Nekada su stari govorili kako nam priroda nudi toliko toga što nam može pomoći, samo treba znati gdje potražiti. Gdje god se okrenemo nađemo barem jednu biljku koja ima ljekovita svojstva, a neke i sami uzgajamo na balkonima ili u vrtovima. Neke od njih su vam vrlo poznate, a neke manje.
Jedna od poznatijih je gospina trava, višegodišnja zeljasta biljka koja raste do visine 40 – 80 centimetara. Prirodno je rasprostranjena po Europi i Aziji, iako je prenesena i u Sjevernu, Južnu Ameriku te Australiju.
Tradicionalno se upotrebljava kao antidepresiv, za liječenje mentalne iscrpljenosti, poremećaja spavanja te lokalno kod blažih upalnih stanja kože. Smatra se da su sastavnice hipericin i hiperforin najzaslužnije za djelovanje biljke.
Od gospine trave se priprema i čaj i to od zelene biljke, vrlo je jednostavan za pripremu. Međutim, važno je naglasiti kako je većina dokaza o djelovanju gospine trave proizašla iz studija koje su upotrebljavale druge oralne oblike gospine trave, a ne čaj. Ako ste se odlučili konzumirati čaj, provjerite s liječnikom ako uzimate neke lijekove.
Jedna mala biljka, velika šteta: Hrvatska se bori s neugodnim kukcima, proširili su se diljem zemlje
Pasifora – pomoć kod nesanice
Znate li što je pasiflora? Pasiflora je puzavica čije stabljike mogu izrasti i do devet metara dužine, s izmjenično poredanim listovima. Samonikla je u južnim i istočnim dijelovima Sjeverne Amerike.
Koristi se cijeli nadzemni dio biljke, a tradicionalno se koristi za liječenje anksioznosti i tjeskobe. Sastavnice pasiflore vežu se za jednaka vezna mjesta kao i anksiolitici, što objašnjava djelovanje biljke. Djeluje sedativno, anksiolitički i spazmolitički.
Iako se tradicionalno koristi i čaj, neki autori smatraju da čajevi i tinkture nisu idealan oblik korištenja pasiflore. Bolji bi bili oralni oblici dobiveni posebnom metodom ekstrakcije kojom se očuvaju hidrofilni i lipofilni dijelovi biljke. Pasiflora se koristi za nesanicu, tahikardije psihogenog uzroka, anksioznost itd…
Menta pomaže kod želučanih problema
Mentu poznaju svi, njezin okus, a neki i izgled. Može rasti u tegli, a najbolje raste na rahlim zemljištima, blago kiselim i neutralnim. Odgovaraju joj sunčane pozicije, ali uspijeva i u polusjeni te je otporna na hladnoću.
Menta ima mnoge blagodati, olakšava želučane tegobe uključujući nadutost, mučninu, jutarnju mučninu i proljev. Aktivni sastojak mentol hladi kožu i djeluje poput aktualnog analgetika.
Čaj od listova mente pomaže kod probavnih smetnji, uključujući sindrom iritabilnog crijeva, te ublažava nadutost, bol i nelagodu. Sprječava mučninu i povraćanje te potiče osjećaj smirenosti. Najčešće se koristi paprena metvica.
Mirisna lavanda
Lavandu, kao i mentu svi znamo, ljubičasta polja lavande slike koje nam dočaravaju Hvar ili Provansu. Lavanda zahvaljujući sastojcima kao što su linalol i linalil-acetat, umiruje živce, poboljšava san, podiže raspoloženje, ublažava bolove, ubrzava zacjeljenje te ima antibakterijsko djelovanje.
Od sušene lavande možete pripremati mirisni čaj, a možete je dodavati i u svoja jela i slastice.
Lavanda pomože kod poboljšanja sna, smanjuje razdražljivost, ublažava ubode i rane – smanjuje iritacije na koži, svrbež od ugriza ili uboda kukaca te opekline, pomaže u njezi kože – protuupalna svojstva i antioksidativno djelovanje te potiče rast kose.
Komentari