Nakon višemjesečnog povratnog napada oko tarifa predsjednika Donalda Trumpa, američki trgovinski sud presudio je u srijedu da je “premašio svoj autoritet” u izricanju sjajnih nameta na robu uvezenu iz cijelog svijeta.
Vijeće s tri suda američkog suda za međunarodnu trgovinu oborilo je strme tarife koje je Trump proveo protiv desetaka nacija prošlog mjeseca. Također je poništio one koji su nametnuti meksičkom, kanadskom i kineskom uvozu, za koji je predsjednik tvrdio da će smanjiti trgovinu fentanilom i drogom iz tih zemalja.
Trump je tvrdio da će tarife pomoći u razvoju gospodarstva, potaknuti potrošače da kupuju više američke robe, dovedu više radnih mjesta u SAD i spriječi druge zemlje da iskoriste Ameriku. Također je tvrdio da su njegove tarife “Dana oslobađanja”, koje su provedene prema “zakonu o hitnim silama”, dopuštene, jer trgovinski deficit u zemlji predstavlja nacionalnu hitnu situaciju.
Kritičari, međutim, tvrde da su općenito prelili globalnu ekonomiju u kaos i ugasili strahove od inflacije.
Iako vladajući ostaci većine Trumpovih tarifa, to omogućava naplate na neki uvoz koji će utjecati na sve Amerikance da ostanu na snazi. Bijela kuća odmah je rekla da će se boriti protiv odluke.
Evo što treba znati o presudi i budućnosti kako to može utjecati na cijene svakodnevne robe:

Koji je bio Dan oslobođenja?
Trump je 2. travnja oslobodio burnu uvozne tarife na sve trgovine sa zemljom, koju je nazvao “Dan oslobođenja”.
Sve su nacije bile pogodile mjere koje su bile pohvale, zbog kojih je Velika Britanija pogodila 10 -postotnu tarifu na sav izvoz u SAD, Trump je izjavio da je Amerika “više neće biti otpuštena”.
Dok je Trump najavio određene naplate za gotovo sve američke trgovinske partnere, on je ubrzo nakon preokret tečaja, omogućujući 90-dnevni prozor za svaku zemlju, osim Kine, da pregovara o novim uvjetima. Novi rok trebao je isteći 9. srpnja.
Što je vladao trgovinski sud?
Američki sud za međunarodnu trgovinu presudio je da je Trump “nadmašio svoj autoritet” svojim velikim tarifama “Dana oslobađanja”.
Sud je rekao da Zakon o međunarodnim hitnim ekonomskim silama, zakon iz 1977. godine koji je Trump pozvao na provedbu tarifa, ne daje mu ovlasti za provedbu takvih nameta. Također je blokirao zaseban skup nameta nametnutih Kini, Meksiku i Kanadi za koje je Trump rekao da će zaustaviti protok fentanila i drugih droga u zemlju.
Presuda, rezultat dva odvojena slučaja koja osporavaju Trumpove tarife “oslobodilačkog dana”, treba utjecati na mnoge, ali ne sve, tarife koje je Trump nametnuo tijekom svog drugog mandata.

Kakav je bio Trumpov odgovor?
Trumpova administracija zavjetovala se da će otići na Vrhovni sud ako je potrebno da se žali na presudu.
Trumpov zamjenik šefa osoblja Stephen Miller optužio je sud za “pravosudni državni udar”, dok je glasnogovornik Bijele kuće Kush Desai srušio odluku, rekavši da nije “neizabrani suci da odluče kako pravilno riješiti nacionalnu hitnu situaciju.”
Ministarstvo pravosuđa također je zatražilo od suda da stavi pauzu o njegovoj presudi, tvrdeći da je to “kritično za nacionalnu sigurnost zemlje i predsjednikovo ponašanje koje su stalne osjetljive diplomatske napore.”
Ako suci odbiju da zaustave svoju presudu, Trumpova administracija će otići na Savezni žalbeni sud, a potom i Vrhovni sud.
Što je sada bez tarifa?
Vladavanje blokira tarife koje je Trump proveo na “Dan oslobođenja” na gotovo sve američke trgovinske partnere, kao i namete koje je nametnuo početkom ove godine Kini, Meksiku i Kanadi.
Tarife “Oslobodilačkog dana” utjecale su na gotovo svaku zemlju na globalnoj razini, namećući 10 -postotni porez na uvoz. Trump je upozorio da će na kraju porasti na veće stope za neke zemlje, ali te recipročne tarife kasnije su odgođene do 9. srpnja.
Sud je također zaustavio 25 posto tarifa koje je Trump proveo protiv Kanade i Meksika zbog ilegalne imigracije i trgovine drogom, a 20 posto na većini kineskih roba nad navodnom ulogom zemlje u proizvodnji fentanila, izvijestio je Washington Post.

Što će se i dalje suočiti s tarifama?
Trumpove tarife na određene proizvode, poput čelika, aluminija i automobila, ne utječu na presudu, izvijestio je Washington Post. Za razliku od drugih tarifa, Trump nije koristio hitne sile za provedbu ovih nameta, umjesto da se odluči koristiti zakon o trgovini iz 1962. godine kako bi ih stupio na snagu.
Porez na uvoz od 25 posto na sav čelik i aluminij koji dolaze u zemlju, uključujući proizvode napravljene od ovih metala, stupio je na snagu 12. ožujka. Potez je uputio veliki udarac američkim dva sjevernoamerička susjeda, Kanade i Meksika, koji pružaju većinu uvoza čelika u zemlji.
U međuvremenu, Trumpova administracija nametnula je 25 posto tarifa na uvezene automobile početkom travnja. Tarifa od 25 posto na automobile mogla bi povećati cijene između 2.500 i 20.000 dolara po vozilu, navodi se u izvještajima.
Neki od tih nameta, međutim, vratili su se kako bi pružili malo olakšice američkim proizvođačima automobila nakon upozorenja proizvođača automobila koji su prijetili povećanju cijena.
S izvještavanjem iz Associated Pressa.