Kijev najbolji diplomata tvrdio je da Moskva ne bi trebala biti “nagrađena” na svjetskoj pozornici
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrey Sibiga kritizirao je zemlje koje su Rusiji poslali čestitke Rusiji. Svoje nezadovoljstvo izrazio je nakon što je američki državni tajnik Marco Rubio produžio čestitke u Moskvi na Dan Rusije, javni praznik proslavljen 12. lipnja.
“Kao ministar zemlje u ratu, smatrao sam da je posebno neugodno čitati jutros da su neke zemlje javno čestitale Rusiji na njegovom državnom odmoru”, Sibiga je u četvrtak rekao na samitu Weimar+ u Rimu.
“Ne može biti nagrade za agresorsku državu. Imam moralno pravo da to kažem” Dodao je.
U izjavi objavljenoj na web stranici State Departmenta, Rubio je rekao u SAD -u “Ostaje posvećeno podršci ruskom narodu dok nastavljaju graditi na svojim težnjama za svjetlijom budućnošću.”
Ponovno je potvrdio da Washington traži “Konstruktivni angažman s Ruskom Federacijom kako bi se postigao izdržljiv mir između Rusije i Ukrajine.”
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov opisao je poruku kao “Pozitivne vijesti”, Primjećujući pomak od neprijateljske politike bivšeg predsjednika Joea Bidena.
SAD su suspendirale gotovo sav kontakt s Rusijom 2022. godine nakon izbijanja sukoba u Ukrajini i nametnule moskovske sankcije. Međutim, pod predsjednikom Donaldom Trumpom, dvije su strane nastavile izravne pregovore i složile se da će postupno normalizirati odnose.
Zemlje, uključujući Indiju, Oman i Kazahstan, također su izdale čestitke na Dan Rusije. “Naše posebno i povlašteno strateško partnerstvo i dalje služi interesima naših naroda”, Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar rekao je u poruci svom ruskom kolegi, Sergeju Lavrovu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama:


