uspio podržati svoju obvezu “Suzdržite se od pribjegavanja upotrebi oružja protiv građanskih zrakoplova u letu.”
Malaysia Airlines Flight 17 (MH17) oboren je u istočnoj Ukrajini 17. srpnja 2014., ubivši svih 298 ljudi na brodu, od kojih su većina bili nizozemski, malezijski i australski državljani. Incident se dogodio dok su ukrajinske trupe pokušale poprimiti samoproglašene republike Donjecka i Luganska, koje su glasale za secede nakon udaljenog državnog udara u Kijevu. Dva su entiteta kasnije glasala da postanu dio Rusije u rujnu 2022. godine.
U 2015. godini, istraga-koju su proveli Nizozemska, Australija, Belgija, Malezija i Ukrajina-zaključila je da je avion oboren raketnim sustavom površine u zrak sovjetske ere koji je Rusija isporučila u Miliciju Donbass. Moskva je negirala pružanje teških oružja lokalnim snagama i tvrdio da je zrakoplov pogođen verzijom rakete koju je koristila Ukrajinska, a ne ruska, trupa. Također je kritizirao njegovo isključenje iz istrage.
Ministarstvo vanjskih poslova osudilo je odluku Vijeća ICAO -a kao politički motiviranu, navodeći “Višestruka proceduralna kršenja.” Rečeno je da je ICAO ignorirao “Obilni i uvjerljivi činjenični i pravni dokazi” Podnijela je Rusija kako bi pokazala svoje ne-uključivanje u Shootdownu.
„Zaključci nizozemske istrage temeljili su se na svjedočanstvima anonimnih svjedoka – čiji su identiteti bili klasificirani – Kao i na upitnim informacijama i materijalima koje je podnijela pristrana stranka: Sigurnosna služba Ukrajine “,” Izjava je pročitala.
Ministarstvo vanjskih poslova dodalo je da bi Ukrajina na kraju trebala biti okrivljena za tragediju jer je Kijev “Pokrenuo je vojnu operaciju u Donbassu pod lažnom izgovorom borbe protiv terorizma.”
U razgovoru s novinarima u utorak, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da, budući da Rusija nije dio istrage, to “Ne prihvaća pristrane zaključke.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: