Otkako je razgovori s posrednicima počeli u ožujku, Ukrajinska strategija bila je uvjeriti Trumpovu administraciju da je Vladimir Putin nepouzdan i da je Kijev ozbiljan u pogledu mira.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy ima nekoliko mogućnosti, analitičari i dužnosnici kažu, ali kako bi privukli američki predsjednik Donalda Trumpa protiv Putina, iako ovisno o europskoj ujedinjenoj i stalnoj podršci.
U posljednjem krugu Zelenskyy ne samo da je prihvatio Putinovu ponudu da vodi izravne razgovore u Turskoj, nakon što je SAD podržao ideju, već je podigao uloge i doveo u pitanje ruskog vođe na lice. Gesta nije uspjela premjestiti Putina, a razgovori o Istanbulu srušeni su na tehnički sastanak u petak koji nije uspio dati znatne rezultate u okončanju rata.
SAD su izrazile frustraciju zaustavljenim razgovorima i zaprijetile su da će se povući ako se rezultati ne postignu. U petak je Trump rekao novinarima nakon što se ukrcao na Air Force One da se vrati u Washington iz Abu Dabija da će uskoro možda nazvati Putina.
“On i ja ćemo se upoznati i mislim da ćemo to riješiti, ili možda ne”, rekao je Trump. “Barem ćemo znati. A ako to ne riješimo, bit će vrlo zanimljivo.”
Cijelo vrijeme, poruka Zelenskyyja, usmjerena na Trumpovu administraciju, bila je: ruskom vođi ne može se vjerovati.
To je retorička igra Pingponga u kojoj i Kijev i Moskva pokušavaju nadmašiti ostale u odnosu na SAD, ali političke teatrike naglašavaju sjajne stvarnosti na zemlji. U ovom ratu za ublažavanje protiv ruske invazije, položaj Ukrajine je spreman da postane slabiji kako vrijeme prolazi, osim ako se Moskva ne unese snažne sankcije i SAD nastavlja isporuku oružja.
“On je u teškoj situaciji jer iza njega stoji čitav narod ljudi koji pate”, rekao je Oleksandra Merezkho, zastupnik u Zelenskyyjevoj stranci. “Igramo (zajedno), pokušavamo učiniti sve što možemo jer ne želimo izgubiti podršku SAD -a. Ne želimo biti optuženi da je to bila naša krivnja.”
Putinovo bez izlaza nije rezultiralo snažnom reakcijom Trumpa, što je frustriralo ukrajinske dužnosnike.
“Izgleda nadrealno, čudno kad Ukrajina poštuje sve što nam je potrebno, a Putin ignorira, odbacuje”, rekao je Merezhko. “Izgleda vrlo neuravnoteženo, izgleda nepošteno za Ukrajinu.”
Ukrajina se nada sankcijama, dok Rusija zaustavlja
Od ožujka, Zelenskyy je postavio točku pokazivanja Ukrajinske spremnosti da se privuče na američke zahtjeve da izbjegne otuđenje Trumpa, njegovog najmoćnijeg saveznika.
Kiyiv se nadao da će ruska nespremnost da to učini s vremenom izaziva SAD da oslobode snažne sankcije i ratni stroj za osakaćenje Moskve – najvjerojatniji scenarij u kojem se Ukrajina može nadati da će oslabiti Rusiju i pregovarati o povoljnom mirovnom sporazumu, rekli su analitičari.
Položaj Rusije ostao je uglavnom dosljedan. Kremlj je neprestano ponavljao da je spreman za mirovne pregovore s Ukrajinom – dok je postavljao zahtjeve koji su za Zelenskyy bili politički neodrživi, a Ukrajini će zahtijevati da napravi teritorijalne ustupke, neutralizira svoju vojsku i zavjet se da se nikada neće pridružiti NATO -u.
Tijekom rata, Moskva je također optužila Kiyiva i njegove zapadne saveznike da žele produžiti borbe i uništavanje mirovnih napora.
Kremlj je nedavno odgurnuo protiv predloženog 30-dnevnog primirja, suprotstavljajući se s dva kratka jednostrana, a zatim je optužio Ukrajinu da nije uspjela zaustaviti borbu, slikajući je kao nevoljko ušutkati oružje. Istodobno, ruski dužnosnici podvlače napor da se riješi sukob je složen.
„Razumijemo da Washington želi postići brzi uspjeh u ovom procesu, ali istovremeno se nadamo da je razumijevanje da je nagodba ukrajinske krize previše komplicirano, postoji mnogo pitanja i detalja koje je potrebno riješiti prije nagodbe“, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitriju Peskovu prošlom mjesecu.
Ukrajina traži bezuvjetno privremeni primirje, a za to vrijeme budući diplomatski razgovori mogu se oblikovati. Zelenskyy je također zatražio gestu za izgradnju povjerenja, poput puštanja ratnih zarobljenika, nešto što su se dvije strane složile u petak. Razmjena 1.000 zatvorenika bila bi njihova najveća zamjena do sada.
No Ukrajina je također održala fleksibilnost u svom pregovaračkom položaju prihvaćajući Trumpove prijedloge kako bi se izbjeglo otuđenje američkog predsjednika.
“Očajnički su zadržali Amerikance na njihovoj strani”, rekao je Balazs Jaraz, analitičar specijaliziran za istočnu Europu i Ukrajinu.
U ožujku je Kiyiv složio američki prijedlog za neposredni 30-dnevni primirje, koji je Putin učinkovito odbacio nametanjem uvjeta nemogućim za Ukrajinu. U travnju je Kiyiv potpisao značajni sporazum o mineralima koji je Trump tražio nakon višemjesečnih pregovora i kratke stanke u vojnoj pomoći.
Zbog toga je pristao poslati delegaciju u Istanbul, nakon što je Trump podržao ideju, bio je rizičan potez za Zelenskyy. Odigrao se u Putinov cilj privući Kijev u razgovore koji su zastali od ranih tjedana invazije Moskve 2022. godine.
“Pokazali smo da smo za mirovne pregovore i podržali Trumpov plan”, rekla je Mykola Davydiuk, ukrajinski politolog. “Sada je lopta s Trumpom.”
Unatoč verbalnim prijetnjama Europe i SAD -a, sankcije takve vrste koje bi mogle opustošiti ruski energetski sektor nisu stigle.
Zelenskyy je izrazio potporu paketu sankcija koje je u američkom Kongresu gurnuo republikanski senator Lindsay Graham koji bi mogao nametnuti 500% tarifa na ruski uvoz energije. Graham je rekao da ima dovoljno podrške u kući da donese račun za sankcije na pod.
Rusija se vjerojatno priprema za ljetnu borbenu kampanju
Za sada, Zelenskyy ima nekoliko mogućnosti, ali da nastavi istaknuti Putinovu nepokolebnost da se uključi u smislene razgovore i zadržimo SAD.
“Ako se ispostavi da je ruska delegacija zaista samo teatralna i danas ne može dati nikakve rezultate, svijet mora odgovoriti”, rekao je ukrajinski vođa na europskom samitu u Albaniji u petak. “Potrebna je snažna reakcija, uključujući sankcije protiv ruskog energetskog sektora i banaka. Pritisak mora nastaviti rasti dok se ne postigne stvarni napredak.”
Za ukrajinske vojnike koji su se borili na prvoj liniji od 1.000 kilometara (600 milja), teatralnost političkog razvoja tjedna tjedno je bila u oštroj suprotnosti s ratom za mljevenje.
“Bolje da to nazovete cirkusom”, rekao je ukrajinski operater bespilotnih letjelica sa 68. brigadom koji je, kao i drugi vojnici, dao samo svoj poziv za poziv u skladu s vojnim protokolom.
Analitičari kažu da je Rusija na ključnom raskrižju u ratu, gdje može pregovarati o primirju i konsolidiranju dobitaka ili pokrenuti ljetnu vojnu kampanju kako bi maksimizirala pobjede prije početka zime.
Ukrajina je uvijek bila u nepovoljnom položaju i suočena je s nedostatkom radne snage i municije. Analitičari su ponudili procjene od šest mjeseci do dvije godine koliko duže može ostati.
Mnogo će ovisiti o kakvoj podršci Ukrajina dobiva od partnera i koliko brzo zemlja može povećati proizvodnju domaćeg oružja.
Ruske snage nedavno su pojačale ofenzivne operacije u ukrajinskim regijama Donjecka, Zaporizhzhia i Kherson, prema glasnogovorniku Ukrajinske južne obrambene snage. Vojnici su rekli kako Rusija ima jasan cilj da dosegne granice regije Dnipropetrovsk, kako bi mogla zatražiti hvatanje dva od četiri djelomično okupirana teritorija.
“Osjećaj je da ćemo ili izdržati i omogućiti političkom vodstvu zemlje da zamrzava sukob duž kontaktne linije, ili će se neprijatelj probiti”, rekao je ukrajinski vojnik s potpisom Corsair Denis u regiji Sumy.
___
Dasha Litvinova doprinijela je Tallinnu, Estonija.