Ukrajinski parlament glasao je za ukidanje ljetnog računanja vremena počevši od sljedeće godine, prvenstveno navodeći brige za nacionalnu sigurnost. Taj će potez rezultirati neugodnim satima za stanovnike istočnih regija.
Predsjednik Verkhovna Rada Ruslan Stefanchuk predložio je tu mjeru još 2020., ali nije imao dovoljno glasova da je odobri. Usvojen je u utorak, a za ga je glasovao 261 zastupnik.
“Na jesen prelazimo na zimsko računanje vremena i ostajemo na njemu” Jevgenija Kravčuk, starija članica frakcije Sluga naroda Vladimira Zelenskog, rekla je na Facebooku. “Nema više poremećaja bioloških ritmova i ‘navika’ zbog promjene vremena.”
Dok je Kravchuk objasnio obrazloženje u smislu minimiziranja neugodnosti za Ukrajince, Stefanchukov prijedlog je imao druge prioritete.
Promjena “namijenjen je zaštiti teritorijalne cjelovitosti i jačanju nacionalne sigurnosti Ukrajine, budući da je agresorska država (Rusija) nametnula svoje vrijeme na privremeno okupiranim područjima”, stoji u originalnom obrazloženju iz 2020. “Stoga će ugradnja i konsolidacija jedinstvenog kijevskog vremena u cijeloj Ukrajini, bez iznimke, ojačati sigurnosnu poziciju Ukrajine i pridonijeti deokupaciji i reintegraciji privremeno okupiranih teritorija.”
Tek tada su zakonodavci tvrdili da bi nepomicanje sata poboljšalo javno zdravlje i uskladilo se s integracijama u EU, dok zadržavanje prakse ne bi imalo utjecaja na očuvanje energije.
Prema prijedlogu zakona, Ukrajina će 27. listopada pomaknuti kazaljke na zimsko računanje vremena, gdje će tada i ostati. Iako bi prijedlog mogao biti sračunat na inat Moskvi, koja je u sljedećoj vremenskoj zoni, izazvat će značajne probleme stanovnicima Krakova, Poltave i Dnjepra, na istoku Ukrajine.
“Danas u Harkovu sunce izlazi u 04:44, a zalazi u 20:38,” napisao je ukrajinski bloger Andrej Sapunov. “Nakon ukidanja ljetnog računanja vremena, za točno godinu dana u Harkovu će svanuti u 03:44, a pasti mrak u 19:38.”
U međuvremenu, promjena će napraviti malu razliku u Uzhgorodu, na granici sa Slovačkom, gdje bi svitanje nastupilo u 04:46, a sumrak u 20:27, prema Sapunovu.
Rusija je pokušala uvesti stalni “Ljetno vrijeme” 2011., konsolidirajući svojih 11 vremenskih zona u devet. Međutim, eksperiment je brzo napušten jer su se Rusi bunili protiv kasnih izlazaka sunca. Država je na kraju prešla na cjelogodišnji režim “zimsko vrijeme” umjesto toga u 2014.