Vrhovni iranski vođa optužio je Izrael da je započeo rat svojim neviđenim napadom, upozorivši da će Teheran “pokazati nikakvu milost”.
Ayatollah Ali Khamenei upozorio je da je Izrael napravio “ozbiljnu pogrešku” koja će ih donijeti “upropastiti”, jer su iranske rakete zapalile nebo iznad izraelskih gradova u petak navečer.
“Oni su ti koji su to započeli i započeli rat”, rekao je. “Mi ćemo im pokazati bez milosti. Život će im sigurno postati ogorčen.”

Upozorenje vrhovnog vođe dolazi nakon što je Benjamin Netanyahu pokrenuo “Operaciju Rising Lion” u ranim satima petka (13. lipnja) s najvećim izraelskim salvom u Teheranom nuklearnim i balističkim raketama-napadima koji su također izbrisali mnoge iranske najviših vojnih zapovjednika.
Izraelska vojska priopćila je kako je ukupno pogodila preko 200 ciljeva – s drugim krugom štrajkova ponovljenih u petak navečer – uključujući i u iranskom raširenom podzemnom nuklearnom postrojenju u Natanzu. Izrael i Iran odvojeno su potvrdili da je baraža ubila neke od najviših iranskih časnika, uključujući šefa generalnog osoblja Mohameda Bagherija i Hossein Salami, vođu moćnih revolucionarnih stražara.
Netanyahu je upozorio da je “više na putu”, a u izravnoj privlačnosti iranskom narodu činilo se da ih potiče da se uzdignu protiv svojih vođa.
“Režim ne zna što ih je pogodilo ili što će ih pogoditi. Nikad nije bilo slabije”, rekao je. “Ovo je vaša prilika da ustanete i pustite da se vaši glasovi čuju.”
Šok sučeljavanje između lukovnih neprijatelja koji je zapalio strah od sukoba na Bliskom Istoku u regiji koja je već na rubu noža.
Iran je rekao da je šest istaknutih nuklearnih znanstvenika i nekoliko njegovih najviših zapovjednika ubijeno tijekom izraelskih štrajkova, uključujući šefa iranskih revolucionarnih stražara, šefa stožera oružanih snaga i zamjenika vojske, glavnog zapovjednika, Gholamali Rashid. Izrael je također tvrdio da je “eliminirao” zapovjednike iranskih zračnih snaga i dronskih snaga.
Iranski izaslanik Ujedinjenih naroda rekao je da je ukupno 78 ljudi ubijeno, a više od 320 ozlijeđenih većine civila.

Odvažna ofenziva navodno je vidjela da je Mossadov operativci duboko na iranskom teritoriju proveli niz prikrivenih sabotažnih misija koje ciljaju sustave zračne obrane u zemlji, uključujući izgradnju baze bespilotnih letjelica u blizini Teherana, rekli su sigurnosni izvori izraelskim medijima.
Teheran je odgovorio lansiranjem dva salva u Izraelu, a najnovije u petak navečer osvjetljava nebo iznad gradova, uključujući Tel Aviv.
Iranska državna medijska agencija Irna rekla je da je Iran pokrenuo “stotine” balističkih raketa u Izraelu u znak odmazde. No, izraelska vojska nastojala je umanjiti odgovor, rekavši da su pokrenute dvije baraže raketa površine do površine u iznosu od “manje od 100” projektila.
“Većinu su presreli sustavi zračne obrane ili nisu uspjeli postići svoje ciljeve”, dodao je.
Izraelska vojska nazvala je svoju operaciju u Iranu “prevladavajućim”, tvrdeći da je bila prisiljena djelovati novom obavještajnom službom koja pokazuje da se Iran “približava točki povratka” u razvoju nuklearnog oružja.
Međutim, izvor upoznat s američkim obavještajnim izvještajima rekao je da nije došlo do nedavne promjene u procjeni Washingtona da Iran ne gradi nuklearno oružje i da Ayatollah Khamenei nije odobrio nastavak programa zaustavljenog 2003. godine.
Izrael – koji se dugo borio s ratom u sjeni s Iranom – očito je očistio svoju namjeru da izbriše iransku nuklearnu sposobnost. Iako Iran inzistira na tome da je njegov nuklearni program namijenjen samo u energetske svrhe, Teheransko je vodstvo više puta nazvalo Izrael “rakom” na Bliskom Istoku.

Američka uprava u početku se distancirala od operacije rekavši da je Izrael poduzeo “jednostrane mjere protiv Irana”. Kasnije predsjednik Donald Trump, izdao je vlastito upozorenje Teheranu, rekavši da sada mora učiniti nuklearni sporazum ili suočiti se s “klanjem”.
Očekivalo se da će Washington održati šesti krug pregovora s Iranom u nedjelju u Omanu zbog brzog naprednog nuklearnog programa Teherana – koji vjerojatno sada neće ići naprijed.
“Dao sam Iranu priliku nakon šanse da se sklopi”, rekao je Trump u petak ujutro. “Već je došlo do velike smrti i uništenja, ali još uvijek ima vremena da se ovo klanje, s tim da će sljedeći već planirani napadi biti još brutalniji, pri kraju. Iran mora sklopiti dogovor, prije nego što ništa ne ostane.”
I SAD i Velika Britanija negirale su umiješanost u izraelske štrajkove – iako su američki dužnosnici kasnije rekli Reuters Da su američki vojni sustavi utemeljeni na terenu pomogli u srušenju iranskih raketa namijenjenih Izraelu.
Dok je premijer Keir Starmer sazvao hitni sastanak COBRA i pozvao suzdržanost, Trump je izraelski napad označio “izvrsnim” i tvrdio je da je Washington prethodno obaviješten.
“Dali smo im priliku [to strike a nuclear deal] I nisu ga uzeli “, rekao je.” Teško su bili pogođeni – vrlo teško. Pogođeni su otprilike jednako snažno koliko ćete biti pogođeni. I ima još toga. Puno više. ”
“Znali smo sve, a pokušao sam spasiti Iransko ponižavanje i smrt. Jako sam se trudio jer bih volio da sam vidio kako se dogovor razrađuje. I dalje mogu riješiti posao – nije prekasno.”

Postoje zabrinutosti da bi sukob mogao potaknuti regionalni rat, s tim da je Bliski Istok već Tinderbox nakon 20 mjeseci neviđenog bombardiranja Izraela u Gazi, što je uslijedilo 7. listopada 2023. napada Hamasa koji podržava iran. Za to vrijeme, Izrael je također desetkovao iransku militantnu skupinu Hezbollaha u Libanonu i trgovao vatrom s Houthisima u Jemenu, opet Teheranski laik, koji je ciljao na zaljevski brod u znak odmazde za rat u Gazi.
Jedan strah je da bi sukob mogao zapaliti borbu između najmoćnijih vojnika i oružanih frakcija u regiji, riskirajući širu destabilizaciju.
Iranski ministar obrane Aziz Nasirzadeh upozorio je u srijedu da će se, ako napadne, Teheran osvetiti udarajući američke baze u regiji.
Priznajući pojačani rizik, SAD su u srijedu najavili djelomično zatvaranje svoje ambasade u Bagdadu i odobrili “dobrovoljni odlazak” vojnih ovisnika iz baza u Bahreinu i Kuvajtu.
U Bagdadu, Sajad Jiyad, irački analitičar iz Century International -a, rekao je da se iračka vlada može samo nadati da bi to moglo “izbjeći da postane bojno polje”.
“Ako eskalacija nastavi s Izraelom, logično, Irak bi bio jedno od mjesta na kojima bi Iran mogao napasti američke interese”, rekao je on Neovisan.
“Nemamo ozbiljne sustave zračne obrane. Ne možemo spriječiti izraelske mlaznice ili dronove da lete preko iračkog teritorija. Ne možemo spriječiti Iran da lansira rakete iz našeg zračnog prostora.
“Irak je u teškom položaju. Nije vojno sposoban spriječiti druge zemlje da koriste svoj teritorij. Postoji mnogo rizika da bi eskalacija mogla igrati ovdje.”

Istu zabrinutost odjeknula je analitičari u Siriji, gdje je početna vlada na čelu s islamističkim borcem okrenula predsjednik Ahmed al-Sharaa pokušala obnoviti zemlju nakon što je u prosincu izbacio iranskog autokrata bashara al-Assada.
Postoje strahovi da bi iranski usklađeni paramilitari u Siriji još uvijek prisutni mogli upotrijebiti ovaj trenutak za napad na Izrael i uništiti napore nove uprave vođene pobunjenicima.
Izrael je više puta bombardirao vojne položaje u Siriji otkako je Assadov svrgavanje – što je nedavno optuživao nepoznatu skupinu da je prije samo dva tjedna pucala u Izrael iz Sirije.
Američke vojne stranice i otprema u Perzijskom zaljevu također bi mogli postati meta. Pomorska agencija Velike Britanije upozorila je ovaj tjedan da bi povećane napetosti na Bliskom Istoku mogli utjecati na otpremu u kritičnim plovnim putovima i savjetovali su plovila da se oprezno isplaćuju prilikom putovanja kroz Zaljev, Omanski zaljev, i Hormuz, koji su svi graničeni s Iranom.
U u međuvremenu, vojska je u međuvremenu presrela brojne projektile i bespilotne letjelice koje su ušli u zračni prostor iz Irana i vjerojatno će pasti na jordanski teritorij, uključujući naseljena područja.
Iransko glavno postrojenje za nuklearno obogaćivanje u Natanzu oštećen je u napadu preko noći, pri čemu je UN-ov nuklearni čuvar izvijestio da je postrojenje nadzemnih obogaćivanja uništeno. Međutim, stručnjaci koji pregledavaju komercijalne satelitske slike rekli su da se šteta na iranskoj nuklearnoj infrastrukturi iz početnog vala izraelskih štrajkova činila ograničenom.

Istraživanja nisu pokazala nijednu radioaktivnu ili kemijsku kontaminaciju izvan mjesta, priopćila je iranska organizacija za atomsku energiju.
Ipak, UN -ov nuklearni čuvar upozorio je da svaka vojna akcija koja ugrožava sigurnost nuklearnih postrojenja ima ozbiljne posljedice za Iran, regiju i šire.
Dalje su u petak prijavljeni izraelski štrajkovi, uključujući iransku vojnu zračnu luku u Tabrizu i šiitskog svetog grada Qom-a, prema iranskom polu-službenom Više novinska agencija.
Holly Dagres, iranska stručnjakinja i starija suradnica na Washington Institute, upozorila je “Teheran neće saviti koljeno na pritisak”.
“Čini se da predsjednik Donald Trump misli da će ovi osakaćeni izraelski štrajkovi prisiliti Islamsku Republiku na kapitulaciju, kada je to revolucionarna država koja se odvija od sukoba sa svojim protivnicima.”