Vijeće ministara Bosne i Hercegovine proslijedilo je odluku o privremenom financiranju Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) kojoj su odlukom Suda u Briselu blokirani računi po zahtjevu slovenske tvrtke Viaduct, a zbog neisplaćenog duga prema njoj.
Privremeno financiranje pomoći će ovoj kompaniji da normalno funkcionira i servisira tekuće obveze, potvrdio je za N1 Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH.
Pojasnio je da se prema ukupnom planu BHANSA-i odobrava 60.108.155 KM te da se prema ovoj odluci utvrđuju obveze institucija BiH da na privremenoj osnovi osigura sredstva za funkcioniranje ove agencije.
Odluka danas u Službenom glasniku BiH
Važno je istaknuti da će ova odluka biti objavljena danas u Službenom glasniku BiH, a Vijeće ministara je poslalo u petak.
Uprava BHANSA-e je prema Ministarstvu financija BiH već poslala mjesečnu tranšu u skladu s usvojenim Financijskim planom BHANSA-e i izvršenjem u prethodnom razdoblju.
Ova odluka je na privremenoj osnovi i novac će, kada se BHANSA-i odblokiraju sredstva biti vraćen.
Blokiran račun
BHANSA se suočava s ozbiljnom financijskom krizom nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja ova agencija treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom.
Ova blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske tvrtke Viaduct, koja nije direktno povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.
Zbog blokiranog računa bili su prinuđeni radnicima smanjiti plaće za 20 posto, a da nije uspostavljeno privremeno financiranje bila bi upitna i funkcionalnost bh. neba i aerodroma širom BiH.
O slučaju “Viaduct”
Podsjetimo, Bosna i Hercegovina vodi borbu s ozbiljnim pravnim i financijskim posljedicama nakon što je izgubila arbitražni spor sa slovenskom kompanijom Viaduct. Arbitražno vijeće u Washingtonu obvezalo je BiH na isplatu 40 milijuna eura, a dug svakodnevno raste zbog kamata.
U međuvremenu, Viaduct je pokrenuo postupke za zapljenu imovine, uključujući zgrade Centralne banke BiH, što dodatno komplicira situaciju.
Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom poduzeću.
Vlada Republike Srpske 2004. dodijeljuje koncesiju Viaductovoj tvrtki HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.
Iste godine RS dodijeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viadukta.
Viaduct pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.
Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viaducta i obvezuje BiH na isplatu 40 milijuna eura, međutim, važno je istaknuti da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom poduzeću Viadukt raste 18.000 KM i on je sada veći od 70 milijuna eura.
Državni proračun na doradi
Predsjedništvo BiH jučer je vratilo na doradu proračun kojim je bilo planirano da se dug izmiri iz sredstava profita Centralne banke BiH.
S druge strane, gore navedene kamate i dalje rastu.