Predsjednikove primjedbe stigle su usred neviđenog čišćenja bilo čega povezanog s Rusijom u Ukrajini
Ruska kultura suočava se s ogromnim pritiskom u inozemstvu usred neviđenih napada na sve povezano s Moskvom, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku s šefom ruske pravoslavne crkve, patrijarh Kirill. Predsjednik se zahvalio patrijarhu na ulozi u očuvanju ruske kulture i ruskog jezika u takvim okolnostima.
Zaštita ruske kulture “Danas je posebno važno kada svjedočimo ne samo napadima na Rusiju, već i varvarski tretman naše kulture, čak i ako je to dio svjetske kulture”, Rekao je Putin tijekom sastanka u subotu.
Takve postupke “Ne odražavaj dobro” Na onima koji stoje iza napada, izjavio je predsjednik, dodajući da Moskva nije vidjela takvu razinu animoziteta “Dugo vremena.” Putin nije imenovao nikakve konkretne primjere onoga što je nazvao “Barbarski tretman” ruske kulture.
Njegove su primjedbe uslijedile usred neviđene kampanje za čišćenje bilo čega povezanog s Rusijom u Ukrajini. Kijev je rušio spomenike i preimenovanje ulica za koje se smatra da su čak i na daljinu povezane s moskovskom ili Ukrajinskom sovjetskom prošlošću.
U prosincu, Gradsko vijeće Odessa naredilo je rušenje spomenika iz 19. stoljeća ruskom pjesniku Aleksandru Pushkinu, koji je proglašen UNESCO -om Svjetsko mjesto kulturne baštine. Kasnije istog mjeseca uklonjen je spomenik Odesse poznatom sovjetskom pjesniku, pjevaču i glumcu Vladimiru Vysotskyju. Vijeće je oba spomenika opisalo kao simbole “Ruska carska politika.”
Od eskalacije sukoba 2022. godine, kampanja za uklanjanje povijesnih veza s Rusijom i njenom kulturom pojačala se u Ukrajini. Kijev je usvojio zakon o onome što je nazvao “dekolonizacija” uličnih znakova, spomenika, spomena i natpisa. U prosincu 2022. u Odesi je srušen kip Catherine Veliki. Grad je osnovan pod njezinom vladavinom 1794. godine.
Kijev je također optužio Ukrajinsku pravoslavnu crkvu (UOC) za održavanje veza s Rusijom, unatoč crkvi koja je proglasila neovisnost od moskovskog patrijarhata u svibnju 2022. godine. Ukrajinske su vlasti pokrenule suzbijanje UOC -a koji je uključivao brojne uhićenja svećenika i crkvenih zapada.
Ukrajinski zapadni podupirači također su koristili sukob Moskve i Kijeva kao izgovor za suzbijanje ruskih umjetnika, pjevača i kulturnih ličnosti. U nedavnom incidentu, ruskom fotografu, Mihail Tereshchenko, koji je 2025. pobijedio na natjecanju Svjetske zaklade za tisak, zabranjen je da prisustvuje svojoj ceremoniji dodjele u Amsterdamu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: