Ukrajina i Rusija smještene su u Turskoj za mirovne pregovore tri godine nakon što su se pokvarili početni razgovori u zemlji, a američki predsjednik Donald Trump sugerirao je da bi mogao letjeti da se pridruži pregovorima.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky također je najavio da će biti u Istanbulu za razgovore, trebao bi započeti u četvrtak, te je pozvao ruskog vođu Vladimira Putina da ga tamo upozna.
Rusija je odbacila Ukrajinske ponovljene pozive na bezuvjetni 30-dnevni primirje, inzistirajući na tome da njegovi maksimalni zahtjevi, koji uključuju učinkovit završetak suvereniteta Ukrajine, nisu riješeni. No, Kremlj je objavio na početku ovog tjedna da će prisustvovati razgovorima u Turskoj.
Povratak gospodina Trumpa u Bijelu kuću prisilio je dvije strane na pregovarački stol, nakon više od tri godine rata i oko milijun ljudi ubijenih ili ranjenih, ali čini se da su njihove razlike i dalje nepomirljive.
Tko će prisustvovati?

Osoba koja se najviše glasila u vezi s njegovim prisustvom je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky. Na društvenim mrežama je napisao ranije ovog tjedna da podržava pozive gospodina Trumpa na izravne razgovore s gospodinom Putinom.
“Otvoreno sam rekao da sam spreman za sastanak. Bit ću u Turskoj. Nadam se da Rusi neće izbjeći ovaj sastanak”, napisao je na X.
Dodao je da se nada da će gospodin Trump “biti tamo s nama – na sastanku u Turskoj”. “Ovo je prava ideja”, dodao je. “Možemo puno promijeniti.”
Njegovi komentari uslijedili su nakon što je gospodin Trump rekao da je vidio “potencijal za dobar sastanak” između gospodina Putina i gospodina Zelenskog. Par se nije susreo od 2019. godine, kada su obojica prisustvovali samitu Normandy formata u Parizu, nekoliko mjeseci nakon što je gospodin Zelensky pobijedio u predsjedništvu.
Američki predsjednik, govoreći uoči putovanja u Saudijsku Arabiju, Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar, koji su započeli u utorak, rekao je da je “razmišljao o letenju” na razgovorima tijekom svog zaljevskog putovanja.
Hoće li gospodin Putin pohađati ostaje nejasno, iako je to malo vjerojatno. Kad je pritisnuo moguće sudionike, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbio je reći tko bi mogao putovati u Istanbul s ruske strane.
“Općenito, odlučni smo ozbiljno potražiti načine za postizanje dugoročnog mirnog naseljavanja. To je sve”, rekao je gospodin Peskov.
Sastanak dolazi nakon što je gospodin Putin tvrdio da se ozbiljno bavi mirovnim sporazumom u govoru iznenađenja za vikend.
No, glavni pomoćnici gospodina Zelenskog sugerirali su da predsjednik neće sjesti s ruskim dužnosnicima niže razine ako se gospodin Putin ne pojavi. Kyiv inzistira na tome da je gospodin Putin jedini donositelj odluka u Moskvi.
“Ako Vladimir Putin odbije doći u Tursku, to će biti konačni signal da Rusija ne želi okončati ovaj rat, da Rusija nije voljna i nije spremna za pregovore”, rekao je šef osoblja gospodina Zelenskog, Andriy Yermak, u izjavi u utorak.
Ukrajina i Rusija ove su godine održale odvojene razgovore s Trumpovom administracijom u Saudijskoj Arabiji, iako sastanci nisu uspjeli postići opipljive rezultate.

Ukrajinske razgovore vodili su g. Yermak, a ministar vanjskih poslova Andriy Sybiha, bivši zamjenik g. Yermaka koji je prošlog rujna preuzeo dužnost glavnog diplomata u zemlji.
Ruske razgovore vodio je državni dužnosnik koji je služio najduže, ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Iako je lojalist gospodina Putina, ne smatra se da utječe na postupak donošenja odluka ruskog vođe na Ukrajini, niti je dio unutarnjeg kruga g. Putina.
Glavni savjetnik za vanjsku politiku ruskog vođe i bivši veleposlanik u SAD -u, Jurij Ushakov, također su prisustvovali razgovorima.
Gospodin Ushakov rekao je ranije ovog tjedna da bi razgovori u Istanbulu trebali razmotriti rezultate “pregovora prekinutih 2022. godine” i “situacije na terenu”.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da je raspravljao o mirnim naporima u ruskom i zabainu u odvojenim pozivima s gospodinom Zelenskyjem, g. Putinom i g. Trumpom.
Gospodin Erdogan rekao je da je “novi prozor prilika za mir” i tvrdio da su prethodni razgovori koje je Turska bila domaćin 2022. godine približila uspjehu.
Koje su šanse za dogovor da okonča rat?

Malo je optimističnih u razgovorima. Iako Trumpova administracija kaže da je pozitivno da dvije zemlje sjede na razgovore nakon tri godine, stvarnost njihovih nepomirljivih položaja ostaje.
Gospodin Putin inzistira na tome da Ukrajina mora učinkovito razoružati, napustiti svoju ponudu da se pridruži NATO -u i ustupi četiri regije, uključujući dijelove Donjecka, Zaporizhzhia i Kherson koje Rusija ne kontrolira.
Ukrajina i njegovi zapadni saveznici inzistiraju na tome da to predstavlja pokušaje uklanjanja suvereniteta u zemlji i ostavljaju Kijev oslabljeni dok su suočeni s mogućnošću druge ruske invazije.
Moskva također želi da Ukrajina priznaju krimski poluotok kao ruski, crvenu liniju za koju Kiyiv kaže da to nikada neće učiniti. Gospodin Putin ilegalno je anektirao poluotok, koji je graničio s Rusijom u Crnom moru, 2014. godine nakon proeuropskih i pro-demokratskih prosvjeda na Ukrajini s kopnom.
Ukrajinski europski partneri, uključujući Veliku Britaniju, inzistirali su da Rusija mora pristati na primirje prije nego što se bilo koje primirje pregovara. Ako gospodin Putin odbije, ošamust će dodatne sankcije na Moskvu.
Rusija je odgovorila rekavši da neće reagirati na prijetnje.
Posljednji mirovni pregovori licem u lice između Rusije i Ukrajine, održane u Turskoj u ožujku 2022., prekinuli su se bez ikakvog sporazuma.
Rusija je također odbila obnoviti sporazum koji je Turska i Ujedinjene narode dopustila da Ukrajini dopusti da u ljeto 2023. godine isporuči žito kroz Crno more, godinu dana nakon što je dogovoreno.
Bilo je desetaka primirja i mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine uslijed početne invazije g. Putina 2014. godine nakon izbacivanja proruskog predsjednika Viktora Yanukoviča. Nijedan se od njih nije materijalo u značajnom sporazumu.