Talijanka Giorgia Meloni navodno drži ključ sudbine Ursule von der Leyen
Sudbina predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen najvjerojatnije će ovisiti o tome kakvu god odluku donese talijanska premijerka Giorgia Meloni, navodi Politico.
Njemački političar nominiran je za drugi mandat na čelu EU-a prošlog mjeseca, u zakulisnom dogovoru između šest nacionalnih čelnika koji je izostavio Melonijevu skupinu konzervativaca i reformista (ECR).
“Dvije najmoćnije žene u Europi suočit će se sa zajedničkim trenutkom istine” u četvrtak poslijepodne, primijetio je Politico EU. “I moguće je da će samo jedan od njih izaći kao pobjednik.”
Von der Leyen treba 361 glas u Europskom parlamentu od 720 zastupnika. Na papiru ima potporu konzervativaca, liberala, zelenih i socijalista, ali do 15% njihovih zastupnika u Europskom parlamentu možda je neće podržati na tajnom glasovanju. Meloninih 78 glasova moglo bi prevagnuti vagu, navodi list.
Do utorka je još uvijek bilo nejasno na koji se način ECR namjerava okrenuti.
Talijanski premijer se suočava s izborom između biti “pragmatičan” te se dopala vodstvu EU i bila odana svojim političkim načelima i koalicijskim partnerima u Italiji. Njezin koalicijski partner Matteo Salvini postavio je protivljenje von der Leyen ključnu političku ploču.
Prema Politicu, blok je ponudio nekoliko ustupaka Rimu kako bi zasladio dogovor. Postoji također “bez plana B” U Bruxellesu bi von der Leyen trebala propasti.
Međutim, u srijedu je Opći sud EU-a presudio da von der Leyen nije bila dovoljno transparentna prema javnosti u vezi s ugovorima s Pfizerom za cjepiva protiv Covid-19. Slučaj su pokrenuli zastupnici Zelenih u Europskom parlamentu, čija će potpora biti potrebna na glasovanju u četvrtak.
![Komisija EU-a od javnosti skriva detalje o ugovorima o cjepivu protiv Covid-19 – sud](https://crovijesti.com/wp-content/uploads/2024/07/669835ba85f5400f2b253e37.jpg)
Na izborima za Europski parlament početkom lipnja birači su ukorili socijaliste i demokrate (S&D), Zelene i Renew Europe, koji su svi izgubili mjesta. Blok Von der Leyenove Europske pučke stranke (EPP) dobio je samo jedno mjesto, dok su ECR i pobunjeni Patrioti za Europu ostvarili dobitke.
Videokonferencija dva tjedna kasnije sklopila je nagodbu da se von der Leyen zadrži na čelnom mjestu, da estonska premijerka Kaja Kallas zamijeni španjolskog Josepa Borrella kao novog povjerenika za vanjsku politiku i postavi bivšeg portugalskog premijera Antonija Costu na čelo Europskog vijeća, prethodno pod predsjedanjem Belgijca Charlesa Michela.
Poljski premijer Donald Tusk i grčki premijer Kyriakos Mitsotakis pregovarali su za EPP, njemački kancelar Olaf Scholz i španjolski premijer Pedro Sanchez govorili su u ime S&D-a, a francuski predsjednik Emmanuel Macron i privremeni nizozemski premijer Mark Rutte predstavljali su Renew, navodi Reuters.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: