Glavna skupština Saponije trebala bi uskoro donijeti odluku o povlačenju dionica s domaćeg tržišta kapitala. Razvidno je to iz poziva za Glavnu skupštinu koja će se održati 10. srpnja, a koji je ovih dana objavljen na Zagrebačkoj burzi.
Argument troškovi
Kao glavni argument kompanija navodi željom za smanjenjem troškova. Dionicama Saponije većinom se slabije trguje na burzi. Pogledamo li razdoblje od početka ove godine, vidjet ćemo da je samo u dva slučaja dnevni promet premašio razinu od 100 tisuća eura. No, svakako, svaki odlazak dionica s burze loš je signal investitorima, ali i tržištu u cjelini.
Saponia će isplatiti 87,45 eura po dionici kao naknadu svojim dioničarima koji glasaju protiv prijedloga za uklanjanje dionica s kotacije na Zagrebačkoj burzi, priopćila je u srijedu kompanija. Usporedbe radi, cijena dionica Saponije još od kraja veljače ne može dosegnuti razinu od stotinu eura koju je ove godine premašila nekoliko puta.
Društvo je utvrdilo pravičnu naknadu na način da se smatra da je to prosječna cijena dionica ostvarena na uređenom tržištu, izračunana kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na tom tržištu u zadnja tri mjeseca prije dana objave poziva na glavnu skupštinu u glasilu društva, sve sukladno odredbama članka 341. stavka 5. i 9. ZTK.
“Ova odluka stupa na snagu danom upisa u sudski registar Trgovačkog suda u Osijeku, ako je donesena većinom većom od devet desetina danih glasova, a u svim ostalim slučajevima istekom šest mjeseci od dana upisa odluke u sudski registar Trgovačkog suda u Osijeku”, priopćila je Saponia u najavi sjednice Glavne skupštine. Većinski vlasnik Saponije je tvrtka Mepas s 87,3 posto, mirovinski fondovi PBZ CO imaju 4,7 posto, dok je ostata u vlasništvu malih dioničara.
Gubitak i pad prihoda
Možda je ovaj oprez potaknut i nešto slabijim poslovanjem kompanije ove godine. Saponia grupa, u prvom kvartalu ove godine, osjetila je posljedice usporavanja potražnje. Ukupni prihodi su pali, a nakon lanjske dobiti od četiri milijuna eura, u prvom kvartalu ove godine bilježi se gubitak od 31 tisuću eura. Saponia grupa je ostvarila ukupne prihode na razini 28,1 milijun eura što je šest posto manje u usporedbi s prvim tromjesečjem 2024.
Vlastiti brendovi Saponije zajedno s ostalim poslovnim prihodima generirali su 63 posto poslovnih prihoda, prodaja brendova Kandita 30 posto, dok su prihodi od prodaje brendova Koestlina kompaniji donijeli sedam posto poslovnih prihoda.
U uvjetima smanjenih priljeva i nesigurnih tržišnih okolnosti konditorske industrije, poslovni rezultati Kandita izvršili su pritisak na financijske pokazatelje profitabilnosti Saponia Grupe. Društvo Saponia u prvom kvartalu ostvarilo je 17,3 milijuna eura prihoda od prodaje što je niže za jedan posto i može se pripisati cjenovnoj osjetljivosti među potrošačima i smanjenju potražnje. Društvo je ostvarilo EBITDA u iznosu od 1,2 milijuna eura uz maržu od 4,3 posto i EBT u iznosu od 345 tisuća eura.
Prihodi od prodaje i distribucije brendova Koestlina na hrvatskom tržištu ostvareni su u iznosu od 1,8 milijuna eura što je manje za 385 tisuća eura u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prihodi od prodaje i distribucije brendova Kandita iznose 8,4 milijuna eura i niži su za 1,1 milijun eura.
Investicijska aktivnost grupe usmjerena je na povećanje razine produktivnosti. “S obzirom na tržišne okolnosti kontinuirano poduzimamo mjere za prilagodbu poslovanja, uključujući optimizaciju prodajnih aktivnosti kroz usmjeravanje na potentne segmente i kupce. Naše poluge održivosti i rasta su identificirane u strategijama unapređenja portfolija i kvalitete proizvoda i usluga.
Potencijal vidimo kroz diferencijaciju na održive proizvode, kvalitetne proizvode s fokusom na tradicionalnu lojalnost potrošača prema kvalitetnim domaćim brendovima. Vjerujemo da će poduzete inicijative doprinijeti poboljšanju rezultata u nadolazećim mjesecima”, poručuju iz Uprave Saponije.