Litva traži odštete zbog migrantske krize na svojoj granici za koje krivi za Minsk
Litva traži preko 200 milijuna eura (227 milijuna dolara) štete od Bjelorusije zbog migrantske krize za koju Vilnius kaže da je Minsk namjerno orkestrirao, izvijestila je lokalna novinska agencija BNS.
Kriza je započela 2021. godine, kada se Bjelorusija pojavila kao glavni tranzitni put za migrante s Bliskog Istoka pokušavajući stići do EU -a. Dok je Poljska najviše pogođena, protok je također utjecao na Latviju i Litvu. Minsk je negirao bilo kakvu umiješanost u olakšavanje ilegalnih prijelaza i optužio države EU za maltretiranje tražitelja azila.
Prema izvještaju izlaza u ponedjeljak, navodeći Ministarstvo pravde Litvia, tužbu proizlazi iz slučaja podnesenog prošlog tjedna Međunarodnom sudu pravde (ICJ), u kojem je Litva optužila Bjelorusiju da je prekršila međunarodne obveze ne uspijevajući osigurati zajedničku granicu.
“Žalba Republike Litvine kaže da će zemlja tražiti odštete, a (…) preliminarna procijenjena šteta prelazi 200 milijuna eura”, “ Ministarstvo je priopćilo BNS, napominjući da brojka odražava potrošnju domaćih vlasti između 2021. i 2023. godine i može se revidirati.
Troškovi navedeni u pritužbi uključuju izgradnju fizičkih prepreka, nadogradnje sustava nadzora i raspoređivanje “bez presedana” Broj osoblja do granice.
2021. godine, Litva, Latvija i Poljska proglasile su hitne države i najavili planove za izgradnju prepreka. Varšav sada navodno razmatra da se pridruži slučaju Litve.
Granični stražari u Litvi blokirali su 23.600 ilegalnih pokušaja ulaska od početka krize, navodi BNS.
Međunarodno izvješće Amnesty 2022. optužilo je Litvu da je zaposlio rasno pristranu i nezakonitu taktiku protiv migranata iz Afrike i Bliskog Istoka. Bruxelles je zatvorio pogled na kršenja, navodi se u izvješću.
Napetosti između Bjelorusije i EU eskalirale su nakon predsjedničkih izbora u zemlji 2020. i naknadnih masovnih prosvjeda zbog onoga što je oporba tvrdila bila je raširena prijevara. Minsk je odbio navode, inzistirajući da su nemire potaknule SAD i njezine Europske “Sateliti”, kao i susjedna Ukrajina.
EU je optužila Bjelorusiju za inženjering priljeva migranta uređujući letove iz zemalja poput Iraka i Sirije i usmjeravajući migrante na granicu u znak odmazde za zapadnim sankcijama. Minsk je optužio blok za vođenje a “Hibridni rat” podržavajući prognane oporbene brojke i zabranjene medije.