Jedna od najrazvijenijih regija u Bosni i Hercegovini – nazvana i dolinom milijunaša – je Zapadna Hercegovina.
Kada prođete ovom regijom nećete vidjeti velike zgrade, široke avenije, pa čak ni visoke tvorničke dimnjake karakteristične za neke druge dijelove BiH. Zapravo, ovaj dio BiH čine četiri relativno mala mjesta – Široki Brijeg, Grude, Posušje i Ljubuški.
No, tek kada pogledate broj uspješnih kompanija koje ovdje posluju i njihove rezultate, onda shvatite kako se radi o regiji koja ima poseban poduzetnički duh i posebnu ‘žicu’ za pravljenje novca.
BiznisInfo.ba je napravio pregled najuspješnijih kompanija u ovoj regiji, s njihovim ukupnim prihodima i zaradom u 2024. godini, uključujući oblast poslovanja i vlasničku strukturu.
U ovom pregledu uzete su u obzir samo one kompanije koje imaju godišnje prihode preko sto milijuna KM, te su razvrstane po gradovima.
Grude
Najveća tvrtka u Grudama je Violeta u vlasništvu Petra Ćorluke. Kompanija je lani imala prihode od 442 milijuna maraka i dobit od 57,5 milijuna.
Kompanija je lani otvorila veliku tvornicu kartonske ambalaže. U tijeku je realizacija još jedne velike investicije – shopping centra i hotela u Grudama. Ove godine grade još jednu novu tvornicu u Grudama za svoju osnovnu djelatnost.
Sve ovo se događa nakon što su pokrenuli proizvodnju i tvornici Lasta Čapljina. Uz sve to, Ćorluka je vlasnik nekoliko hotela na hrvatskoj obali i u BiH.
No, često se zaboravlja da u Grudama posluje još jedna velika tvrtka, a to je Grafotisak. Ova kompanija u 2024. je imala prihode od 146,6 milijuna maraka i dobit od 16,1 milijun maraka. Vlasnici tvrtke su Marko i Nikola Vranješ.
Posušje
Najveća tvrtka u Posušju je Lager u vlasništvu Milenka Bašića. Tvrtka je prošle godine imala prihode od 282,3 milijuna maraka i dobit od čak 83 milijuna KM.
Grupacija Lager niz godina je regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih mašina i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina. Posljednjih godina puno ulažu u energetske projekte u BiH i regiji.
Druga najveća tvrtka u Posušju je Miviko, koja se bavi proizvodnjom električnih kablova. Lani su imali prihode od 206,9 milijuna KM i dobit od 16,8 milijuna. Osnovana je 2008. godine u Posušju, a njen vlasnik je Damir Vican. Ovih dana su najavili otvaranje novog proizvodnog pogona čime će dodatno učvrstiti svoju poziciju regionalnog lidera.
Još jedna velika kompanija je Planet, koja je prošle godine ostvarila prihode od 152,3 milijuna i zaradu od 14,2 milijuna. Kompanija se bavi distribucijom robe široke potrošnje, a vlasnik je Krasnodar Petrović.
Posušje se može pohvaliti još jednom više nego uspješnom kompanijom dobro poznatom u cijeloj BiH, a riječ je o Vokelu. Kompanija je lani imala ukupne prihode od 113,3 milijuna i dobit od 12,2 milijuna maraka. Vlasnik je Radica Lončar.
Osnovna djelatnost je uvoz, izvoz i prodaja materijala za vodovodne instalacije, transportnih i distribucijskih vodovoda, keramike, sanitarija, parketa, laminata te uređaja i opreme za centralno grijanje i klimatizaciju. Imaju mrežu svojih centara širom BiH.
Inače, preko prihode od preko sto milijuna KM u Posušju ima i tvrtka Meggle koja je u stranom vlasništvu.
Široki Brijeg
Najveća tvrtka u Širokom Brijegu su TT Kabeli koji su lani imali prihode od 357,4 milijuna KM i dobit od 17,5 milijuna, u vlasništvu obitelji Kožul.
Kompanija je vodeći proizvođač niskonaponskih kablova u jugoistočnoj Europi. Nakon proizvodnje prvih par metara kabela u ljeto 2008. godine, sada opskrbljuju sve glavne veletrgovce i stručnjake za kablove u Europi, Africi, Bliskom istoku a prodrli su na tržište Sjeverne Amerike. Osnivač firme Josip Kožul preminuo je prije dvije godina, a posao je naslijedila obitelj.
Slijedi kompanija Feal s prihodima od 215,7 milijuna, ali s još većom zaradom koja iznosi čak 28,5 milijuna. Većinski vlasnik kompanije je Mario Čolak. Feal je vodeći proizvođač aluminijskih profila za građevinarstvo i industriju, tvrtka na tržištu postoji već 20 godina.
Prije nekoliko dana su otvorili novu tvornicu u Karlovcu u Hrvatskoj. Investitor su i u sektoru proizvodnje električne energije.
Među najvećim kompanija je i tvrtka MCI s prihodima od 184,8 milijuna i dobiti od 11 milijuna maraka u 2024. godini. Vlasnik kompanije je Miljenko Crnjac. Primarna djelatnost je trgovina i zastupanje domaćih i inozemnih robnih marki, s posebnim naglaskom na distribucijsku ulogu na tržištu Bosne i Hercegovine.
Tu su i tvrtke Lukas TP Nakić koja je imala prihode od 166,8 milijuna KM i dobit od 17,7 milijuna, te Nameks s prihodima od 148 milijuna i zaradom od 11,4 milijuna u prošloj godini. Ove dvije kompanije su u vlasništvu obitelji Nakić.
Nameks je vodeći maloprodajni lanac supermarketa koji djeluje na području Hercegovine. Lukas TP Nakić jedan je od najvećih uvoznika i distributera u BiH za široki raspon namirnica i proizvoda za domaćinstvo od renomiranih europskih i regionalnih proizvođača.
Ne smije se zaboraviti kompanija Mepas s prihodima od 165,7 milijuna i dobiti od 20,4 milijuna maraka, u vlasništvu obitelji Grbešić. Uspješna poduzetnička obitelj iz Bosne i Hercegovine u svom vlasništvu ima niz kompanija u Hrvatskoj koje se ubrajaju u lidere tamošnje industrije.
Vlasnici su tvrtki Saponija, Brodomerkur i Koestlin u Hrvatskoj. Ove tvrtke pod njihovom upravom posluju sve bolje. Također, preuzeli su poznati Hotel Park u Makarskoj. Također su vlasnici luksuznog hotela u Mostaru uz najveći hercegovački šoping centar Mepas Mall.
Na kraju, kompanija koja je u prošloj godini prvi put prešla prag od sto milijuna KM godišnjih prihoda, je Bernina Široki Brijeg. Vlasnik je Ivan Hrkać. Lani su imali prihoda od 114,7 milijuna maraka i dobit od 5,8 milijuna. Bave se trgovinom na veliko voćem i povrćem, između ostalog i uvozom banana.
Ljubuški
Kada je riječ o Ljubuškom, u tom gradu također ima dosta bogatih i uspješnih poduzetnika. Nijedna kompanija ne prelazi od sto milijuna KM prihoda, ali su dvije na samom pragu i vjerojatno će ga uskoro prijeći, pa ćemo ih ovdje spomenuti i svakako dalje pratiti, piše BiznisInfo.ba.
Jedna je tvrtka Džajić-Commerce d.o.o. čija je osnovna djelatnost uvoz, distribucija i prodaja robe široke potrošnje svjetski poznatih brendova. Tvrtka je lani imala 99,6 milijuna KM prihoda i 8,5 milijuna KM dobiti. Vlasnici tvrtke su Goran i Mladen Džajić.
Druga je tvrtka Jur Prom koja je lani imala prihode od 99 milijuna KM i dobit od 9,5 milijuna. Ova kompanija se bavi trgovinom autodijelovima, a vlasnica je Plamenka Jurčić.