Europska komisija i njezina predsjednica Ursula von der Leyen izgubili su spor pred Općim sudom Europske unije, kojemu se tužbom obratio New York Times i njegova novinarka Matina Stevis, a sve zbog odbijanja Komisije da, temeljem prava na pristup informacijama, dostavi novinarki sadržaj tekstualnih poruka što su ih, u vrijeme zajedničke europske nabave cjepiva protiv Covida-19, razmjenjivali Ursula von der Leyen i direktor farmaceutske tvrtke Pfizer Albert Bourla.
Sud je jučerašnjom presudom stavio izvan snage prijašnju odluku Europske komisije kojom se odbija zahtjev novinarke za uvidom u sadržaj tekstualnih poruka. Nije još jasno kakve će to posljedice imati, osim što je jasno da je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen izgubila spor te da i dalje nad njezinim vodstvom najvažnije europske institucije ostaje sjena tog slučaja.
Kad je novinarka NYT-a tražila uvid u saržaj spornih poruka, iz Komisije joj je odgovoreno da se takve poruke, za razliku od službene prepiske i raznih dokumenata, ne čuvaju te da ih Komisija ne može dati na uvid. Iz Komisijinih reakcija nije sasvim jasno postoje li te poruke i dalje na mobitelu Ursule von der Leyen ili su izbrisane. NYT je pokrenuo tužbu i Opći sud Europske unije sada je presudio da Komisija ne može samo tako reći da ne posjeduje tražene poruke: mora uvjerljivo objasniti kako ih je tražila i zašto ih ne može pronaći.
“Igra skrivača na mobitelu Ursule von der Leyen mora prestati”, komentirao je jedan od vodećih njemačkih europarlamentaraca iz redova zelenih, Daniel Freund. “Službena komunikacija mora biti sustavno pohranjivana, arhivirana i objavljena kad je to potrebno. Ako se to ne dogodi, von der Leyen više ne bi trebala koristiti pametni mobitel za službene poslove”, dodao je.
Europska komisija reagirala je na presudu priopćenjem u kojem najavljuje da će donijeti novu odluku s detaljnijim objašnjenjem koje će, proizlazi iz priopćenja, biti u skladu s presudom Općeg suda EU.