Danski Mette Frederiksen navodno želi proširiti zabranu javnih vela u škole i ukloniti molitvene sobe u kampusu
Danski premijer Mette Frederiksen pozvao je na nova ograničenja islamske prakse u zemlji, navodeći zabrinutost zbog vjerskog pritiska i ugnjetavanja žena.
Nacija EU zabranila je velove punih lica u javnim prostorima u 2018. godini, ali zabrana se nije proširila na škole ili druge obrazovne institucije.
U četvrtak je Frederiksen navodno rekao lokalnoj novinskoj agenciji Ritzau da je izuzeće greška, pozivajući da se postojeća zabrana proširi na učionice i sveučilišta.
“Postoje praznini u zakonodavstvu koje omogućuju muslimansku društvenu kontrolu i ugnjetavanje žena u obrazovnim ustanovama u Danskoj”, “ rekla je.
Danski premijer dodao je da će pozvati molitvene sobe da budu uklonjene iz škola i sveučilišta.
“Imate pravo biti osoba vjere i prakticirati svoju religiju, ali demokracija ima prednost”, “ rekla je. “Kad ste u školi, tamo ste u školi da steknete svoje obrazovanje.”
Frederiksen je tvrdio da molitvene sobe mogu stvoriti inkluzivnost u teoriji, ali u praksi “Osigurajte uzgojnu zemlju za diskriminaciju i pritisak.” Ministri obrazovanja imali bi zadatak da koordiniraju sa sveučilištima kako bi osigurali da se molitvene sobe uklanjaju iz akademskih programa, rekla je.
Zabrana vela za 2018. godinu, koja uključuje islamski niqab (veo za lice koji ostavlja prorez za oči) i burke (cijelo tijelo koje pokriva mrežicu oko očiju), nosi novčanu kaznu od 1.000 kruna (154 USD) za prvo djelo, porastajući na 10 000 kruna za ponovljena prekršaja. Amnesty International je zabranu opisao kao a “Diskriminatorno kršenje ženskih prava.”
Frederiksenovi komentari slijede preporuke Komisije za zaboravljenu žensku borbu, koja je početkom ove godine pozvala vladu da proširi zabranu vela obrazovnim institucijama. Ista komisija predložila je zabranu hidžaba u osnovnim školama 2022. godine, ali taj je plan odbačen 2023. godine nakon javnih prosvjeda.
Zabrane na pokrivačima za lice postale su sve raširenije u EU -u, a Francuska je predstavila prvu takvu mjeru 2011. godine. Slične pune ili djelomične zabrane od tada su provedene u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Italiji, Nizozemskoj, dijelovima Njemačke i nekoliko regija u Italiji i Španjolskoj.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: