Na blagdan svetog Bernardina Sijenskog, Crkva se sjeća neustrašivog franjevca čija je riječ palila srca i budila pokajanje, a pobožnost Imenu Isusovu koju je promicao ostavila je neizbrisiv trag u kršćanskoj duhovnosti.
Sveti Bernardin Sijenski, čije se ime s dubokim poštovanjem izgovara u franjevačkom redu i cijeloj Katoličkoj Crkvi, rođen je 1380. godine u Sieni, u Italiji. Iako potječe iz plemenite obitelji, život mu je od malih nogu bio obilježen patnjom – vrlo rano ostaje bez roditelja. No, u toj ranjivosti raste i njegovo povjerenje u Boga, koje će kasnije izroditi plodom u njegovu gorljivom misionarskom djelovanju.
Kao franjevac, Bernardin se pridružuje Redu manje braće u doba kada je red bio oslabljen i podijeljen. No, njegovim neumornim radom dolazi do duhovne obnove – ne samo među braćom, nego i u cijelom talijanskom narodu. Putovao je neumorno kroz gradove i sela, propovijedao na trgovima, okupljajući tisuće ljudi, često bez potrebe za ikakvim drugim oglašavanjem osim riječi da “dolazi Bernardin”.

Ime Isusovo
Jedno od najvažnijih obilježja svetog Bernardina bila je pobožnost Presvetom Imenu Isusovu. U vremenu kada je društvo bilo ranjeno podjelama, korupcijom i nasiljem, Bernardin je pozivao na obraćenje i povratak Isusu – i to ne samo riječju, nego i slikom.
Promicao je štovanje Imena Isusova, potičući vjernike da ga izgovaraju s poštovanjem, časte i mole se po Njegovu Imenu. Njegova najprepoznatljivija duhovna ostavština je simbol “IHS” – grčka kratica za Isusovo ime (ΙΗΣΟΥΣ), koju je upisivao u zlatno sunce na plavoj pozadini. Taj znak bi isticao tijekom propovijedi i pozivao vjernike da ga postave na javna mjesta i gradske zidine, kao vidljivi znak Kristove prisutnosti i zaštite.
Sveti Bernardin govorio je s oduševljenjem o snazi toga Imena:
„O, koliko li je sveto, koliko slavno, koliko slatko i ugodno ime Isusovo! To je svjetlo propovjednicima, to je hrana onima koji razmišljaju, to je lijek onima koji pate.“
Njegova duboka vjera u moć tog Imena izražena je i u drugoj poznatoj rečenici:
„U tom presvetom Imenu Isusovu nalazimo sve: pouku za um, nadu za srce, utjehu za dušu i snagu za volju.“
Zbog ove pobožnosti, neki su ga optuživali za herezu – ne shvaćajući dubinu i svetost njegove nakane. No, Crkva je potvrdila njegov pravovjerni nauk, a pobožnost Imenu Isusovu proširila se diljem Europe upravo zahvaljujući njegovu neumornom apostolatu.
U svojim propovijedima, sveti Bernardin je često isticao duhovnu moć Imena Isusova ne samo za ozdravljenje i obraćenje, nego i za obranu od zla i napasti. Smatrao je da je Isusovo ime oružje protiv đavla, svjetlo koje razgoni tamu.
„U trenutku kušnje, izgovori s vjerom ime Isusovo i zlo će uzmaknuti. Ime Isusovo je kao mač u rukama duše – oštro protiv đavla, blago za onoga koji ga izgovara.”
Ova vjera u duhovnu snagu Imena temelji se i na tradiciji Crkve, prema kojoj izgovaranje Imena Isusova s vjerom oslobađa dušu od utjecaja zloga. „Izgovori to Ime i đavli bježe!“ nije tek pobožna fraza sv. Bernardina, nego izraz duboke vjere u Kristovu vlast nad svakim zlom.
Mnogi ne znaju kako zapravo glasi Isusovo ime: Ovako ga samo Hrvati zovu
Propovjednik mira i pokore
Bernardin nije bio samo promicatelj pobožnosti, nego i konkretni donositelj mira u nemirnim vremenima. Nerijetko je djelovao kao posrednik u sukobima među gradovima, a njegovo propovijedanje pokore često je dovodilo do javnih pomirenja, odricanja od nasilja i obnove zajedničkog života.
Poznat je i po svojim promišljanjima o kršćanskom životu, osobito o potrebi za poniznošću, siromaštvom i vjernosti Evanđelju. Nudio je i mudre savjete trgovcima i vladarima, pozivajući ih na pravednost i čestitost u poslovanju.
Svećenik objavio 10 zapovijedi liječenja bolesti u Isusovo Ime: ‘On želi svakog ozdraviti’
Smrt
Sveti Bernardin preminuo je 20. svibnja 1444. godine u Aquili, iscrpljen od silnog rada i putovanja. Već šest godina nakon smrti, 1450., proglašen je svetim od strane pape Nikole V., što svjedoči o njegovoj dubokoj i trajnoj ostavštini.
Danas se sveti Bernardin slavi kao zaštitnik propovjednika, oglašivača, komunikatora i – nimalo slučajno – zaštitnik protiv bolesti pluća, jer je upravo od slabih pluća često bolovao. No najviše od svega, ostaje zapamćen kao onaj koji je “usnama palio, a srca budio” – sve u Ime Isusovo.
Dječak primio poruku od Isusa: ‘Čini ovo svaku večer i bit ćeš oslobođen’