Svježe leđima s svojeg Bliskog Istoka, predsjednik Donald Trump u subotu je skrenuo pozornost na domaća ekonomska pitanja, naletevši na Walmart zbog najave da će cijene početi porasti ovog mjeseca jer tarife na uvoz počinju gristi.
Najveći američki prodavač upozorio je kupce ovog tjedna da su povećanje cijena za mnoge proizvode neizbježno jer, kako je rekao glavni financijski direktor tvrtke, John David Rainey, tarife su “još uvijek previsoke” – čak i s nedavno najavljenim sporazumom o nižim dužnostima o uvozu iz Kine na 30 posto na 90 dana.
Predsjednik je dugo inzistirao da tarife su porez na strane zemlje. Međutim, oni su porez na uvoz prikupljen na granici i plaćen od strane uvoznika, povećavajući krajnju cijenu robe za američke kupce.
U subotu ujutro, čini se da je Trump to priznao rekavši da Walmart “pojede tarife” i ne prenosi veće troškove robe na svoje kupce.
Napisao je o istini Social Social: „Walmart bi trebao prestati pokušavati kriviti tarife kao razlog za povećanje cijena u cijelom lancu. Walmart je prošle godine zaradio milijarde dolara, puno više nego što se očekivalo. Između Walmarta i Kine, trebali bi, kao što je rečeno,„ jesti tarife “, a ne naplaćivati kupce.
Rainey je ovaj tjedan rekao CNBC -u: “Ožičeni smo za svakodnevne niske cijene, ali veličina tih povećanja veća je nego što bilo koji trgovac može apsorbirati.”
“To je više nego što bilo koji dobavljač može apsorbirati. I tako sam zabrinut da će potrošač početi viđati veće cijene”, rekao je. “Počet ćete to vidjeti, vjerojatno prema repu ovog mjeseca, a onda u lipnju sigurno puno više.”
Walmart-ova dobit u prvom tromjesečju skliznula je jer je tvrtka rekla da nije imuna na utjecaj tarifa. Tvrtka očekuje da će prodaja u drugom tromjesečju povećati 3,5 posto na 4,5 posto, ali nije iznosila izglede za profit jer se Trumpove tarifne politike stalno mijenjaju.
Walmart je među prvim američkim trgovcima koji su prijavili svoje financijske rezultate u prvom tromjesečju, dajući snimak raspoloženja američkih kupaca.
Trumpove tarife povećale su troškove igračaka, kolica i uređaja, među ostalim proizvodima, nakon što je udario osnovnu stopu od 10 posto dužnosti na robu koja ulazi u SAD iz većine zemalja.
Walmart -ov izvršni direktor Doug McMillon rekao je da će tvrtka „dati sve od sebe“ kako bi cijene održala niskim, ali odjeknula je Raineyjeve komentare.
“S obzirom na veličinu tarifa, čak i na smanjenim razinama najavljenim ovog tjedna, ne možemo apsorbirati sav pritisak s obzirom na stvarnost uskih maloprodajnih marži”, rekao je McMillon.
Mnogi se Amerikanci vraćaju na potrošnju jer postaju nelagodno u vezi s ekonomijom, a inflacija ostaje uzdignuta.
Američki potrošači potrošili su u ožujku nešto više u maloprodajnim trgovinama kako bi bili ispred tadašnjih očekivanih tarifa, koje je Trump objavio 2. travnja, a on ga je nazvao “Dan oslobođenja”.
Prodaja u maloprodajnim trgovinama i restoranima porasla je samo 0,1 posto u travnju od ožujka, što je oštro usporavanje od 1,7 posto dobitka u prethodnom mjesecu.
Potrošačke cijene u travnju su porasle za 2,3 posto u usporedbi s godinu dana ranije, navodi se u izvješću Ministarstva rada objavljenog u utorak.
Trump kaže da je njegova namjera potaknuti američke potrošače da kupuju američke proizvode, potaknu domaću proizvodnju i stvaraju radna mjesta.
Desetljećima su američki potrošači navikli na jeftinu robu koja puni robu u inozemstvu u prodavaonicama Big Box kao što je Walmart. Prodavači već mjesecima zvuče alarm da bi Trumpova trgovinska politika to mogla privesti kraju.
Čini se da je fotografija objavljena na Redditu koja pokazuje koliko je cijena nečeg jednostavnog kao što se kabel za punjenje telefona povećava.
USB-C kabel od 9,99 dolara iz interne brenda trgovine sada košta 17,99 USD, prema plakatu, identificiran kao ciljani zaposlenik Daily Mail.
Trump je čak priznao na svom najnovijem sastanku kabineta da bi se Amerikanci – posebno djeca, očito – trebali pripremiti da očekuju manje i za to plaćaju više.
Predsjednik je rekao: “Pa, možda će djeca imati dvije lutke umjesto 30 lutki.”
Također je predložio da te dvije lutke mogu “koštati nekoliko dolara više nego što bi to inače.”
Kad je Mattel, tvorac Barbie, Hot Wheels, Uno, American Girl i još mnogo toga, rekao da će svoju proizvodnju diverzificirati u drugim zemljama, ali ne i SAD, Trump je prijetio da će se osvetiti.
Ynon Kreiz, predsjedavajući i izvršni direktor Mattela, rekao je početkom svibnja CNBC -u da su, bez obzira na tarife, troškovi previsoki u SAD -u da bi se stvorile povoljne igračke za čak i američkog potrošača.
Kreiz je rekao da se u SAD -u događa „značajan dio stvaranja igračaka, kao što su dizajn, razvoj, inženjering proizvoda i upravljanje marki, ali da im proizvodnja igračaka omogućuje stvaranje„ kvalitete “i„ pristupačnog “proizvoda.
Na pitanje o izjavi, Trump je rekao: “To je u redu. Pusti ga, a mi ćemo staviti 100 -postotnu tarifu na njegovu igračku, a on neće prodati jednu igračku u Sjedinjenim Državama, i to je njihovo najveće tržište.”