Problem s nedostatkom stanova i prvenstveno priuštivosti stanovanja pogotovo za mlade obitelji došao je do svijesti gradskih vlasti pa najavljuju i pokreću mjere koje bi trebala pomoći rješavanju takve situacije uslijed visokih cijena nekretnina.
Grad Zagreb ovog je proljeća pokrenuo postupak javne nabave za izvođača radova za gotovo 300 javnih stanova u Podbrežju. Investicija je vrijedna 40 milijuna eura, a stanove će Grad Zagreb davati u socijalni i priuštivi najam. U naselju se planira i izgradnja različitih društvenih sadržaja (osnovne škole, vrtića, dvorane, bazena te poslovnih prostora).
“Osim ove, namjeravamo graditi i druge stambene zgrade na gradskim zemljištima. Grad ima oko 6.500 stanova koje daje za socijalno i priuštivo stanovanje. To je nedovoljno za potrebe Zagreba te želimo graditi nove stanove kako bi Zagrepčanima iznajmljivali stanove po priuštivim cijenama, a socijalno ugroženima uz zaštićenu najamninu”, poruka je gradske vlasti koja će tražiti novi mandat za vladanje Zagrebom na nadolazećim lokalnim izborima.
Nevolje na zapadu Zagreba, ljudi bijesni: ‘Luda sam više od toga, ovo je treći put’
Njemačko rješenje
Puno drugačija situacija nije ni u Njemačkoj gdje također nedostaje stanova. U saveznoj država Hessen u središnjemu dijelu Njemačke vlast su se dosjetile još jednog načina za rješavanje problema.
Savezna vlada Hessena uvodi novi zakon kojim želi pomoći u borbi nedostatka stanova. Vlasnici neiskorištenih stanova u Hessenu ubuduće bi trebali dati svoj stan, koji je prazan i ne koristi se, na raspolaganje državi.
Stambeno tržište u državi i dalje je napeto. Stanarine u Hessenu nastavljaju rasti, osobito u velikim gradovima. Prema riječima ministra gospodarstva Kaweha Mansooria (SPD), u Hessenu ima 120.000 praznih stanova, a samo u Frankfurtu 13.000. Novi zakon državne vlade sada ima za cilj pomoći u borbi protiv neiskorištenih stanova, piše njemačko hrvatski portal Fenix magazin.
Mansoori je vodio kampanju za projekt u državnom Parlamentu.
“Nitko ne poriče da postoje različiti razlozi za prazne stanove, poput promjena stanara ili renoviranja. Ali na kraju je ostalo tisuće stanova gdje ne možemo objasniti prazan prostor. Zbog toga uvodimo novi zakon”, rekao je Mansoori i najavio “uravnoteženu” uredbu kojom bi se slobodni stanovi ograničili na šest mjeseci.
Komentari