Europska komisija nije javnosti omogućila dovoljan pristup informacijama o ugovorima o kupnji cjepiva protiv covida-19 koje je sklopila s farmaceutskim tvrtkama tijekom pandemije, priopćio je Opći sud EU, prenosi AP. Ta je objava stigla dan uoči glasanja u Europskom parlamentu na kojem se predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kandidirala za još jedan mandat.
Podsjećamo, skupina zastupnika EU pokrenula je pravni postupak nakon što im je Komisija odbila dati potpuni pristup ugovorima o cjepivu protiv covida sklopljenima između izvršne vlasti EU i proizvođača. Komisija, koja se može žaliti na presudu, rekla je da općenito odobrava “najširi mogući javni pristup” dokumentima. No, u slučaju cjepiva inzistirala je na tome da “treba uspostaviti ravnotežu između prava javnosti, uključujući europarlamentarce, na informacije i pravnih zahtjeva koji proizlaze iz samih ugovora o covidu, što bi moglo rezultirati zahtjevima za naknadu štete na cijenu novca poreznih obveznika”.
Pandemija je rasvijetlila pitanje transparentnosti oko pregovora o cjepivima između EU i velikih farmaceutskih grupa. Komisija je dobila mandat od zemalja članica da organizira zajedničku nabavu cjepiva i vodila je pregovore s proizvođačima. Prema sudu, nabava cjepiva u ime svih 27 država članica omogućila je brzo prikupljanje 2.7 milijardi eura kako bi se naručilo više od milijardu doza cjepiva.
Kako je sve počelo?
2021. neki su zastupnici Europskog parlamenta tražili sve pojedinosti sporazuma, no Komisija je samo pristala omogućiti djelomičan pristup određenim ugovorima i dokumentima koji su u redigiranim verzijama postavljeni na internet. Također su odbili reći koliko je plaćeno za milijarde doza koje su osigurane, tvrdeći da su ugovori zaštićeni zbog povjerljivosti.
Sada je sud ustvrdio da Komisija nije uspjela pokazati zašto bi otkrivanje odredbi sporazuma o obeštećenju farmaceutskih tvrtki za bilo kakvu štetu koju bi morale platiti u slučaju kvara na njihovim cjepivima zapravo naštetilo njihovim komercijalnim interesima.
Dalje je navedeno da je Komisija trebala dati informacije o predstavnicima država članica i dužnosnicima Komisije koji su bili uključeni u pregovore. “Opći sud nalazi da su osobe koje su podnijele tužbu propisno dokazale specifičnu svrhu javnog interesa u otkrivanju osobnih podataka članova tog tima”, stoji u priopćenju suda. “Samo na temelju imena, prezimena i podataka o profesionalnoj ili institucionalnoj ulozi članova dotičnog tima mogli su utvrditi jesu li oni u sukobu interesa ili ne”, dodaje se.
KORONAVIRUS: Američka biotehnološka tvrtka proizvela eksperimentalno cjepivo, Trump najavio press konferenciju
Pritišću je
Podsjećamo, prije dvije godine pučka pravobraniteljica EU Emily O’Reilly rekla je u odvojenom slučaju da je Komisija odgovorna za “lošu administraciju” zbog pogrešnog postupanja sa zahtjevom za pristup tekstualnim porukama između njezinog predsjednika i izvršnog direktora farmaceutske tvrtke Pfizer u vezi s kupnjom cjepiva.
O’Reilly je tada preporučila Komisiji da “napravi opsežniju pretragu relevantnih poruka” u vezi s takvim kupnjama, nakon što je New York Times objavio priču da su Von der Leyen i izvršni direktor Pfizera Albert Bourla razmjenjivali tekstualne poruke i pozive o nabavi cjepiva za zemlje EU.
Novinar je tada od Komisije zatražio uvid u SMS poruke i druge dokumente, ali izvršna vlast ih nije dostavila, rekavši da se o takvim porukama ne vodi evidencija. Dužnosnici Komisije tvrdili su da one ne sadrže važne informacije koje bi opravdale njihovo uključivanje u sustav upravljanja dokumentima.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.