Ono što je nekad bilo karakteristično za Ameriku, sada se sve češće događa i u Europi. Nedavni događaji pokazuju da prirodne katastrofe poput uragana i tornada postaju sve prisutnije i na Starom kontinentu.
Svjež primjer dolazi s Jamajke, gdje je 3. srpnja uragan Beryl poharao otok. Uništavajući kuće i čupajući drveće, ovaj monstruozni vjetar dostigao je brzinu od 270 kilometara na sat. Beryl je najsnažniji uragan ikad zabilježen u ovo doba godine. Ova katastrofa odnijela je devet života, a broj žrtava mogao bi još rasti.
U Italiji, u pokrajini Veneto, tornado je prošlog tjedna počinio veliku štetu. Olujno nevrijeme trgalo je grane drveća, koje su prilikom pada rušile rasvjetu.
Pijavice viđene na nekoliko mjesta u Hrvatskoj
Srbija se također suočava s neobičnim vremenskim fenomenima. Nakon poplava, u srpnju ih je pogodio “pustinjski đavao” – vrtlog prašine koji se uzdizao usred bijela dana. Tamošnji mediji izvještavaju da ovo nije prvi put da se takav fenomen pojavio u Srbiji.
U Sloveniji je prošlog kolovoza tornado projurio kroz Ilirsku Bistricu, ostavljajući nekoliko kuća bez krovova i stvarajući vjetrove brzine do 107 kilometara na sat.
Jadranska obala također nije imuna na ovakve događaje. Pijavice su posljednjih godina viđene na Hvaru, kod Dubrovnika, na Braču, ali i na sjeveru Hrvatske, u Gornjoj Stubici i Novoj Pisanici.
‘Bebe uragani’ u Mediteranu
Atmosferski fizičar Branko Grisogono je u razgovoru za RTL Direkt istaknuo kako prizori poput uragana na Jamajci nisu mogući u Hrvatskoj, ali napomenuo je da postoji druga vrsta vrtloga koja je viđena u Hrvatskoj.
“U principu nije moguće jer mi nemamo tako veliko otvoreno more, odnosno ocean tih visokih temperatura. Međutim, postoje bebe uragani u Mediteranu, a izgleda da postoje i kao male ćelije nad Jadranom, što smo mi počeli neslužbeno nazivati Adricane koji se događaju na vrlo toplom moru u odnosu na okoliš”, rekao je Grisogono.
Napomenuo je da su te pojave moguće zimi, ali da ne mogu biti tako razorne. Najviše “vole” to vrijeme zbog velike razlike u temperaturi između zraka i površine. To su hibridni sustavi koji su se pojavili u Sredozemlju, koje je toplo, a proširili su se i na Jadran te sa sobom nose neke tropske karakteristike, piše MeteoAdriatic.
Rekordne temperature mora
Takvi se uragani pojavljuju pri kondenzaciji vodene pare, kada toplo more isparava i oslobađa se toplina. Označuju se kraticom TLC, od engleskog naziva Tropical-Like Cyclones. Predviđa se da bi baš ti domaći, a tropski, sustavi mogli u budućnosti postati dio jadranske klime, a time i česti gosti u Jadranskom moru.
Postojane i produžene visoke globalne temperature koje vladaju ovih dana povećale su i temperature mora diljem većeg dijela Mediterana. Nedavno su zabilježeni ekstremni uvjeti morskih toplinskih valova, a kako se toplinski valovi nastavljaju diljem južne Europe, predviđa se da će se temperature mora još više povećati.
“Dijelovi Tirenskog mora, većina Jadranskog mora, Jonsko more i Egejsko more ovog mjeseca doživljavaju visoke temperature vode. Dosezanje 28-30 °C moglo bi izazvati neke rekordne vrijednosti u nadolazećim tjednima. Ovi uvjeti mogli bi postati značajniji kasnije ovog ljeta, posebno u jesen. Razlog za zabrinutost je količina potencijalne vlage dostupne za jake oluje u kolovozu”, navodi Severe Weather Europe.
Mogao bi se pojaviti fenomen sličan uraganima
Napominju da što je veća vlažnost, to je veća nestabilnost i, stoga, intenzivnije oluje. Kolovoz obično ima najgore tjedne kada obilne količine kiše dolaze s frontalnim sustavima i kombiniraju se s ekstremnom nestabilnošću. Početkom kolovoza prošle godine, to se dogodilo u Italiji, Austriji i Sloveniji te je rezultiralo povijesnim poplavama.
Planet se deblja, dani postaju duži: Prijete razni poremećaji, ovo su neki od njih
“Zatim, tijekom jeseni, visoka vlaga, još uvijek vruća zračna masa i temperature mora u Mediteranu obično dovode do prekomjernih padalina, višednevnih događaja i značajnih poplava diljem mediteranske regije. Ove uvjete definitivno treba dalje pratiti, budući da je toplinski sadržaj vode iz mediteranske regije ovog ljeta nenormalno visok”, piše Severe Weather Europe.
Osim toga, ako se ispune odgovarajući uvjeti, mogla bi se povećati vjerojatnost za medike (tropske ciklone nalik uraganima). Imat ćemo više ažuriranja o mediteranskim morskim toplinskim valovima u nadolazećim tjednima”, zaključili su.
Komentari