Poznati meksički regionalni glazbeni bend objavio je otkazivanje njihovog zakazanog nastupa na kalifornijskom glazbenom festivalu ovog vikenda.
Grupo Firme podijelio je vijest nakon suspenzije viza glazbenika od strane vlade Sjedinjenih Država.
U izjavi objavljenoj na njihovom Instagram računu, bend je objasnio da su vize grupe i njihovog tima trenutno pod “administrativnom pregledom američke ambasade,” što im je “nemoguće” da nastupe na La Onda Festu u Napa Valleyu u Kaliforniji 1. lipnja.
Bend, koji je stekao međunarodno priznanje za svoju meksičku regionalnu glazbu, nije razradio dugoročne implikacije problema s vizama.
Odluka američkog State Departmenta da opozove vize nekoliko meksičkih glazbenika, navodno je zbog njihove performanse glazbe koja navodno slavi nasilje kartela.
Međutim, američka ambasada u Meksiku navela je povjerljivost slučajeva viza prema američkom zakonu, odbivši pružiti daljnje detalje o tom pitanju.

Suspenzija je tek posljednja u nizu poteza koje je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa u žanru preuzela ciljajući meksičke umjetnike, koji su u nekim slučajevima proslavili vođe kartela kao svojevrsne figure Robin Hooda.
Dok je žanr “Narco-Corridos” pobudio kontroverzu, velik dio glazbe također govori o oštrim stvarnostima s kojima se meksička mladež uhvaćena u kartenom nasilju.
Prije dva mjeseca, meksička glazbena skupina Los Alegres Del Barranco sankcionirana je nakon što je projicirala slike vođe zastrašenog kartela za New Generation Jalisco na koncertu u zapadnoj državi Jalisco.
“Čvrsto sam vjernik u slobodu izražavanja, ali to ne znači da bi izraz trebao biti slobodan od posljedica”, rekao je tada zamjenik američkog državnog tajnika Christopher Landau. “Posljednje što nam treba je prostirka dobrodošlice za ljude koji extul kriminalce i teroriste.”
No Grupo Firme poduzeo je korake posljednjih mjeseci kako bi se distancirao od aspekta glazbenog žanra koji slave kriminalne skupine, najavljujući u travnju ubrzo nakon kontroverze da takvu glazbu neće pjevati na koncertima.