JaU žurbi da ih se smatra najbližim prijateljima Donalda Trumpa, sada je ozbiljan upitnik oko toga jesu li sir Keir Starmer i njegova vlada trebali pokazati više strpljenja u postizanju „sjajnog i lijepog“ trgovinskog sporazuma sa SAD -om.
Dogovor, koji je simbolično bio prvi sporazum o “oslobađanju” koji je predsjednik Trump potpisao s bilo kojom zemljom, uspostavljen je kako bi se smanjio utjecaj tarifa koje je američki predsjednik nametnuo.
No, dok su se sir Keir i ostali svjetski čelnici brzo pomicali kako bi odgovorili, smireniji, odmjereniji glasovi u Washingtonu upozoravali su da američki predsjednik nikada neće moći proći s njima.
Sada se čini da su bili u pravu, s američkim sudom za međunarodnu trgovinsku presudu da je Trump “premašio svoj autoritet” kada je nametnuo svoje velike namete zemljama širom svijeta i blokirao taj potez.

Veleposlanik Velike Britanije u SAD -u, Peter Mandelson, bio je snažan zagovornik brzog dogovora s Trumpom, a vjerojatno je tarife vidio kao priliku za ubrzanje procesa. Ali da je pažljivije slušao mudrije glasove u DC -u, možda se Britanija ne bi žurila.
Nemajte na umu da je Trump došao u roku od nekoliko sati zbog vlastitog trenutka Liz Truss s padom na tržištima obveznica, prije nego što ga je ministar riznice Scott Bessent nagovorio da suspendira tarife upravo na vrijeme. Podrazumijeva se da je to postignuto samo zato što je Bessent-ov suuvjerenik uspio odvratiti Trumpovu tarifnu gurua Petera Navarra i zadržati ga daleko od predsjednika dovoljno dugo.
Pravo pitanje, kako je istaknuo trgovinski stručnjak zaklade Andrew Hale – saveznik koji nije protivnik administracije – bio je u tome što Trump nikada nije imao monarhijske ovlasti nametati ove tarife bez zakonodavstva Kongresa. Američki ustav posebno sprječava da se predsjednici ponašaju poput tirana na ćud.
Trump se oslanjao na Zakon o hitnim silama, koji čak ni ne spominje riječi “tarife”. K tome dodano, teško je opravdati zašto bi kanadski javorov sirup, škotski viski ili strani filmovi trebali predstavljati nacionalnu hitnu situaciju.
Dakle, pravna presuda jučerašnja – sada pod uvjetom žalbama – bila je neizbježna i vjerojatno će se podržati na višim sudovima, vjerojatno sve do Vrhovnog suda.
To, međutim, jest da se niz trgovinskih pregovora, uključujući i onaj koji su već potpisali SAD i Velika Britanija, u kaosu. Primjenjuju li se uvjeti koji su Trump još uvijek nametnuti? Čini se da nije.

U najboljem scenariju za Sir Keir, Velika Britanija sada ima bolje uvjeti trgovanja sa SAD-om, minus 10 posto tarife. Ali možda se moraju u potpunosti vratiti na tablicu crtanja.
Srećom, u malom tisku sporazuma bilo je sredstvo za nastavak razgovora o stvaranju trgovinskog centra o budućim tehnologijama, poput umjetne inteligencije i biotehnike koji će oblikovati svjetsku budućnost.
Ali tamo gdje sada stoje trenutna roba i usluge, bilo tko nagađa. Može se dogoditi da se u prijavi tarifama Velika Britanija nehotice stavila u lošiji položaj od zemalja koje još nisu potpisale ugovore o kojima se većina tarifa ne primjenjuje.
Već je postojao upitnik o trgovinskom sporazumu iz Velike Britanije u smislu kada će se primjenjivati novi uvjeti. Suprotno očekivanjima, 25 posto nametnutih automobila i čelika (što je presudno, presuda suda nije utjecala), navodno spuštena na 10 posto u sporazumu, još uvijek je uspostavljena.
Međutim, šira slika je da su nesmotrene taktike šoka na globalnom trgovačkom sustavu koji je pokrenuo Trump sada dovelo do više neizvjesnosti i zbrke s ovom pravnom presudom.
Iako su tržišta pozitivno reagirala na tarife koje su vladale ilegalnim, mogli bi proći mjeseci da riješe kaos, stavljajući svjetsku ekonomiju na rub noža.