Novoizabrani zastupnik Domovinskog pokreta u Europskom parlamentu Stephen Nikola Bartulica ponovno je uzburkao vode u ionako sve napetijim odnosima između HDZ-a i DP-a.
Ovoga puta razlog nije skupocjeni Ferrari, već ocjena rada Dubravke Šuice, ranije eurozastupnice HDZ-a i Europske pučke stranke (EPP), a posljednjih pet godina potpredsjednice Europske komisije za demokraciju i demografiju.
Inače, Šuica, nekadašnja gradonačelnica Dubrovnika, bliska je suradnica premijera i šefa HDZ-a Andreja Plenkovića.
Neće podržati Šuicu za novi mandat u Europskoj komisiji
U izjavi za hrvatske medije nakon konstituirajuće sjednice novog saziva Europskog parlamenta u utorak, Bartulica je poručio kako nema namjere podržati Šuicu za vjerojatan novi mandat u Europskoj komisiji. Njen dosadašnji rad, posebno u segmentu demografije, ocijenio je nedovoljnim.
Slične je ocjene, doduše, dao i radu predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen.
‘Ovo što slušamo su slogani, klišeji i fraze bez kreativnosti i ideja’
“Kao što sam rekao o načinu na koji su nominirali Ursulu von der Leyen, mislim da se treba mijenjati ‘politics as usual’, uobičajenu praksu u europskoj politici. Dubravka Šuica nije pokazala naročite rezultate na svom mjestu. Nisam čuo u zadnjem mandatu ni jednu originalnu ideju s njezine strane o tome kako bi se Europa mogla, recimo, pomaknuti što se tiče demografske krize. Ovo što slušamo su slogani, klišeji, uobičajene fraze bez kreativnosti, bez ideje, u biti birokratski pristup. Njoj vjerojatno odgovara još jedan mandat. I ne bi me iznenadilo da je nominirana ispred Hrvatske. Međutim, mislim da to nije najbolji znak. Trebamo promjene, a ne ‘politics as usual’“, kazao je Bartulica u intervjuu za Večernji.
Dodao je, međutim, kako je svjestan da utjecaj DP-a na prijedlog Vlade o imenovanju hrvatskog člana Europsku komisiju neće biti prevelik.
‘Plenković europsku politiku ljubomorno štiti od bilo koga’
“Mislim da Plenković tu europsku politiku, to područje, ljubomorno štiti od bilo koga. Ja ću sa svoje strane pokušati što mogu, ali mislim da treba razmisliti malo i o novim ljudima. Ovi ljudi u HDZ-u koji su, usudio bih se reći, došli do europskog vrha – pitanje je koliko bi dobili glasova da nisu na toj stranačkoj listi. Dakle, sami kao osobe mislim da ne predstavljaju neku ozbiljniju snagu, nego preko HDZ-a ostvaraju svoje karijere“, ocijenio je Bartulica.
S obzirom na to da su HDZ i DP u koaliciji na nacionalnoj razini – iako to ne znači nužno da moraju koalirati i u Europskom parlamentu – zatražili smo komentar Bartuličine izjave u obje stranke. No, ni u HDZ-u ni u DP-u nisu bili voljni komentirati Bartuličine poruke iz Strasbourga, čak ni neslužbeno.
‘Bartulica nije solirao, dogovorio se s DP-om’
Iako izjava Bartulice iz Strasbourga može izgledati kao dolijevanje ulja na vatru sve napetijim koalicijskim odnosima u Hrvatskoj, jedan naš sugovornik, dobro upućen u hrvatsku i europsku politiku, kaže da se tu zapravo radi o široj priči od one kakva na prvi mah izgleda.
Naime, podsjeća, Šuica je na izborima u lipnju izabrana u Europski parlament na listi HDZ-a, no odustala je od mandata u zakonodavnom tijelu Unije i prepustila ga Tomislavu Sokolu. Očekuje, naime, da je Zagreb ponovno predloži u Europsku komisiju, kako su već i objavili mediji.
“Bartuličine poruke svakako nisu uobičajene za nekog tko je ipak dio vladajuće koalicije u Hrvatskoj, ali očito je da nije ‘solirao’, odnosno da je to rekao u dogovoru s DP-om. Svojom odlukom da ne ide u Europski parlament, Šuica je Plenkovića dovela u tešku situaciju jer ga time zapravo prisiljava da je ponovno kandidira za mjesto u Europskoj komisiji. No, posljednjih dana se u političkim krugovima može čuti da je Plenković jednu drugu suradnicu namjeravao predložiti za mjesto europske povjerenice iz Hrvatske“, objašnjava za nacional.hr dobro upućeni sugovornik koji je želio ostati anoniman.
Plenkovićeva kvadratura kruga
Prema neslužbenim informacijama, u Plenkovićevom krugu su u posljednje vrijeme razmišljali o tome da kao hrvatsku povjerenicu u Europskoj komisiji predlože ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek.
Upravo je Obuljen Koržinek kost u grlu DP-a. I to kost koju su morali čak dvaput progutati – jednom kada su pristali koalirati s HDZ-om, iako je se HDZ nije odrekao, što su “domovinci“ tražili, a drugi put kada su morali prihvatiti njeno zadržavanje na ministarskoj poziciji koju je DP priželjkivao za sebe.
Stoga se, ocjenjuje naš sugovornik, Plenković sada našao u prilično teškoj poziciji, svojevrsnog kvadraturi kruga.
S jedne strane, odluka Šuice da ne ode u Europski parlament, Banske dvore i Plenkovića na određeni način tjera da joj se oduže za stare zasluge predlaganjem njezina imenovanja u novu Europsku komisiju. U tom slučaju, Obuljen Koržinek ostala bi u Ministarstvu kulture u Zagrebu.
S druge strane, izjava Bartulice mogla bi se shvatiti kao svojevrsni ultimatum, odnosno poruka HDZ-u, da ni ne kandidira Šuicu za novi mandat u Europskoj komisiji u Bruxellesu. U slučaju takvog razvoja događaja, Plenković bi imao slobodne ruke da na mjesto europske povjerenice predloži Obuljen Koržinek.
Međutim, problem je u tome što bi javnost to mogla shvatiti kao Plenkovićevo pristajanje na ultimatum DP-a, a premijer i šef HDZ-a je nebrojeno puta ponovio kako “na ultimatume ne pristaje“. Posebno kada oni dolaze od manjeg koalicijskog partnera.
‘Koalicija HDZ-a i DP-a od početka fragilna’
I politolog i sociolog Anđelko Milardović slaže se s ocjenom da je poruka Bartulice iz Strasbourga prilično iznenađujuća, s obzirom na to da dolazi od političara koji je ipak dio vladajuće koalicije u Hrvatskoj.
Ipak, ističe, Europski parlament je posebna institucija i u njoj ne moraju nužno vrijediti savezništva koja postoje na nacionalnoj razini. Stoga Milardović ne očekuje da bi Bartuličina poruka o Šuici mogla jače zatresti vladajuću koaliciju u Hrvatskoj.
“Ta koalicija je od početka fragilna. Ako dođe do nekog većeg sukoba unutar nje, mogla bi se i raspasti. No, ne vjerujem da će to biti ni zbog Šuice niti zbog Europskog parlamenta“, kaže Milardović za nacional.hr.
‘Cezaristički sustav ima svoju cijenu’
Upozorava, međutim, da Bartuličina poruka iz Strasbourga samog Plenkovića stavlja u težak položaj.
“Situacija se polako komplicira. U sustavu u kojem Plenković ionako sam odlučuje koga će gdje imenovati, morat će donijeti odluku o tome koga će predložiti za Europsku komisiju i pritom voditi računa o tome što time dobiva, a što gubi. Cijeli sustav u Hrvatskoj je cezaristički, a to onda za Plenkovića ima i svoju cijenu“, zaključuje Milardović.
Moguće i ‘neutralno’ rješenje
Stoga u ovom trenutku otvorenim ostaje pitanje tko će u Hrvatskoj kako proći u novoj podjeli karata za europskim stolom, odnosno koja od dvije Dubrovčanke ima veće šanse za odlazak u izvršno tijelo EU u Bruxellesu. Moguće je, naravno, i neko “neutralno” rješenje, odnosno da Vlada predloži nekog drugog kandidata kao hrvatskog povjerenika u novoj Europskoj komisiji.
Konačnu odluku o tome ionako donosi novi šef Europske komisije. Očekuje se da će funkciju predsjednice Europske komisije i u narednih pet godina obavljati Ursula von der Leyen. Naravno, novoj Komisiji je potreban i blagoslov Europskog parlamenta.
HDZ i DP sve teže nalaze zajednički jezik oko niza pitanja
Otvoreno je i pitanje kako će se sve to odraziti na odnose između HDZ-a i DP-a. Naši sugovornici, doduše, kažu kako nije realno očekivati da bi koalicija pukla na pitanju tko će iz Hrvatske na kraju otići u Europsku komisiju.
REBALANS PRORAČUNA Primorac od ministara traži velike rezove. Štednja bi najteže mogla pogoditi Domovinski pokret
Ipak, udaljavanje HDZ-a i DP-a postaje sve vidljivije. Osim oko kadrova u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, dvije vladajuće stranke sve teže pronalaze zajednički jezik i oko toga koga će podržati kao kandidata u predstojećoj predsjedničkoj utrci, kao i oko toga kako provesti rebalans ovogodišnjeg proračuna, a da upravo “njihovi“ resori budu na što manjem gubitku.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.