Sveti Ivan Nepomuk, jedan od najpoznatijih svetaca srednje Europe, čije se ime stoljećima s poštovanjem izgovara uz rijeke i mostove, posebno u Češkoj i Hrvatskoj, ostao je simbol mučeništva za ispovjednu tajnu, ali i svetac kojem se pripisuju brojna čuda – prije i nakon njegove smrti.
Ivan Nepomuk rođen je oko 1345. godine u selu Pomuk u Češkoj. Obrazovao se u Pragu i Padovi, a kasnije je postao svećenik, te kanonik u Pragu. Njegov život obilježen je predanošću Crkvi i poslušnošću zakonu ispovjedne tajne, koja ga je, prema predaji, na kraju stajala života.
Godine 1393. godine, kralj Vaclav IV. zahtijevao je od Ivana da mu oda ispovjedne grijehe kraljice Sofije. Kad je Ivan to odbio, kralj ga je dao mučiti, a zatim baciti s Karlova mosta u rijeku Vltavu, gdje je podnio mučeničku smrt.

Čuda za života
Premda su najpoznatija čuda svetog Ivana Nepomuka povezana s njegovim mučeništvom i smrću, izvještaji o čudesnim događajima prate ga već tijekom života:
Dar proricanja: Prema srednjovjekovnim izvorima, Ivan je imao dar predviđanja budućih događaja. Zabilježena je legenda prema kojoj je upozorio jednog plemića na opasnost koja mu prijeti, a koja se doista i ostvarila.
Ozdravljenja: Molitvom je izliječio nekoliko bolesnika koji su ga tražili za pomoć, uključujući djevojku koja nije mogla govoriti, a kojoj se nakon njegove molitve vratio glas.
Oslobođenje: Smatralo se da njegova prisutnost tjera zle duhove, a njegovo ime prizivalo je mir u kućama u kojima su se događale čudne pojave.
Čudo na vodi
Najpoznatije čudo vezano za Ivana Nepomuka dogodilo se nakon njegove smrti. Svjedoci su tvrdili da su u noći kada je njegovo tijelo bačeno s Karlova mosta vidjeli pet svjetlećih zvijezda kako lebde iznad rijeke Vltave na mjestu gdje je tijelo palo. Te su zvijezde postale jedan od njegovih najprepoznatljivijih simbola, a prikazuju se i u njegovim kipovima – pet zvjezdica oko glave, često u obliku aureole.
Izglasan zakon koji zahtjeva od svećenika da prekrše ispovjednu tajnu: ‘Spremni smo ići u zatvor’
Posmrtna čuda
Nakon smrti, njegov grob u katedrali svetog Vida u Pragu postao je mjesto hodočašća. Vjernici su dolazili moliti za zagovor, a ubrzo su se počela bilježiti brojna čudesna uslišanja:
Spas od utapanja: Brojni pomorci i putnici na rijekama i morima tvrdili su da ih je sveti Ivan čudesno spasio u trenucima kada su brodovi tonuli. Otud i njegovo proglašenje zaštitnikom mostova, rijeka i mornara.
Zaštita od požara: U više navrata sveti Ivan bio je prizivan kao zaštitnik tijekom velikih požara, pri čemu su kuće s njegovim kipovima ili slikama ostajale netaknute.
Netručežan jezik: Tijekom ekshumacije njegova tijela 1719. godine, otkriveno je da je njegov jezik ostao netruležan, što je protumačeno kao znak svetosti i Božje potvrde njegove ustrajnosti u čuvanju ispovjedne tajne.
Sveti Ivan Nepomuk kanoniziran je 1729. godine. Njegovo štovanje proširilo se diljem Europe i Latinske Amerike. Kipovi mu najčešće stoje na mostovima – kao čuvar voda i zaštitnik od poplava, ali i kao simbol vjernosti i šutnje pred zlom.
U Hrvatskoj, kipove svetog Ivana Nepomuka nalazimo u gotovo svakom kraju – od Slavonije i Baranje do Dalmacije. Posebno ga štuju u mjestima uz rijeke i mostove, gdje se svake godine održavaju procesije i mise u njegovu čast, osobito 16. svibnja, na dan njegove smrti.
Izvanredno prijateljstvo između svetice i anđela čuvara: ‘Malo je strog ali drago mi je zbog toga’