Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o Proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2024. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH.
Za predloženi proračun su glasala 23 zastupnika, protiv je bilo njih 16, dok suzdržanih nije bilo.
Državno predsjedništvo je ovaj dokument uputilo u parlamentarnu proceduru sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku, što znači bez mogućnosti bilo kakvih izmjena.
Vijeće ministara BiH je na sjednici u Mostaru 4. srpnja utvrdilo nacrt, a potom je Predsjedništvo BiH dan kasnije, na sjednici 5. srpnja, utvrdilo i Prijedlog zakona o proračunu instituciја BiH i mеđunаrоdnih оbvеzа BiH zа 2024. gоdinu i kao ovlašteni predlagač ga uputilo Pаrlаmеntаrnој skupštini BiH nа razmatranje i usvajanje.
Vijeće ministara BiH jednoglasno je utvrdilo Nacrt zakona o Proračunu institucija BiH za 2024. godinu, uz korekcije na sjednici koje se, među ostalim, odnose na povećanje proračuna Ministarstva obrane BiH za 1.750.000 KM u odnosu na prvobitno planirana sredstva, te povećanje proračuna Predsjedništva BiH za 500.000 KM.
Istovremeno su smanjeni proračuni Ministarstva sigurnosti BiH za 950.000 KM u odnosu na prvobitno planirana sredstva, Ureda za veterinarstvo za 500.000 KM i Zavoda za izvršenje sankcija, pritvora i drugih mjera za 800.000 KM, navedeno je iz Vijeća ministara BiH.
Ukupni prihodi, primici i financiranje institucija BiH u okviru proračuna za 2024. godinu iznose 1.355.400.000 KM, što je povećanje za 40 milijuna KM u odnosu na proračun institucija BiH za 2023. godinu. Prihodi od indirektnih poreza planirani su u iznosu 1.020.500.000 KM i na istom su nivou kao prethodne godine, kada su povećani za oko 155 milijuna KM u odnosu na proračun za 2022. godinu. Među ostalim izvorima financiranja su neporezni prihodi institucija BiH u iznosu 248.049.000 KM, što je povećanje za oko 95,9 milijuna KM u odnosu na godinu ranije.
Ukupni rashodi institucija BiH iznose 1.355.400.000 KM i veći su za tri posto u odnosu na prethodnu godinu, dok servisiranje vanjskog duga BiH iznosi 1.430.733.053 KM. Tako ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje vanjskog duga BiH u proračunu za 2024. godinu iznose 2.786.133.053 KM, što je povećanje za 224.766.691 KM ili devet posto u odnosu na 2023. godinu.
Nakon što je Vijeće ministara BiH utvrdilo nacrt, dan kasnije je državno Predsjedništvo utvrdilo Priјеdlоg zakona o proračunu instituciја BiH i mеđunаrоdnih оbvеzа BiH zа 2024. gоdinu.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović je na sjednici Predsjedništva BiH predložio uvećanja proračuna za Memorijalni centar Srebrenica – Potočari Spomen obilježje za žrtve genocida iz 1995. godine u iznosu od 100.000,00 KM. Ovaj prijedlog je podržan i sastavni je dio Prijedloga zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH koji se upućuje u daljnju proceduru.
Zatupnici su danas, po hitnom postupku, usvojili i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Vijeće ministara BiH je većinom glasova utvrdilo u novom tekstu prijedlog ovog zakona.
Izmjenom zakona pomjera se rok za uspostavu i operativnost Odjela za provedbu postupka ро izvještajima do 28. veljače 2025. godine, umjesto ranije definiranog 23. ožujka 2024. godine.
Na ovaj način želi se omogućiti neometan rad pravosuđa u BiH te u potpunosti uspostaviti funkcionalan sustav provjere izvještaja o imovini koji će ojačati integritet nositelja pravosudnih funkcija u BiH.
Istovremeno se propisuje da sve osobe imenovane u pravosuđu od 23. ožujka 2024. do 28. veljače 2025. godine mogu stupiti na funkciju, a dodatna provjera njihovih izvještaja o imovini i interesima bit će izvršena nakon uspostave Odjela za provedbu postupka po izvještajima. Dodaje se da će, ako ishod dodatne provjere bude negativan, biti pokrenut disciplinski postupak u skladu s ranije definiranim pravilima.
Zastupnički dom državnog parlamenta je, po hitnom postupku, usvojio i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, koji su predložili zastupnici Saša Magazinović, Predrag Kožul, Sabina Ćudić i Nihad Omerović.
Šef Kluba zastupnika SDP-a BiH u Zastupničkom domu Saša Magazinović je, kao jedan od potpisnika prijedloga zakona, izjavio da su u proteklih nekoliko mjeseci vođene aktivnosti na izradi izmjena Zakona o javnim nabavkama koje će rezultirati rješavanjem problema profesionalnih žalitelja.
”U tom periodu smo se uvjerili da zloupotrebe Zakona o javnim nabavkama u smislu izjavljivanja neosnovanih žalbi idu toliko daleko da se može reći da je ova pojava postala uzrok brojnih negativnih pojava kao što je zaustavljanje izgradnje infrastrukturnih objekata, nedostatka lijekova i medicinske opreme, sprečavanje opremanja sigurnosnih agencija i slično”, kazao je Magazinović.
Zbog toga, dodao je on, nije čudno što neke od državnih agencija smatraju da se radi i o sigurnosnom pitanju.
”Veliki broj kompanija se također žalio na ovu pojavu koja opstruira gospodarstvenike širom države. Činjenica da postoje kompanije koje u tijeku godine ulažu više desetina, a neke i više stotina žalbi, te da se radi o kompanijama koje se isključivo time bave, alarmantno je saznanje koje zahtijeva reakciju institucija”, istaknuo je Magazinović.
Po okončanju hitne sjednice Zastupničkog doma, počela je i redovna sjednica tog doma.